Ώρες ενημέρωσης γονέων

Πριν την έναρξη της σχολικής χρονιάς γίνεται η πρώτη ενημερωτική συνάντηση με τους γονείς/ κηδεμόνες σε σκοπό την παρουσίαση του σκοπού του νηπιαγωγείου και του εσωτερικού κανονισμού λειτουργίας της σχολικής μονάδας.

Κάθε εκπαιδευτικός θα ενημερώνει τους γονείς/κηδεμόνες με τη λήξη των Α΄ Β΄ και Γ΄ τριμήνων σε θέματα προόδου.

Επίσης οι γονείς μπορούν να συναντούν κατ` ιδίαν τον εκπαιδευτικό της τάξης ή την προϊσταμένη του σχολείου, μετά τη 1:10 για τα πρωινά τμήματα και στις 11.45 για το προαιρετικό ολοήμερο τμήμα, κατόπιν προκαθορισμένου ραντεβού.

Δύναται επίσης δυνατότητα και εφόσον παραστεί ανάγκη ο κάθε εκπαιδευτικός να συγκεντρώνει τους γονείς/κηδεμόνες  των μαθητών συνολικά ή ατομικά για ενημέρωση σε θέματα σχετικά με την ομαλή λειτουργία της τάξης.