Καλωσορίσατε στο δικτυακό τόπο του 12ου Δημοτικού Σχολείου Αλεξανδρούπολης

IMG 1034KENTRIKH EISODOS

Καλώς ορίσατε στην ιστοσελίδα του 12ου Δημοτικού Σχολείου Αλεξανδρούπολης.

Το σχολείο μας,  δίνει ιδιαίτερη έμφαση στη συνεργασία όλων των εμπλεκόμενων φορέων στηρίζοντας και προάγοντας την δημιουργική αλληλεπίδραση μεταξύ Δασκάλων, Μαθητών και Γονέων.

Το όραμα και ο στόχος της Διευθύντρια  και των μελών της Εκπαιδευτικής κοινότητας  είναι η δημιουργία μιας σύγχρονης σχολικής μονάδας που να ανταποκρίνεται στις νέες εκπαιδευτικές ανάγκες και προκλήσεις του 21ου αιώνα, θέτοντας τον μαθητή στο επίκεντρο των αλλαγών και σκοπεύοντας στη συνολική βελτίωση της ποιότητας της παρεχόμενης εκπαίδευσης.
Στόχος είναι ένα Σχολείο που επιδιώκει την εξωστρέφεια με τη διαμόρφωση ενός δημιουργικού και ανοικτού, εκπαιδευτικού περιβάλλοντος, την ευαισθησία για το περιβάλλον-αειφορία, τη βιωματικότητα και την ενεργό συμμετοχή όλων των μαθητών.
Ένα Σχολείο ενταξιακό που αξιοποιεί τις σύγχρονες παιδαγωγικές προσεγγίσεις, προκειμένου να ανταποκριθεί στις διαφοροποιημένες ανάγκες και ικανότητες των μαθητών.
Ένα Σχολείο που δημιουργεί ένα πλαίσιο  συνεργατικότητας, αλληλεγγύης και ομαδικού πνεύματος.

Στην ιστοσελίδα μας:

• Θα προβάλλονται οι δραστηριότητες και τα εκπαιδευτικά προγράμματα του σχολείου μας.
  • Θα παρουσιάζονται οι καινοτόμες δράσεις του και θα αναρτώνται οι εργασίες των μαθητών μας.
  • Θα ενημερώνεται η σχολική κοινότητα για τα εκπαιδευτικά δρώμενα (μαθητικοί διαγωνισμοί, σεμινάρια κλπ).
  • Θα ενημερώνονται οι γονείς και μαθητές  με ανακοινώσεις