Η ΙΣΤΟΡΙΑ ΜΑΣ

Το σχολείο μας, το 15ο Δημοτικό Σχολείο Χαλκίδας, βρίσκεται στην οδό Θηβών στη βοιωτική ακτή της Χαλκίδας, λίγα μέτρα από την παλιά γέφυρα της πόλης. Το 15ο Δημοτικό Σχολείο Χαλκίδας  ιδρύθηκε το έτος 1964.Στο έγγραφο  που αναφέρεται στην ίδρυσή  του  σημειώνεται  χαρακτηριστικά: “Ανακοινούμεν  υμίν ότι διά του υπ’ αριθ. 679 Βασιλικού Διατάγματος εκδοθέντος την 4-11-64 και δημοσιευθέντος την 10-11-64 εις το υπ΄αριθ  206/τ.Α΄./φύλλον της Εφημερίδος της Κυβερνήσεως ιδρύθη 1/θέσιον δημοτικό σχολείον εις συνοικίαν Καράμπαμπα ως 15ονΧαλκίδος”.

Το  σχολείο στεγαζόταν σε μισθωμένο κτήριο .Βρισκόταν πίσω από τη θέση ,που είναι σήμερα το λιμεναρχείο. Η συνεχής αύξηση  όμως του αριθμού των μαθητών και η προαγωγή του  οδήγησαν στη μίσθωση και νέου κτηρίου. Η  ανάγκη  για ένα ιδιόκτητο κτήριο ήταν επιτακτική και έγινε μεγαλύτερη όταν το σχολείο το 1984 έγινε 9/θέσιο. Μετά από αίτηση που κατατέθηκε τις 2/10/85 δόθηκε οικοδομική άδεια τις 24/3/87.Το κτήριο παραδόθηκε και λειτούργησε το Σεπτέμβριο του 1989. Είναι δηλαδή, ένα σχετικά καινούριο κτίριο με υπέροχη – ίσως μοναδική για σχολείο  θέα προς το νότιο Ευβοϊκό και με τη βορινή πλευρά του να ατενίζει το κάστρο της Κανήθου.

Στους τέσσερις ορόφους του εκτός από τις αίθουσες διδασκαλίας ,διαθέτει αίθουσα πολλαπλών χρήσεων, βιβλιοθήκη με αναγνωστήριο, κυλικείο, τμήμα ένταξης, αίθουσα υπολογιστών ,αίθουσα εικαστικών, τραπεζαρία εστίασης για τους μαθητές του ολοημέρου κι άλλους βοηθητικούς χώρους. Με απόφαση που δημοσιεύτηκε στο ΦΕΚ 1505/Β΄/24-6-2011  το σχολείο μας προήχθη από 10/θέσιο σε 12/θέσιο. Με αυτή τη μορφή λειτουργεί μέχρι σήμερα.