ΠΑΓΚΟΣΜΙΑ ΗΜΕΡΑ ΤΟΥ ΠΑΙΔΙΟΥ

Δεκ 202119

11 ΔΕΚΕΜΒΡΙΟΥ – ΠΑΓΚΟΣΜΙΑ ΗΜΕΡΑ ΤΟΥ ΠΑΙΔΙΟΥ

Η 11η Δεκεμβρίου έχει οριστεί ως Παγκόσμια Ημέρα του Παιδιού, μετά από πρωτοβουλία του Ο.Η.Ε. και της UNICEF. Ο ετήσιος εορτασμός της ημέρας αυτής αντικατοπτρίζει τη σημασία που η Διεθνής Κοινότητα αποδίδει στα παιδιά όλου του κόσμου, καθώς και την ανησυχία της σχετικά με την κατάστασή τους.

Με αφορμή τη μέρα αυτή  στο σχολείο μας έγιναν εκδηλώσεις με σκοπό την ευαισθητοποίηση των μαθητών/τριών για τα εκατομμύρια παιδιά σε όλο τον κόσμο που υποφέρουν και απειλείται η ζωή τους καθώς  και την καλλιέργεια ενός πνεύματος ενότητας, ισότητας και αντιρατσισμού,  Στο πλαίσιο αυτό τα παιδιά συζήτησαν, είδαν βίντεο και έστειλαν τα δικά τους μηνύματα με τις υπέροχες δημιουργίες τους. Έβαλαν όλη την φαντασία και την τέχνη τους και το αποτέλεσμα ήταν εξαιρετικό.

ΣΥΓΧΑΡΗΤΗΡΙΑ!!!

Ακολουθήστε τον παρακάτω σύνδεσμο για να παρακολουθήσετε την δουλειά των μαθητών/τριών του σχολείου μας.

από κάτω από: Χωρίς κατηγορία| | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο ΠΑΓΚΟΣΜΙΑ ΗΜΕΡΑ ΤΟΥ ΠΑΙΔΙΟΥ