Εδώ Πολυτεχνείο, εδώ Πολυτεχνείο!

0

Συγγραφέας: 12ο ΝΗΠΙΑΓΩΓΕΙΟ ΚΑΛΛΙΘΕΑΣ | Κατηγορία Χωρίς κατηγορία | , στις 25-11-2021

Εδώ Πολυτεχνείο!

-Έναυσμα για τη προσέγγιση του θέματος του Πολυτεχνείου ήταν η διήγηση του παραμυθιού «Η κυρά Δημοκρατία».

Παρατηρήσαμε πώς έμοιαζε η κυρία Δημοκρατία και πώς η κυρία Δικτατορία, συζητήσαμε πώς συμπεριφέρονται  και ποια από τις δύο θα θέλαμε να έχουμε στην παρέα μας.

010100030469

-Είδαμε φωτογραφίες από εκείνη την εποχή, της σχολιάσαμε και τις αναρτήσαμε στη τάξη μας. Ακόμη, παρακολουθήσαμε τα ακόλουθα βίντεο:

-Bansky

Γνωρίσαμε τον Βρετανό καλλιτέχνη  του γκράφιτι, τα έργα του οποίου σχολιάζουν συνήθως ζητήματα πολιτικής και συνδυάζουν το γκράφιτι με τη τεχνική στένσιλ.

Είδαμε έργα του, τα σχολιάσαμε και ανακαλύψαμε την έννοια της δημοκρατίας μέσα σ’ αυτά.

banksy flower thrower copyright ozon magazinebanksyballoongirl e1543586835679thumbnail received 3116805121934194

-Φτιάξαμε τα δικά μας έργα τέχνης, βάζοντας τη δική μας φαντασία σε εγρήγορση!

Η δουλειά μας…

thumbnail IMG 20211116 114241

-Σαν αφόρμηση χρησιμοποιήσαμε ένα από τα  έργα του Bansky!banksyballoongirl e1543586835679 1

Μιμηθήκαμε τη τεχνική του και κάναμε ομαδική δραστηριότητα στένσιλ.

• Ζωγραφίσαμε τη πύλη του Πολυτεχνέιου.
  • Βγάλαμε φώτογραφίες στη στάση του κοριτσιού.
  • Δημιουργήσαμε στένσιλ.
  • Γράψαμε συνθήματα.

thumbnail IMG 20211125 143310

thumbnail IMG 20211124 103702

-Ακούσαμε τα παρακάτω τραγούδια και τα συνοδέψαμε με τα μουσικά όργανα:

Ήρθε η ώρα της Ντενεκεδούπολης, της Φακινού Ευγενείας. Φτιάξαμε τους ήρωες και φυσικά παίξαμε κουκλοθέατρο!

3122F67B9A49528DCAE4A330D5BE232D

-Η παράσταση αρχίζει…….

thumbnail IMG 20211117 090533

Αρχή σχολικής χρονιάς

0

Συγγραφέας: 12ο ΝΗΠΙΑΓΩΓΕΙΟ ΚΑΛΛΙΘΕΑΣ | Κατηγορία Χωρίς κατηγορία | , στις 12-09-2021

ο Αγιασμός στο Νηπιαγωγείο μας θα γίνει στις 10π.μ  στο κεντρικό μας κτίριο και στις 11π.μ  στα παραρτήματα μας .Τα παιδιά θα έχουν κάνει self test. Ο γονέας και το παιδί θα φορούν μάσκα.

Καλή  σχολική Χρονιά !!

ΠΡΩΤΟΜΑΓΙΑ

0

Συγγραφέας: 12ο ΝΗΠΙΑΓΩΓΕΙΟ ΚΑΛΛΙΘΕΑΣ | Κατηγορία ΑΝΟΙΞΗ, Χωρίς κατηγορία | , στις 01-05-2020

ΚΑΛΟ ΜΗΝΑ ΚΑΙ ΚΑΛΗ ΠΡΩΤΟΜΑΓΙΑ

protomagia

Σ΄ ένα στέφανο του Μάη όλη η Άνοιξη χωράει

Κύκλους , κύκλους τα λουλούδια οι χοροί και τα τραγούδια

Ρένα Καρθραίου

Ο ΜΑΗΣ

Συγγραφέας: 12ο ΝΗΠΙΑΓΩΓΕΙΟ ΚΑΛΛΙΘΕΑΣ | Κατηγορία ΑΝΟΙΞΗ | , στις 30-04-2020

Ο ΜΑΗΣ

4

Ένα πράσινο βιβλίο

γράφει ο Μάης για παιδιά.

Οι τελείες του είν’ κεράσια

και οι λέξεις του κλαδιά.

Και το αγέρι το μοιράζει

σε περβόλια και αυλές

και οι εικόνες τρεμουλιάζουν

στις σελίδες τις χρυσές.

Ένα πράσινο βιβλίο

-άνθη, φύλλα κι ευωδιά-

γράφει ο Μάης, ξαναγράφει

για παιδιά.

Ρένα Καρθαίου

1
2                3

ΠΑΣΧΑΛΙΝΗ ΣΥΝΘΕΣΗ

0

Συγγραφέας: 12ο ΝΗΠΙΑΓΩΓΕΙΟ ΚΑΛΛΙΘΕΑΣ | Κατηγορία Χωρίς κατηγορία | , στις 17-04-2020

Μία πασχαλινή σύνθεση με χορτάρι από σπόρους σιταριού που έχουν φυτρώσει σε πλαστικά μπωλ και πασχαλινά διακοσμητικά στολίδια

ΠΑΣΧΑΛΙΝΗ ΚΑΡΤΑ

ΚΑΡΤΑ ΠΑΣΧΑΛΙΝΗ

ΕΝΑΣ ΠΑΡΑΜΥΘΑΣ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΟΣ

Συγγραφέας: 12ο ΝΗΠΙΑΓΩΓΕΙΟ ΚΑΛΛΙΘΕΑΣ | Κατηγορία ΑΝΟΙΞΗ | , στις 02-04-2020

ENΑΣ ΠΑΡΑΜΥΘΑΣ ΠΟΥ ΔΕΝ ΗΞΕΡΕ………. ΓΡΑΜΜΑΤΙΚΗ ΚΑΙ ΟΡΘΟΓΡΑΦΙΑ

Πολλοί αναρωτιούνται πως είναι δυνατόν ένας από τους πιο γνωστούς παραμυθάδες στον κόσμο να μην ξέρει γραμματική και ορθογραφία και όμως αυτό γίνεται όταν πρόκειται για τον Χανς Κρίστιαν Άντερσεν.

Γεννήθηκε στις 2 Απριλίου του 1805 στην πόλη Οντένσε της Δανίας. Ο πατέρας του ήταν παπουτσής και πέθανε όταν ο Άντερσεν ήταν 11 ετών. Η μητέρα του πλύστρα που εργαζόταν σκληρά για να τα βγάλει πέρα.

Ο μικρός Κρίστιαν δεν ήταν καλός μαθητής εξαιτίας της κατάστασης που ζούσε  και δυσκολεύτηκε να τελειώσει το σχολείο. Είχε ένα κουκλοθέατρο και τον ελεύθερο χρόνο του έπαιζε με τις κούκλες που του είχε φτιάξει ο πατέρας του και έδινε τις παραστάσεις με έργα του Σαίξπηρ με εξαιρετική επιτυχία.

Αυτό δεν άργησε να φτάσει στα αυτιά του βασιλιά  της Δανίας Φρειδερίκου του 6ου που ενδιαφέρθηκε και τον έστειλε στα καλύτερα σχολεία της χώρας οπού και κατάφερε να τελειώσει το Γυμνάσιο σε ηλικία 23 ετών.

Προσπάθησε να γίνει ηθοποιός όμως δεν τα κατάφερε γι’ αυτό και στράφηκε στην μουσική εξαιτίας της καλής φωνής . Μία όμως ασθένεια του στέρησε την φωνή και τότε στρέφεται με περισσότερο ζήλο στην συγγραφή ποιημάτων, θεατρικών έργων και μυθιστορημάτων.

Τον 1835  δημοσιεύει τα « Παραμύθια για  παιδιά» που όπως εκείνος λέει: «τα παραμύθια γράφονται για να κοιμούνται τα παιδιά και να ξυπνάνε οι ενήλικες». Αυτά γίνονται γνωστά στον κόσμο μετά από 8 χρόνια. Θα γράψει συνολικά 168 παραμύθια  μεταξύ των οποίων είναι και μερικά πιο δημοφιλή όπως : «Τα κόκκινα Παπούτσια», «Η πριγκίπισσα και το μπιζέλι», «Η βασίλισσα του χιονιού», «Το ασχημόπαπο», «Το μολυβένιο στρατιωτάκι», «Το μικρό έλατο», «Η μικρή γοργόνα», «Τα καινούργια ρούχα του αυτοκράτορα», «Το κοριτσάκι με τα σπίρτα» και «Η Τοσοδούλα».

Η πατρίδα του τον τίμησε  και έκανε μουσείο το σπίτι που έζησε Άντερσεν όπου εκεί βλέπει κανείς πολλά χειρόγραφα παραμύθια του.

Και στην είσοδο  του λιμανιού της Κοπεγχάγης πάνω  σ’ ένα βράχο στέκεται μία μικρή γοργόνα και περιμένει να μας ταξιδέψει στον μαγικό κόσμο των παραμυθιών……………….

Ο Άντερσεν με τα παραμύθια του ακόμα και ως τώρα δίνει μηνύματα σε μικρούς και μεγάλους : « Οτιδήποτε βλέπεις μπορεί να γίνει ένα παραμύθι, και μπορείς να βγάλεις μια ιστορία από οτιδήποτε αγγίξεις.»

ΕΝΑ ΠΟΙΗΜΑ ΓΙΑ ΑΡΧΗ

Συγγραφέας: 12ο ΝΗΠΙΑΓΩΓΕΙΟ ΚΑΛΛΙΘΕΑΣ | Κατηγορία ΑΝΟΙΞΗ | , στις 21-03-2020

Χελιδόνισμα από την Θράκη

Ήρθε, ήρθε η χελιδόνα,
ήρθε κι άλλη μελιδόνα,
κάθισε και λάλησε
και γλυκά κελάηδησε
«Μάρτη, Μάρτη μου καλέ
και Φλεβάρη φοβερέ,
κι αν φλεβίσεις κι αν τσικνίσεις,
καλοκαίρι θα μυρίσεις.
Κι αν χιονίσεις κι αν κακίσεις,
πάλιν άνοιξη θ΄ανθίσεις»

Καλημέρα κόσμε!

1

Συγγραφέας: 12ο ΝΗΠΙΑΓΩΓΕΙΟ ΚΑΛΛΙΘΕΑΣ | Κατηγορία Χωρίς κατηγορία | , στις 21-03-2020

Καλωσήρθατε στο Blogs.sch.gr. Αυτό είναι το πρώτο σας άρθρο. Αλλάξτε το ή διαγράψτε το και αρχίστε το «Ιστολογείν»!