Ενημέρωση για τον Αγιασμό της Νέας Σχολικής Χρονιάς!

Σας ενημερώνουμε ότι ο αγιασμός για τη νέα σχολική χρονιά 2024-2025 θα γίνει τη Τετάρτη 11 Σεπτεμβίου 2024 και ώρα 9:30 π.μ.

Σημ.: Οι μαθητές δεν θα φέρουν σχολικές τσάντες ή άλλα σχολικά είδη μαζί τους.

Ψηφιακή Έκθεση Ζωγραφικής στο Πλαίσιο του eTwinning “Space Voyagers”!

Στο πλαίσιο του “Space Voyagers”, τα παιδιά είχαν την ευκαιρία να εξερευνήσουν τον μαγικό κόσμο του διαστήματος μέσα από διάφορες δημιουργικές δραστηριότητες. Καθ’ όλη τη διάρκεια του έργου, δημιουργήθηκαν ομαδικά πόστερ που αποτυπώνουν τις φανταστικές περιπέτειες των μικρών μας αστροναυτών.

Η συλλογική προσπάθεια και η δημιουργικότητα των παιδιών παρουσιάζονται τώρα σε μια ψηφιακή έκθεση ζωγραφικής, την οποία μπορείτε να απολαύσετε. Κάθε πόστερ είναι μοναδικό και αντικατοπτρίζει τη φαντασία και το ταλέντο των μαθητών μας.

Σας καλούμε να επισκεφθείτε την ψηφιακή έκθεση και να θαυμάσετε τα έργα των παιδιών, που με τόση αγάπη και ενθουσιασμό δημιούργησαν. Είμαστε υπερήφανοι για τα επιτεύγματά τους και ανυπομονούμε να μοιραστούμε μαζί σας τις όμορφες αυτές στιγμές.

Robot- SOS φωνάζω, τα δάση προφυλάσσω!

Τη φετινή χρονιά, το νηπιαγωγείο μας συμμετείχε στο Περιβαλλοντικό Πρόγραμμα Σχολικών Δραστηριοτήτων με τίτλο “Γνωρίζω το δά-ΣΟΣ!”. Κατά τη διάρκεια του προγράμματος και μέσα από την αναζήτηση- συλλογή των πληροφοριών, τα νήπια αντιλήφθηκαν τα ωφέλη και τους κινδύνους του δάσους. Έτσι, προσπαθήσαμε να σκεφτούμε λύση για την προστασία και την πρόληψη της καταστροφής των δασών της Ελλάδας, και κατ΄επέκατση της Γη μας.

Οι μαθητές του Νηπιαγωγείου Άνω Βολιμών σε συνεργασία με τους μαθητές του Νηπιαγωγείου Άγιου Κήρυκα ένωσαν τις γνώσεις, τη δημιουργικότητα, την κριτική τους σκέψη και τις δυνάμεις τους και βρήκαν τη λύση! Δημίουργησαν ένα ρομπότ- πυροσβεστικό που προλαμβάνει την επέκταση της φωτιάς!

Η μαθητική αυτή δημιουργία στάλθηκε για αξιολόγηση στον 6ο Μαθητικό Διαγωνισμό Ανοιχτών Τεχνολογιών για την Εκπαίδευση.

Η συμμετοχή μας:

Διάκριση στο διαγωνισμό:

Το έγρο μας διακρίθηκε  για το σχεδιασμό και την υλοποίηση ανάμεσα σε 140 σχολεία. Η συμμετοχή μας στον διαγωνισμό ήταν μια θαυμάσια ευκαιρία για τα παιδιά να παρουσιάσουν το έργο τους και να δουν τις προσπάθειές τους να αναγνωρίζονται σε όλη τη χώρα. Η διάκριση αυτή οφείλεται στη σκληρή δουλειά και τον ενθουσιασμό των μαθητών μας, καθώς και στην αφοσίωση των εκπαιδευτικών που τους καθοδήγησαν.

Επίσκεψη Πυροσβεστικής Υπηρεσίας

Στα πλαίσια του καινοτόμου περιβαλλοντιού προγράμματος “Γνωρίζω το δάσος”, τη Δευτέρα 3/6/2024 επισκέφτηκε το σχολείο μας το Πυροσβεστικό Κλιμάκιο Ελατίων για να μας ενημερώσει για την προστασία των δασών μας!

collage 21 1

Διαδικτυακή συνάντηση e- twinning!

Η ολοκλήρωση του προγράμματος e- twinning “Space Voyagers” που συμμετείχαμε τη φετινή χρονιά “έκλεισε” με ένα μεγάλο διαδικτυακό πάρτυ! Όλα τα συνεργαζόμενα σχολεία συγκεντρώθηκαν για να μοιραστούν τις εμπειρίες τους και να δημιουργήσουν το μαγικό φίλτρο που θα μαλακώσει την καρδιά του τρελού επιστήμονα και θα αφήσει τη Luna να επιστρέψει πίσω στη Γη!collage 21Αναμνήσεις από την τελευταία διαδικτυακή συνάντηση!

“Echoes of the Cosmos: Luna’s Journey with the SPACE VOYAGERS”

Η καρδιά του τρελού επιστήμονα που κρατάει τη Luna φυλακισμένη, έχει παγώσει! Ήρθε ο καιρός να τον βοηθήσουμε να θυμηθεί, πάλι, τι σημαίνει ΑΓΑΠΗ! Όλα τα συνεργαζόμενα σχολεία θα δημιουργήσουμε το “Μαγικό φίλτρο” που θα γιατρέψει την καρδιά του επιστήμονα!

Τι δικό μας “μαγικό στοιχείο” που θα προσθέσουμε στο μαγικό φίλτρο είναι “Το πεντακάθαρο σεληνιακό νερό” που Θα κάνει το ελιξίριο καταπραϋντικό και θα απαλύνει την καρδιά του τρελού επιστήμονα.The Space Voyagers along with the Blue Unicorn in their exploration of the moon encountered a calm lunar lake its waters glistening under the starlight. Everyone together excitedly exclaimed Thi

Το συνεργατικό βιβλίο με τα μαγικά στοιχεία κάθε σχολείου:

book title
Διαβάστε το βιβλίο στο StoryJumper

Το μαγικό φίλτρο που θα μαλακώσει την καρδιά του τρελού επιστήμονα και θα αφήσει τη Luna να επιστρέψει πίσω στη Γη!μαγικό φίλτρο

Bravo school 2024

Το σχολείο μας το σχολείο μας το σχολικό έτος 2023-2024 συμμετείχε στο διαγωνισμό Bravo Schools» που στοχεύει στην ανάδειξη των πιο ολοκληρωμένων εκπαιδευτικών προσεγγίσεων σε θέματα κοινωνικής υπευθυνότητας που σχετίζονται με τους 17 Παγκόσμιους Στόχους των Ηνωμένων Εθνών για τη Βιώσιμη Ανάπτυξη.

BRAVO SCHOOL