Τεχνητή Νοημοσύνη: Επαγγέλματα που χάθηκαν στον χρόνο.

Χρησιμοποιώντας την εφαρμογή δημιουργίας εικόνων, με τη χρήση τεχνητής νοημοσύνης, “Μαγικά Μέσα”, που υπάρχει στο εργαλείο Canva. Οι μαθητές της Ε΄ και Στ΄ του 3ου Δημοτικού Σχολείου Βροντάδου, δημιούργησαν τις παρακάτω εικόνες, που αναφέρονται σε επαγγέλματα που χάθηκαν στον χρόνο.

Μετάβαση στο padlet.com

Ηλεκτρονικό ταχυδρομείο

Μια από τις υπηρεσίες του διαδικτύου, είναι το ηλεκτρονικό ταχυδρομείο (e-mail). Στην παρουσίαση που ακολουθεί προσδιορίζεται η έννοια του ηλεκτρονικού ταχυδρομείου, βασικές έννοιες, καθώς τα πλεονεκτήματα και τα μειονεκτήματα χρήσης του.

Lego WeDo 2.0: Κατασκευή κροκόδειλου

Κατασκευή κροκόδειλου από τους μαθητές και μαθήτριες της Β΄τάξης του 2ου Σχολείου Βροντάδου. Η κατασκευή έγινε με το κιτ εκπαιδευτικής ρομποτικής LegoWedo 2.0 και ο προγραμματισμός με την γλώσσα οπτικού προγραμματισμού scratch.

Ζωγραφίζουμε για τα Χριστούγεννα

Με τους μαθητές της Δ΄ τάξης του 2ου δημοτικού Σχολείου Βροντάδου, ζωγραφίσαμε για τα Χριστούγεννα!

Χρονογραμμή – Scratch

Σήμερα με τους μαθητές της Στ΄τάξης υλοποιήσαμε ένα σενάριο στην γλώσσα του οπτικού προγραμματισμού στο scratch με τίτλο Χρονογραμμή. Αφου δόθηκαν σαφείς οδηγίες όσον αφορά το σενάριο του έργου κλήθηκαν οι εκπαιδευόμενοι με την σειρά τους και με ευφάνταστο τρόπο να δημιουργήσουν δικά τους έργα, πανομοιότυπα με το έργο που τους επιδόθηκε αρχικά.

Μετάβαση στο scratch.mit.edu.

Διαδίκτυο και βασικοί κανόνες ασφαλούς πλοήγησης

Στα πλαίσια του μαθήματος των ΤΠΕ, αναφερθήκαμε με τους μαθητές της Γ΄τάξης του 2ου Δημοτικού σχολείου Βροντάδου για το Διαδίκτυο. Πιο συγκεγκριμένα, προσδιορίσαμε την έννοια του Διαδικτύου, την χρηστικότητα του, τους κινδύνους που εμπεριέχει και καταληκτικά στην έννοια του Netiquette που αναφέρονται στους άγραφους κανόνες του Διαδικτύου και στους κώδικες δεοντολογικής συμπεριφοράς που οφείλουν να αναπτύξουν ως μελλοντικοί χρήστες του Διαδικτύου.

Όλοι διαφορετικοί και όλοι ίσοι

Η 3η Δεκεμβρίου έχει καθιερωθεί ως η Παγκόσμια Ημέρα Ατόμων με Αναπηρία και είναι μία καλή ευκαιρία να κοιτάξουμε λίγο πιο προσεκτικά δίπλα μας . Να δείξουμε σεβασμό και προσοχή σε αυτά τα παιδιά που έχουν ανάγκη ένα χαμόγελο, ένα χάδι. Η ενσωμάτωση είναι βασική ανάγκη για την κοινωνία μας. Δείτε στο παρακάτω βίντεο την ταινία μικρού μήκους με τίτλο Ian που παρουσιάζει την πραγματική ιστορία ενός μικρού παιδιού με κινητικά προβλήματα, την θέληση που επιδεικνύει για την ζωή αλλά και για την αποδοχή του από τους συνομήλικους του.

Χρήσεις του υπολογιστή στην καθημερινή ζωή

Ένα βασικό ερώτημα που μπορούμε να θέσουμε είναι : «Τι μπορούμε να κάνουμε με τους υπολογιστές;»
Μπορούμε να κάνουμε ταχύτατα μαθηματικές πράξεις, να γράφουμε τις εργασίες μας, να παίζουμε παιχνίδια να αγοράζουμε βιβλία και να ακούμε την αγαπημένη μας μουσική. Το παρακάτω βίντεο μας επεξηγεί συνοπτικά την χρηστικότητα των ηλεκτρονικών υπολογιστών στην καθημερινότητα μας.

Scratch 3.0 : Το πρώτο μας έργο – Βράδιασε

Ξεκινώντας να δημιουργούμε έργα στο Scratch,  ένα περιβάλλον  οπτικού προγραμματισμού, το πρώτο μας έργο είναι μια γατούλα που εμφανίζεται στη σκηνή με το πάτημα της πράσινης σημαίας όπου σκέφτεται και μιλάει και στο τέλος μας αποχαιρετά.

Δείτε το τελικό αποτέλεσμα του έργου  κάνοντας κλικ στο πράσινο σημαιάκι.

Μετάβαση στο scratch.mit.edu.