Code Weel 9-24/10/2021

Οκτ 202120

Το σχολείο μας, ως μέλος του ευρωπαϊκού προγράμματος e-Twinning «Forest starts from seeds in our hands»,  συμμετείχε στην code week  9-24 Οκτωβρίου με την υλοποίηση κοινών έργων  για τα παιδιά όλων των χωρών- μελών του προγράμματος.

Η συμμετοχή του σχολείου μας  στην κοινή αφίσα του έργου με τα γράμματα O  και U

Τα έργα των παιδιών

Από τα χρώματα στα σχήματα

Οκτ 202115

Ο beebot ταξιδεύει στα χρώματα

DSCN3750 DSCN3751   DSCN3755

από τους χρωματιστούς κύκλους πάμε στα σχήματα και φτιάχνουμε την κάμπια του Eric Clark

DSCN3783 Αντιγραφή

Παγκόσμια ημέρα ζώων

Οκτ 20216

Τα κατοικίδια των μαθητών μας επισκέφτηκαν διαδικτυακά το νηπιαγωγείο μας. Ευχαριστούμε πολύ τους γονείς που ανταποκρίθηκαν στο ηλεκτρονικό μας μήνυμα για μια φωτογραφία του κατοικίδιου τους.

μας επισκέφτηκαν

ο Ντανταρέλος

Πανελλήνια Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού

Σεπ 202130

Οι εκδηλώσεις στην αυλή του νηπιαγωγείου μας και η απονομή των αθλητών.

Διαβάστε όλο το άρθρο »

Παρουσιάζω τον εαυτό μου και γνωρίζω τους συμμαθητές μου

Σεπ 202130

Καθρέφτη καθρεφτάκι μου να σου πω ποιος είμαι…..

Library 4 all!

Σεπ 202130

Ο φετινός Σεπτέμβρης μας υποδέχτηκε με μια έκπληξη. Η μη κερδοσκοπική εταιρεία Library 4 all έκανε με τη δωρεά της έκανε πιο πλούσια τη βιβλιοθήκη του σχολείου μας και την ευχαριστούμε θερμά γι’  αυτό. Η Library 4 all είναι προσηλωμένη στην εκπαίδευση, τη διά βίου μάθηση, την καλλιτεχνική έκφραση και την ανάδειξη του πολιτισμού με σκοπό την ανάπτυξη της φιλαναγνωσίας σε παιδιά σχολικής και προσχολικής ηλικίας, μέσω της υποστήριξης και της ενίσχυσης σχολικών βιβλιοθηκών με βιβλία.

Ωστόσο οι εκπλήξεις του Σεπτέμβρη δεν σταμάτησαν εκεί. Μια κυρία παιδαγωγός και κριτικός λογοτεχνίας που δημοσιογραφεί σε έγκριτο Πολιτισμικό Ίδρυμα, μετά από επικοινωνία της με την  Library 4 all για να προσφέρει σε εκείνους κάποια βιβλία της, εκείνοι την παρέπεμψαν στο σχολείο μας, λόγω της πρόσφατης συνεργασίας μας. Ευχαριστούμε ιδιαιτέρως και την συντοπίτισσά μας η οποία από διακριτικότητα επιθυμεί να διατηρήσει την ανωνυμία της.

Καλή σχολική χρονιά!!!

Σεπ 202115

Καλή χρονιά:!

Δωράκι καλωσορίσματος για τους μικρούς μας μαθητές

Καλό καλοκαίρι!!!

Ιούν 202124

Αναμνηστικά τέλους, δώρα για τα παιδιά Ενθύμια αποφοίτησης με το θέμα που μας άρεσε πολύ,,,»Το ηλιακό μας σύστημα»

Η Τέχνη στην Ελληνική Επανάσταση του 1821

Ιούν 202117

Με την ολοκλήρωση του Πολιτιστικού Προγράμματος Σχολικών Δραστηριοτήτων ΔΠΕ Ν. Μαγνησίας: «Η τέχνη στην Ελληνική Επανάσταση του 1821″ , από τη συμμετοχή μας στο Περιφερειακό Θεματικό Δίκτυο «Διακόσια χρόνια από την Επανάσταση του 1821: Περιβάλλον – Υγεία – Πολιτισμός» και από τη συμμετοχή μας στο 1ο Πανθεσσαλικό Μαθητικό e-Συνέδριο:  «Το 1821 μέσα από τα μάτια των παιδιών» προέκυψε το παρακάτω υλικό.

Από τη συμμετοχή μας στο 1ο Πανθεσσαλικό Μαθητικό e-Συνέδριο:  «Το 1821 μέσα από τα μάτια των παιδιών»

Το βιβλίο που φτιάξαμε με το υλικό του προγράμματος

Παγκόσμια Ημέρα Περιβάλλοντος 2021

Ιούν 20218