Εικόνα εφημεριδα 2023 24 1

«ΣΟΥΠΕΡ ΦΙΛΑΡΑΚΙΑ» η Σχολική μας Εφημερίδα – τεύχος Φθινοπώρου 2023

Για μια ακόμη χρονιά, με μεγάλη μας χαρά συνεχίζουμε την έκδοση της Σχολικής Εφημερίδας μας «ΣΟΥΠΕΡ ΦΙΛΑΡΑΚΙΑ». Η σχολική μας εφημερίδα, εκδίδεται στο πλαίσιο εφαρμογής της Παιδαγωγικής Φρενέ (Freinet) στο νηπιαγωγείο μας.    Η επιλογή και συγγραφή των άρθρων, έγινε μαζί με τα παιδιά, μέσα από θεματικές ενότητες και τα Εργαστήρια Δεξιοτήτων που υλοποιήσαμε διαθεματικά στο νηπιαγωγείο μας.   Τα κείμενα υπαγορεύτηκαν από τα…Συνέχεια ανάγνωσης «ΣΟΥΠΕΡ ΦΙΛΑΡΑΚΙΑ» η Σχολική μας Εφημερίδα – τεύχος Φθινοπώρου 2023

Tο Νηπιαγωγείο μας συμμετείχε στην Ευρωπαϊκή Εβδομάδα Κώδικα EU Code Week 4 All και πιστοποιήθηκε για τη συμμετοχή του στο πρόγραμμα «Φθινοπωρινά Μαζέματα… Autumn Collection…”, το οποίο εξελίχθηκε σε έργο eTwinning. Στην Ευρωπαϊκή Εβδομάδα Κώδικα Code Week 4 all, το νηπιαγωγείο μας συμμετείχε με υποβολή δραστηριότητας με τίτλο «Φθινοπωρινά μαζέματα…». Στο πρόγραμμα αυτό συμμετέχουν σχολεία από την Ελλάδα και χώρες της Ευρώπης.   Σχεδιάσαμε και ζωγραφίσαμε…Συνέχεια ανάγνωσης Εβδομάδα Προγραμματισμού EUCodeWeek4All – πιστοποιητικό συμμετοχής στο πρόγραμμα “Φθινοπωρινά Μαζέματα…”