Ε΄ ΤΑΞΗ ΜΙΚΡΟΙ ΣΥΓΓΡΑΦΕΙΣ

ΣΥΓΧΑΡΗΤΗΡΙΑ  ΣΤΟΥΣ  ΜΙΚΡΟΥΣ ΣΥΓΓΡΑΦΕΙΣ ΤΗΣ Ε ΤΑΞΗΣ

Οι συγγραφικές ομάδες του προγράμματος “Μικρά Μολύβια – Βιβλιοδεσμοί” και ομάδα καταξιωμένων συγγραφέων έρχονται στον ΙΑΝΟ για να παρουσιάσουν τα βιβλία Ένα πατάρι όνειρα και Η Ελλάδα που αγαπώ – Μακεδονία, αντίστοιχα, που κυκλοφορούν από τις εκδόσεις Παπαδόπουλος.  Θα προλογίσουν οι  συγγραφείς, Ιφιγένεια Μαστρογιάννη, Κώστας Πούλος. Την παρουσίαση θα συντονίσουν οι εκπαιδευτικοί Βάσω Αρβανίτη και Γιάννης Ζαχαρόπουλος.

Όπως κάθε χρονιά, μέρος των εσόδων θα διατεθεί σε φιλανθρωπικό σκοπό, τον οποίο καθορίζουν από κοινού οι εκπαιδευτικοί – συντονιστές του προγράμματος.

Είσοδος ελεύθερη.

Για παιδιά από 6 και άνω.

Η εκδήλωση θα πραγματοποιηθεί στο IANOS CAFÉ.

Για άλλη μια χρονιά μέσα από το «ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΜΙΚΡΑ ΜΟΛΥΒΙΑ – ΒΙΒΛΙΟΔΕΣΜΟΙ» συγγραφικές ομάδες μαθητών και μαθητριών από 20 Δημοτικά Σχολεία ένωσαν τις δυνάμεις τους για τη δημιουργία του βιβλίου με τίτλο «Ένα πατάρι όνειρα» που κυκλοφορεί από τις εκδόσεις Παπαδόπουλος σε εικονογράφηση Ναταλίας Καπατσούλια.

Για τη δημιουργία του παραπάνω βιβλίου συνεργάστηκαν:

350 μαθητές και μαθήτριες από

20δημοτικά σχολεία (1ο και 2ο Δ.Σ. ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΗΡΙΩΝΑΥΓΟΥΛΕΑ – ΛΙΝΑΡΔΑΤΟΥ, 2o Δ.Σ.Αγ.Ι.ΡΕΝΤΗ  «ΑΝΤ. ΣΑΜΑΡΑΚΗΣ»,Δ.Σ. ΑΔΕΛΕ (ΡΕθΥΜΝΟ),1ο Δ.Σ. ΑΓΙΟΥ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΥ (ΑΓΡΙΝΙΟ),  13o Δ.Σ. ΑΓΡΙΝΙΟΥ,3ο Δ.Σ. ΠΕΡΙΣΤΕΡΙΟΥ, 10ο Δ.Σ. ΠΕΤΡΟΥΠΟΛΗΣ, 1ο Δ.Σ. ΑΣΠΡΟΠΥΡΓΟΥ, 5ο Δ.Σ. ΑΣΠΡΟΠΥΡΓΟΥ,6ο Δ.Σ. ΑΙΓΑΛΕΩ, Δ.Σ.ΑθΑΜΑΝΙΟΥ ΑΡΤΑΣ, Δ.Σ. ΒΟΥΡΓΑΡΕΛΙΟΥ ΑΡΤΑΣ, 10ο Δ.Σ. ΧΑΪΔΑΡΙΟΥ, 4ο Δ.Σ. ΙΛΙΟΥ, 2θέσιο Δ.Σ. Αλφάς (Ρέθυμνο),9ο Δ.Σ. ΝΑΟΥΣΑΣ,Δ.Σ. ΠΑΛΑΙΟΚΑΤΟΥΝΟΥ (ΑΡΤΑ), Δ.Σ. ΜΕΝΙΔΙΟΥ (ΑΙΤΩΛΟΑΚΑΡΝΑΝΙΑ), 4ο Δ.Σ. ΚΑΛΥΒΙΩΝ)

26 εκπαιδευτικοί – συντονιστές και

2 διακεκριμένοι συγγραφείς (Ιφιγένεια Μαστρογιάννη και Κώστας Πούλος)