Το σχολείο μας

Το 13ο Νηπιαγωγείο Βόλου βρίσκεται στον αστικό ιστό της πόλης, στην οδό Ανθίμου Γαζή 25. Έχει δύο υποχρεωτικά πρωινά τμήματα και ένα ολοήμερο τμήμα. Λειτουργεί ως ολοήμερο από το σχολικό έτος 2011-2012 και είναι στελεχωμένο οργανικά από τις κ.κ. Σδρούλια Ευαγγελία (από το σχολικό έτος 2008-2009) η οποία ασκεί και καθήκοντα προϊσταμένης (από το 2010) και Αγερώτη Αριστέα (από το σχολικό έτος 2010-2011). Το λειτουργικό κενό του ολοήμερου τμήματος καλύπτεται κάθε χρόνο και από καινούργια εκπαιδευτικό.

Στο 13ο Νηπιαγωγείο Βόλου, η εφαρμογή του αναλυτικού προγράμματος για την υλοποίηση του σκοπού του νηπιαγωγείου που αφορά στην ολόπλευρη κοινωνική, συναισθηματική, νοητική και ψυχοκινητική ανάπτυξη των νηπίων, εμπλουτίζεται από τη συμμετοχή σε δράσεις και προγράμματα σε τοπικό, εθνικό και ευρωπαϊκό επίπεδο (προγράμματα σχολικών δραστηριοτήτων, εθνικά θεματικά δίκτυα, Αριστεία και Καινοτομία στην Εκπαίδευση, eTwinning, Erasmus KA3),  και με την εφαρμογή καινοτόμων προγραμμάτων. Στόχος είναι  η επαφή των νηπίων με σημαντικά στοιχεία της πολιτιστικής κληρονομιάς, το άνοιγμα του νηπιαγωγείου στην κοινωνία, η συνειδητοποίηση από την πλευρά των νηπίων ότι ο πραγματικός κόσμος δεν είναι μόνο ο μικρόκοσμος του νηπιαγωγείου και του σπιτιού τους και ότι συντελούν με το δικό τους τρόπο στο κοινωνικό γίγνεσθαι. Προς την κατεύθυνση αυτή συμβάλλουν και η πραγματοποίηση διδακτικών επισκέψεων, αλλά και η πρόσκληση ειδικών επιστημόνων στο χώρο του νηπιαγωγείου. Όλα τα παραπάνω λαμβάνουν χώρα στα πλαίσια διαθεματικών προσεγγίσεων και σχεδίων εργασίας που υλοποιούνται στο νηπιαγωγείο, ώστε τα νήπια να αποκτούν όσες το δυνατό περισσότερες εμπειρίες μέσω της βιωματικής, διερευνητικής και ανακαλυπτικής μάθησης.

Επίσης στόχος του σχολείου μας είναι η δημιουργία πολιτών του 21ου αιώνα με γνώσεις, δεξιότητες, ικανότητες, συναισθήματα και φιλοδοξίες. Μέσα από τη δημιουργική και την ενεργή συμμετοχή των μαθητών/-τριών και των εκπαιδευτικών του σχολείου, επιδιώκουμε τον προσανατολισμό του σχολείου μας προς μια κοινότητα μάθησης και πρακτικής που θέτει στο κέντρο του ενδιαφέροντος τον μαθητή και τις ανάγκες του. Υιοθετούμε σε μεγάλο και συνεχώς αυξανόμενο βαθμό σύγχρονες παιδαγωγικές πρακτικές, ομαδοσυνεργατικές, ενεργητικές, διερευνητικές, δημιουργικές και καινοτόμες μεθόδους, ώστε να ανταποκριθούμε στις διαφορετικές μαθησιακές ανάγκες, στα διαφορετικά μαθησιακά προφίλ και στα διαφορετικά ενδιαφέροντα των μαθητών μας. Θεωρούμε τους γονείς πολύτιμους συνεργάτες για το σχολείο μας και συνοδοιπόρους στην πορεία μας. Φροντίζουμε πάνω απ’ όλα για το καλό σχολικό κλίμα, τις άριστες σχέσεις, την συναισθηματική εγγύτητα όλων και την αλληλεγγύη ως βάση των σχέσεών μας.

Το σχολείο μας διαθέτει πολύ καλή υλικοτεχνική υποδομή, και ανάλογο τεχνολογικό εξοπλισμό στις τάξεις αλλά υστερεί στην ύπαρξη μεγάλων χώρων και αίθουσας εκδηλώσεων, λόγω του ότι στεγάζεται σε παλιό ενοικιαζόμενο οίκημα. Το πρόβλημα της αίθουσας εκδηλώσεων λύνεται με την ευγενική παραχώρηση της αίθουσας εκδηλώσεων όμορου δημοτικού σχολείου στα πλαίσια αγαστής συνεργασίας μεταξύ σχολικών μονάδων και της ομαλής μετάβασης από το νηπιαγωγείο στο δημοτικό σχολείο.