κι άλλα σπουδαία έργα μας…

ΣΥΜΜΕΤΟΧΗ ΣΤΟ CODEWEEK 2023 page 0001

ΕUρωπαϊκό πρόγραμμα CODE WEEK (ΟΚΤΩΒΡΙΟΣ 2023)

ΣΧΟΛΙΚΟ ΕΤΟΣ 2022-2023

1. Βιβλία σε ρόδες 5/10/22-30/11/2022
  2. Διατροφή: Πρόγραμμα Αγωγής Υγείας
  3. Συμμετοχή στο Σχολικό Δίκτυο δράσης “ Ταπερίστας” του ΚΠΕ Αρναίας
  4.  “Εκπαιδευτικά περιβαλλοντικά –πολιτιστικά μονοπάτια στον Εθνικό
    Κήπο “ : Πρόγραμμα Περιβαλλοντικής εκπαίδευσης και Πολιτιστικών θεμάτων
  5. Συμμετοχή σε πρόγραμμα/τα «eTwinning» -Κοινότητα των Σχολείων της Ευρώπης, με τον σχεδιασμό και την υλοποίηση του εκπαιδευτικού STEAM προγράμματος : “Solve The e-Twinning Algoritmic Mysteries”

Σχολικό έτος 2021-2022:

Σχεδιασμός και υλοποίηση του Προγράμματος Σχολικών Δραστηριοτήτων ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝΤΙΚΗΣ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗΣ  με ΘΕΜΑ: «Απειλούμενα είδη» και από τα δυο τμήματα του 112ου Νηπιαγωγείου Αθηνών.Το παρόν πρόγραμμα ανήκει στη θεματική « Περιβάλλον και Εκπαίδευση για την Αειφόρο Ανάπτυξη» σύμφωνα με το Πρόγραμμα Σπουδών Νηπιαγωγείου (ΙΕΠ, 2014). Σύμφωνα με την σύγχρονη οπτική της Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης, η οποία αναγνωρίζεται ως Εκπαίδευση για την Αειφορία, το περιβάλλον δεν αντιμετωπίζεται απλώς ως πηγή γνώσης αλλά γίνεται κατανοητό ως σύστημα ισορροπιών και σχέσεων και ο κεντρικός στόχος της είναι ο ενεργός πολίτης ( ΙΕΠ, 2014)