14 Ιουνίου – Ημέρα Εθελοντή Αιμοδότη

blood

Η Δημόσια Κεντρική Βιβλιοθήκη και οι μαθητές του Τμήματος Ένταξης ( 1ο και 17ο Δημοτικά Σχολεία) προτείνουν το παραμύθι της Αφρούλας για να τιμήσουμε τους εθελοντές αιμοδότες αλλά και για να προωθήσουμε την ιδέα της εθελοντικής αιμοδοσίας!

Λήψη αρχείου

Οι μαθητές /τριες του Τμήματος Ένταξης  διάβασαν το παραμύθι , “Το ατύχημα της Αφρούλας της γλυκιάς Ελεφαντούλας”  έφτιαξαν σχετική αφίσα , σχεδίασαν τις αιμοσταλίτσες τους και έγραψαν μηνύματα για την προώθηση της εθελοντικής αιμοδοσίας.

Στη σύλληψη της ιδέας, σενάριο και κείμενα συμμετείχε η κ. Γεωργία Καλλέργη, εκπαιδευτικός ένταξης στο σχολείο μας, καθώς επίσης και στην εικονογράφηση του βιβλίου συμμετείχαν μαθητές από την Ε’ τάξη του σχολείου μας τη σχολική χρονιά 2015-16.