Διαγωνισμός Εβrobotics 2024

Διαγωνισμός Εβrobotics 2024   –Τμήμα  Β3

Οι μαθητές του Β3 κατασκεύασαν το πάρκο της γειτονιάς, το Πάρκο Ποιμενίδη, όπως το ονειρεύονται και θα ήθελαν να είναι. Η ιδέα για την συγκεκριμένη κατασκευή προέκυψε από τα Εργαστήρια Δεξιοτήτων και την ενότητα “Ενδιαφέρομαι και Ενεργώ – Φροντίζω και ενεργώ για το πάρκο της γειτονιάς”. Η μακέτα του πάρκου περιλαμβάνει απλές κατασκευές όπως τσουλήθρα, τραμπάλα, κυκλικό μύλο (γύρω-γύρω όλοι), παγκάκια, λουλούδια, δέντρο με σπιτάκι για τα πουλιά και λίμνη με παπάκι. Επιπλέον έχει: α) μια ρόδα (μύλο) που γυρίζει με μοτέρ και ακούγεται μουσική κατά την έναρξη, β) μια κούνια που κουνιέται με μοτέρ και γ) έναν κάδο ανακύκλωσης που ανοίγει με τη βοήθεια μοτέρ και αισθητήρα αναγνώρισης χρώματος, καθώς αναγνωρίζει σαν ανακυκλώσιμο υλικό μόνο αυτό που έχει μπλε χρώμα. Και οι 17 μαθητές του τμήματος εργάστηκαν σε ομάδες (3-4 ατόμων) μέσα στην τάξη καθώς δεν υπήρχε διαθέσιμο εργαστήριο ρομποτικής. Χρησιμοποιήθηκαν ο υπολογιστής και ο βιντεοπροβολέας της τάξης  και 3 κιτ ρομποτικής ( 1 lego wedo 2.0 που δεν είχε μοτέρ και 2 lego mindstorms EV3 ). Ο προγραμματισμός των μοτέρ και του αισθητήρα έγινε πιο πολύ εμπειρικά και με τη μέθοδο της δοκιμής και του σφάλματος και με απλές εντολές λόγω της μικρής ηλικίας των παιδιών αλλά και του γεγονότος ότι τα εξαρτήματα ανήκαν σε διαφορετικά κιτ ρομποτικής. Η δασκάλα και οι μαθητές δεν είχαν πρότερη εμπειρία και ενασχόληση με τη ρομποτική αλλά με καλή διάθεση, μεγάλη προθυμία και πολλή δουλειά ολοκλήρωσαν την κατασκευή σε περίπου 1,5 μήνα (3-4 διδακτικές ώρες την εβδομάδα).

20240418 100412 20240418 100624 1 20240418 100716 1 20240418 100728 20240418 100734

Κατασκευή Ερπυστριοφόρου
Τεχνολογία Micro:bit

Η ερπύστρια είναι τεχνολογία αρθρωτού ιμάντα που περιβάλλει ένα υλικό: π.χ.
στην αυτοκίνηση περικλείει όλους μαζί τους τροχούς της κάθε πλευράς ενός
οχήματος και το διευκολύνει έτσι να κινείται σε ανώμαλο ή γενικά ακατάλληλο
έδαφος.
Σύγκριση επυστριών και τροχών: Τα οχήματα με ερπύστρια χρησιμοποιούν μια
μέθοδο ολίσθησης για να στρίψουν, μπορούν να περιστραφούν επί τόπου, με
υψηλή τριβή και χαμηλή πίεση γείωσης. Δεν περιορίζονται εύκολα από το οδικό
περιβάλλον και μπορούν να χρησιμοποιηθούν εκτός δρόμου.
Μια ομάδα μαθητριών της ΣΤ2΄τάξης του 12 ου Δημοτικού Σχολείου
Αλεξανδρούπολης με την καθοδήγηση της εκπαιδευτικού Πληροφορικής (ΠΕ86)
Καλύβα Βασιλικής, κατασκεύασαν στο μάθημα των ΤΠΕ με τον εξοπλισμό Micro:bit
που δόθηκε φέτος στα σχολεία, ένα ερπυστριοφόρο όχημα που προγραμμάτισαν να
εκτελεί κάποιες λειτουργίες. Πατώντας το κουμπί Α το όχημα κινείται στην αρχή με
τυχαία κατεύθυνση, κινείται μπρος-πίσω, περιστρέφεται επί τόπου. Έχει την
ικανότητα να κινείται σε ανώμαλο έδαφος (ανεβαίνει – κατεβαίνει σε ένα στρώμα)
χωρίς να πέφτει και να αναποδογυρίζει. Όταν δέχεται φως, ακολουθεί το φως και
αλλάζει η ταχύτητά του. Όταν οι μαθητές κουνάνε το όχημα, αυτό
επαναπρογρμματίζεται και πατώντας πάλι το πλήτρο Α το όχημα ξεκινά από την
αρχή να εκτελεί τις λειτουργίες για το οποίο προγραμματίστηκε. Επίσης πατώντας
το πλήκτρο Β έχει προγραμματιστεί να παίζει μια μουσική μελωδία.

20240422 111401 20240422 111415 20240422 111349