ΚΑΛΩΣΟΡΙΣΜΑ

“Το μυαλό δεν είναι ένα δοχείο που πρέπει να γεμίσει,

αλλά μια φωτιά που πρέπει να ανάψει”

Πλούταρχος

Με ιδιαίτερη χαρά σας καλωσορίζουμε στην ανανεωμένη ιστοσελίδα του 15ου Δημοτικού Σχολείου Χαλκίδας, μέσω της οποίας έχετε τη δυνατότητα να επικοινωνείτε και να ενημερώνεστε για την οργάνωση και λειτουργία του σχολείου, τις δραστηριότητες/δράσεις, τις εκδηλώσεις, τους στόχους μας και γενικά για το εκπαιδευτικό έργο που επιτελείται, εντός και εκτός της σχολικής τάξης.        Ευελπιστούμε ότι ο νέος διαδικτυακός μας χώρος, θα αποτελέσει ένα μέσο ανοικτής επικοινωνίας και συνεργασίας  με όλους τους φορείς, έτσι ώστε  όλοι μαζί να συμβάλουμε θετικά στη δημιουργία ενός  δημοκρατικού, συμπεριληπτικού, ποιοτικά αναβαθμισμένου σχολείου, με όλα τα παιδιά να βιώνουν τη χαρά της μάθησης  και να δημιουργούν, σ’ ένα ευχάριστο περιβάλλον αγάπης, φιλίας, αποδοχής και  συνεργασίας. Ευχαριστούμε όλους όσους συνέβαλαν στη δημιουργία του νέου ιστοχώρου του σχολείου μας και σας ευχόμαστε

Kαλή περιήγηση!

Εύρυθμη λειτουργία σχολικών μονάδων Π_θμιας και Δ_θμιας Εκπαίδευσης

11η Πανελλήνια Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού – Ευρωπαϊκή Ημέρα Αθλητισμού 2024

Την Τρίτη 24/9/2024 γιορτάζοντας την 11η Πανελλήνια Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού  στο πλαίσιο εναρμόνισής της με την Ευρωπαϊκή Ημέρα Αθλητισμού 2024 το σχολείο μας επισκέφτηκε το πάρκο «Μια φορά κι έναν καιρό» στον Αυλώνα, στο οποίο λειτουργεί το αθλητικό κέντρο «The Greeks». Με κοινό σύνθημα «Αθλούμαστε Μαζί. Δίνουμε ποιότητα στη Ζωή.» υλοποιήθηκαν αθλητικές δράσεις / δραστηριότητες μέσα από τις οποίες αναδείχθηκε η θεμελιώδης σημασία της σωματικής άσκησης και του αθλητισμού για την υγεία και την ευημερία των μαθητών μας. Παράλληλα δόθηκε έμφαση στην οργάνωση ομαδικών δραστηριοτήτων για την ενθάρρυνση της συνεργασίας και κοινωνικοποίησης, στη διασκέδαση και κυρίως στην καθολική συμμετοχή και  δραστηριοποίηση ΟΛΩΝ των μαθητών/μαθητριών και των εκπαιδευτικών τους.

Πρώτη μέρα στο σχολείο!!!

20240911 114030

Με τον καθιερωμένο Αγιασμό ξεκίνησε στις 11 Σεπτεμβρίου 2024, το νέο σχολικό έτος, με όνειρα και ελπίδες για μαθητές, εκπαιδευτικούς και γονείς. Τον αγιασμό τέλεσε ο Αρχιμανδρίτης Χριστόδουλος Μάνιας.

Με αφορμή την έναρξη της σχολικής χρονιάς παρευρέθηκε στην τελετή Αγιασμού του σχολείου μας η Βουλευτής Νομού Ευβοίας κ. Καραμπατσώλη Κωνσταντίνα. Η κ. Καραμπατσώλη ευχήθηκε σε όλους μια ήρεμη, δημιουργική και αποδοτική σχολική χρονιά με υγεία και δύναμη. Η Διευθύντρια κ.Φωτεινή Αρτσίτα, ο Σύλλογος Διδασκόντων / Διδασκουσών και το λοιπό προσωπικό εύχεται σε γονείς και μαθητές «ΚΑΛΗ ΣΧΟΛΙΚΗ ΧΡΟΝΙΑ» .

eTwinning “Healthy Generation Safe Future”

Ένα ακόμα έργο eTwinning ολοκληρώθηκε για τους μαθητές του Δ1 τμήματος! Ένα όμορφο ταξίδι , 8 μηνών , στις καλές  διατροφικές συνήθειες και στην ενίσχυση της  ενσυναίσθησης , με συνοδοιπόρους εκπαιδευτικούς και μαθητές από Ελλάδα, Τουρκία, Πορτογαλία, Ιταλία, Β. Μακεδονία και Ρουμανία, έφτασε στο τέλος του.
Ευχαριστούμε όλους για την όμορφη, δημιουργική και εποικοδομητική συνεργασία.
Σύνδεσμος από τη συνεργατική ιστορία:
“Το ταξίδι της Alice προς την υγιεινή ζωή”
Σύνδεσμος από το τελικό προϊόν του έργου:
“Η περιπέτεια ανακύκλωσης του Michael και των φίλων του”

Βίντεο με τη δική μας συμβολή στο έργο

” Μπαίνω στα παπούτσια του άλλου”

Στα πλαίσια των εργαστηρίων δεξιοτήτων με τίτλο ” Μπαίνω στα παπούτσια του άλλου” , οι μαθητές της Β’ τάξης κατασκεύασαν τα δέντρα των συναισθημάτων. Σκοπός του προγράμματος ήταν να καταφέρουν τα παιδιά να αναγνωρίζουν τα συναισθήματα τους να μπορούν να τα εκφράζουν και να τα διαχειρίζονται είτε αυτά είναι θετικά είτε αρνητικά. Οι μαθητές δούλεψαν σε ομάδες όπου ξεχώρισαν τα θετικά από τα συναισθήματα που μας κάνουν να νιώθουμε πιο δύσκολα και μετά τα κρέμασαν στα αντίστοιχα δέντρα. Τα παιδιά, κατάφεραν με το πέρας του προγράμματος να αποκτήσουν ενσυναίσθηση και το σημαντικότερο να αποδέχονται τη διαφορετικότητα.