Yγεία -Διατροφή

0

Συγγραφέας: 12ο ΝΗΠΙΑΓΩΓΕΙΟ ΚΑΛΛΙΘΕΑΣ | Κατηγορία ΥΓΕΙΑ- ΔΙΑΤΡΟΦΗ | , στις 10-01-2022

Θεματικός Κύκλος: Ζω καλύτερα- Ευ ζην

Επιμέρους Θεματικές Ενότητες/Υποενότητες: Υγεία-Διατροφή

Τίτλος: «Την διατροφή μου προσέχω την υγειά μου για να έχω»

Βασικός σκοπός του θεματικού κύκλου θα είναι αρχικά η γνωριμία με την έννοια της ισορροπημένης διατροφής και της σημασίας της για τη ζωή μας, ενώ ξεχωριστή αναφορά θα γίνει στη λεγόμενη Μεσογειακή Πυραμίδα και στην εννοιολογική αποσαφήνιση της κατανομής των τροφών σε αυτή. Η προσέγγιση της θεματικής θα είναι κατά κύριο λόγο διαθεματική και θα γίνει προσπάθεια να εμπλακούν σε αυτή όλα τα γνωστικά αντικείμενα του Νηπιαγωγείου (γλώσσα, μαθηματικά, φυσικό και ανθρωπογενές περιβάλλον, πληροφορική )

ΣΤΟΧΟΣ 1:Οι μαθητές. να γνωρίσουν τα φρούτα του Φθινοπώρου και όλα τα φρούτα που τους αρέσουν ,να κατανοήσουν τον  ρόλο τους στην διατροφή μας και  να συνειδητοποιήσουν τον τρόπο που η σωστή διατροφή συνδέεται με την κατανάλωση τους.

a200b965c8c723f789db70ab2bf5e8c9λήψης

Τα παιδιά  ψήφισαν τα φρούτα που του αρέσουν περισσότερο και έφτιαξαν ένα πίνακα διπλής εισόδου

ΤΟ ΑΓΑΠΗΜΕΝΟ ΜΟΥ ΦΡΟΥΤΟ

Νικητής είναι το μήλο γιατί όπως λέει και μία παροιμία: « ένα μήλο την ημέρα τον γιατρό τον  κάνει πέρα». Τα παιδιά τον κατασκευάζουν και κρατούν την συμβουλή που του δίνει το μήλο.

DSC02717

ΣΤΟΧΟΣ 2:Οι μαθητές  να γνωρίσουν τις υγιεινές τροφές και να εξοικειωθούν με μερικές από αυτές.

Φτιάχνουμε ένα υγιεινό πρωινό το βάζουμε σε ένα βαλιτσάκι και το παίρνουμε μαζί μας για να έχουμε δύναμη και ενέργεια όλη την  ημέρα

DSC02839

Η κυρία Διατροφούλα θα μας φέρει το βιβλίο της και τις συμβουλές της και μετά ο Ωραίος Δαρείος θα μας βοηθήσει να φτιάξουμε ένα αγαπημένο και  υγιεινό πιάτο

σωστα οι πρωτεσ μου ερωτησεισ και απαντησεισ 600x600λήψης 1

DSC02838

ΣΤΟΧΟΣ 3:οι μαθητές  να κατανοήσουν τη θρεπτική αξία των τροφών, να διακρίνουν τις υγιεινές και μη υγιεινές τροφές και κατανοήσουν την έννοια «μεσογειακή διατροφή». Φτιάχνουμε την πυραμίδα της Μεσογειακής Διατροφής.

.ΔΙΑΤΡΟΦΗΣ

Η κυρα – Διατροφή πρώτη στην  μαγειρική φτιάχνει ………πυραμίδα