Ανακοινώσεις και Ενημερώσεις 2022-2023

Έτησια Έκθεση Εσωτερικής Αξιολόγησης του Εκπαιδευτικού Έργου της Σχολικής Μονάδας (έτος αναφοράς: 2022-2023)

Εσωτερική Αξιολόγηση Σχολικής Μονάδας Σύνοψη 2022-2023

Εγγραφές Μαθητών/τριών για το 2023/2024

Σας ενημερώνουμε πως οι εγγραφές των προνηπίων (παιδιά γεννημένα το 2019) για το Σχολικό Έτος 2023-2024, θα ξεκινήσουν ηλεκτρονικά από τις 1 Μαρτίου έως τις 20 Μαρτίου του 2023, με τον ίδιο ακριβως τρόπο που έγιναν και πέρυσι στην ηλεκτρονική διεύθυνση: https://proti-eggrafi.services.gov.gr/ από τους γονείς και κηδεμόνες με χρήση των κωδικών του στο taxisnet . Για οποιαδήποτε πληροφορία μπορείτε να επικοινωνήσετε με το Σχολείο μας.

Έκτακτη Ανακοίνωση Τρίτη 7/2/2023

Σας ενημερώνουμε ότι λόγω της βραδινής χιονόπτωσης στην περιοχή μας το Νηπιαγωγείο Άνω Βολιμών θα παραμείνει κλειστό σήμερα Τρίτη 7/2/2023, με απόφαση του Δημάρχου Ζακύνθου κ. Αρετάκη.

Έκτακτη Ανακοίνωση (Τετάρτη 25/1)

Σας ενημερώνουμε, ότι λόγω επικίνδυνων καιρικών φαινομένων στην ευρύτερη περιφέρεια Ζακύνθου, το Νηπιαγωγείο μας θα παραμείνει κλειστό για την Πέμπτη 26/1  και την Παρασκευή 27/1.

Το σχολείο μας θα επαναλειτουργήσει κανονικά από την Δευτέρα 30/1. Σας ευχαριστούμε πολύ και καλό Σαββατοκύριακο με υγεία σε όλους.

Ανακοίνωση Λειτουργίας Ολοήμερου Τμήματος στο Νηπιαγωγείο Άνω Βολιμών.

Σας ενημερώνουμε για τη λειτουργία του προαιρετικού Ολοήμερου Τμήματος στο Νηπιαγωγείο μας από 10/10/2022.

Τα παιδιά που είναι εγγεγραμένα στο Τμήμα του Ολοήμερου παρακαλούνται να έχουν μαζί τους τα ακόλουθα.

Λίστα για το Ολοήμερο:

1. Ένα σεντονάκι και ένα μαξιλαράκι με μαξιλαροθήκη σε μια σακούλα (Θα σας τα επιστρέφουμε κάθε Παρασκευή για να πλένονται).
  2. Μια φλις κουβέρτα.
  3. Εάν θέλει το παιδί, ένα μαλακό παιχνίδι, τύπου αρκουδάκι για να χαλαρώνει.
  4. Μια αλλαξιά ρούχα μέσα στην τσάντα τους (μια μπλούζα, ένα παντελόνι, ένα βρακάκι, ένα φανελάκι, ένα ζευγάρι κάλτσες) μέσα σε μια πλαστική τσάντα ώστε να μη βρέχονται από το παγούρι των παιδιών.
  5. Ένα ακόμα μπουκάλι νερό (ώστε το παιδί να έχει αρκετό νερό μέχρι το απόγευμα).
  6. Ένα μεταλλικό φαγητοδοχείο για να ζεσταίνεται το φαγητό των παιδιών στο φούρνο. Αποφύγετε τα πυρέξ γιατί μπορεί να σπάσουν ή να ραγίσουν κατά τη μεταφορά.
  7. Ένα σετ μαχαίρι, κουτάλι και μια χαρτοπετσέτα. ΌΧΙ μαχαίρι!
  8. Μια πετσέτα φαγητού (για να ακουμπούν τα παιδιά το φαγητό τους).

• Καλό είναι να αποφεύγονται τα φαγητά με πολλά υγρά και οι σούπες ώστε να μη λερώνονται εύκολα τα παιδιά.
  • Προτιμήστε φαγητά που είναι καλά καθαρισμένα από μικρά κόκαλα. Καλό είναι να αποφεύγονται, για παράδειγμα, οι ψαρόσουπες για την αποφυγή ατυχημάτων πνιγμού.
  • Τα παιδιά ας μην έχουν μαζί τους χυμούς ή σοκολατούχο γάλα διότι πολύ συχνά τους προκαλεί ναυτία ή τάση για εμετό.

Καλή Σχολική Χρονιά!