Λαογραφικό Μουσείο Βλάχων- Folklore Museum

Στα πλαίσια της Μελέτης Περιβάλλοντος και της ενότητας για τον πολιτισμό, μαζί με τους μαθητές του Δ2, επισκεφθήκαμε το Λαογραφικό Μουσείο Βλάχων.

Η ξενάγηση στους χώρους του Μουσείου μας άφησε άριστες εντυπώσεις. Στον πρώτο όροφο, που είναι διαμορφωμένος σαν παραδοσιακός χώρος υποδοχής με χειροποίητα μάλλινα χαλιά, σοφράδες, μιντέρια και τζάκι μας υποδέχτηκε η κ. Βέρρου.

Στον πάνω όροφο οι κύριοι Βέρρος και Κοκκώνης ξενάγησαν τους μαθητές στη λαογραφική συλλογή του μουσείου, ενώ στο κάτω επίπεδο επισκεφθήκαμε την αίθουσα χορού του Συλλόγου Βλάχων, “Γεωργάκης Ολύμπιος”.

Οι μαθητές είχαν την ευκαιρία να πληροφορηθούν στοιχεία από την καθημερινή ζωή των Βλάχων, γνώρισαν ασχολίες και έθιμα και παρατήρησαν αντικείμενα καθημερινής χρήσης και έργα λαϊκής τέχνης. Διαπίστωσαν την ύπαρξη ομοιοτήτων και διαφορών της ζωής των Βλάχων με τη ζωή των Σαρακατσάνων και με τη δική μας ζωή σήμερα. Ευχαριστούμε θερμά τους υπευθύνους του Μουσείου για την ωραία ξενάγηση!