Μαρ 29

31ος ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟΣ ΜΑΘΗΤΙΚΟΣ ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΣ ΧΗΜΕΙΑΣ

O Πανελλήνιος Μαθητικός Διαγωνισμός Χημείας (ΠΜΔΧ) διεξάγεται από την Ένωση Ελλήνων Χημικών (ΕΕΧ) κάθε χρόνο τον μήνα Μάρτιο.

Σκοπός του είναι να προσελκύσει τους μαθητές του Λυκείου στην μαγικότερη των θετικών επιστημών, τη Χημεία.PMDX 2017

ΘΕΜΑΤΑ  Α  ΛΥΚΕΙΟΥ    –  ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ:

ΘΕΜΑΤΑ  Β  ΛΥΚΕΙΟΥ   –  ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ:

ΘΕΜΑΤΑ  Γ  ΛΥΚΕΙΟΥ  –  ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ:

ΦΑΚΕΛΟΣ  2017

ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ

.

Φεβ 26

Χρονοδιάγραμμα των εξετάσεων σε Γυμνάσια, Λύκεια και ΕΠΑΛ για το 2017

Το Υπουργείο Παιδείας, Έρευνας και Θρησκευμάτων ανακοινώνει σήμερα εγκαίρως το χρονοδιάγραμμα των εξετάσεων για τους μαθητές του Γυμνασίου, του Γενικού Λυκείου και των ΕΠΑΛ.

Φέτος οι πανελλαδικές εξετάσεις θα ξεκινήσουν την Τρίτη 6 Ιουνίου 2017 για τους μαθητές των ΕΠΑΛ και την Τετάρτη 7 Ιουνίου για τους μαθητές των Γενικών Λυκείων.

Ακολουθεί ο πίνακας με τις ημερομηνίες και το είδος των εξετάσεων:

Απολυτήριες εξετάσεις και Εισαγωγικές (Πανελλαδικές) εξετάσεις
Γυμνάσιο

ΓΕ.Λ. ΕΠΑ.Λ. Ειδικά μαθήματα Πρακτικές Δοκιμασίες
Πε 11/5

Συνέχιση μαθημάτων

Απολυτήριες εξετάσεις

(και παράλληλα

εξετάσεις προαγωγικές

της Α και Β, που όμως θα συνεχιστούν και μετά τις 26/5)

Απολυτήριες εξετάσεις

(και παράλληλα εξετάσεις προαγωγικές

της Α και Β, που όμως θα συνεχιστούν και μετά τις 26/5)

Πα 12/5
Σα 13/5
Κυ 14/5
Δε 15/5
Τρ 16/5
Τε 17/5
Πε 18/5
Πα 19/5
Σα 20/5
Κυ 21/5
Δε 22/5
Τρ 23/5
Τε 24/5
Πε 25/5
Πα 26/5
Σα 27/5
Κυ 28/5
Δε 29/5 Επαναλήψεις διδακτέας ύλης και/ή  εκδηλώσεις Απολυτήριες για ασθενείς Γ τάξης
Τρ 30/5 Απολυτήριες για ασθενείς Γ τάξης

Σα 17/6 Πανελλαδικές
Κυ 18/6
Δε 19/6 Πανελλαδικές
Τρ 20/6 Πανελλαδικές Πρακτικές δοκιμασίες(ΤΕΦΑΑ κ.ά)
Τε 21/6 Πανελλαδικές
Πε 22/6 Ειδικό μάθημα
Πα 23/6 Εξετάσεις μετεξεταστέων Γ΄ τάξης (καθώς και Α΄ και Β΄) Εξετάσεις μετεξεταστέων Γ΄ τάξης (καθώς και Α΄ και Β΄) Ειδικό μάθημα
Σα 24/6     Ειδικό μάθημα
Κυ 25/6
Δε 26/6 Προαγ.-απολυτ.μετεξεταστέων Εξετάσεις μετεξεταστέωνΓ τάξης (καθώς και Α΄ και Β΄) Εξετάσεις μετεξεταστέωνΓ τάξης (καθώς και Α΄ και Β΄) Ειδικό μάθημα Πρακτικές δοκιμασίες(ΤΕΦΑΑ κ.ά)
Τρ 27/6 2 Ειδικά μαθήματα
Τε 28/6   Ειδικό μάθημα
Πε 29/6 Έκδοση αποτελεσμάτων Έκδοση αποτελεσμάτων Έκδοση αποτελεσμάτων Ειδικό μάθημα
Πα 30/6   Ειδικό μάθημα

Οι πανελλαδικές εξετάσεις έχουν πλέον αποσυνδεθεί από τις απολυτήριες και αφορούν αποκλειστικά την εισαγωγή σε πανεπιστημιακά και τεχνολογικά ιδρύματα. Κατά συνέπεια, είναι λογικό να έπονται των απολυτηρίων.

1. Η διενέργεια των απολυτηρίων τον Μάιο επιτρέπει να δοθεί πριν από  την κατάθεση των μηχανογραφικών δεύτερη ευκαιρία για λήψη απολυτηρίου σε όσους/ες δεν μπορέσουν να προαχθούν. Με τον νόμο 4452  που ψηφίστηκε πρόσφατα στη Βουλή, προβλέπεται στο τέλος Ιουνίου εξεταστική περίοδος για τους μετεξεταστέους της Γ΄ τάξης αλλά και των υπόλοιπων τάξεων.
  2. Με τον ίδιο νόμο καθιερώνεται για πρώτη φορά τρίτη εξεταστική περίοδος για τους τελειόφοιτους του λυκείου, η οποία τοποθετείται στις αρχές Σεπτεμβρίου. Έτσι τους δίνεται η δυνατότητα, αφού θα λάβουν έγκαιρα το απολυτήριό τους, να εγγραφούν, αν το επιθυμούν, σε  ΙΕΚ ή στη Β΄ΕΠΑΛ, για να λάβουν  κάποια ειδικότητα.

Σε ό,τι αφορά το Γυμνάσιο στη φετινή σχολική χρονιά εφαρμόζονται ορισμένα πρώτα μέτρα που στοχεύουν στην αύξηση του διδακτικού χρόνου (μαθήματα έως τέλος Μαΐου) και τον περιορισμό του εξετασιοκεντρικού χαρακτήρα του σχολείου, καθώς και στην ενίσχυση της κριτικής σκέψης και δημιουργικότητας (Θεματική Εβδομάδα, συνθετικές και δημιουργικές εργασίες).

Ανάλογες αλλαγές μελετώνται για την επόμενη σχολική χρονιά στη Β΄ και στη Γ΄ Λυκείου (τάξεις που θα συνεχίσουν με το ισχύον σήμερα σύστημα), π.χ. μείωση των μαθημάτων που θα εξετάζονται στις προαγωγικές-απολυτήριες εξετάσεις και αξιοποίηση των συνθετικών εργασιών στη διαδικασία αξιολόγησης. Παράλληλα βέβαια εξελίσσεται η συζήτηση στην Επιτροπή Μορφωτικών Υποθέσεων για τη ριζική αναμόρφωση του Λυκείου και, προτού τελειώσει η σχολική χρονιά, το Υπουργείο Παιδείας θα ενημερώσει σχετικά τους/τις απόφοιτους/ες του Γυμνασίου.

Το χρονοδιάγραμμα σε μορφή word

Φεβ 26

διαχείριση ύλης ΧΗΜΕΙΑΣ Γ λυκείου

Μια  πρόταση οργάνωσης και διαχείρισης της διδακτέας ύλης που παρουσιάστηκε στην συνάντηση Χημικών νομού Ιωαννίνων της 6/10/2016.

Σεπ 16

Οδηγίες για τη διδασκαλία των Φυσικών Επιστημών στις Α , Β ́Ημερήσιου ΓΕΛ και Α ,Β , Γ ́ Εσπερινού ΓΕΛ για το σχολ. έτος 2016 – 2017

ΟΔΗΓΙΕΣ

Ιουν 09

πανελλαδικές 2016 – χημεία

ΠΑΤΗΣΤΕ:  ΕΔΩ

Ιαν 27

Υποχρεωτικές εργαστηριακές δραστηριότητες μαθημάτων Φυσικών Επιστημών στα Γυμνάσια, Γενικά Λύκεια και ΕΠΑ.Λ. για το σχολικό έτος 2015-2016.

Δεκ 09

Διαχείριση διδακτέας – εξεταστέας ύλης της Χημείας Γ΄ τάξης Ημερήσιου Γενικού Λυκείου Ομάδας Προσανατολισμού Θετικών Σπουδών για το σχολικό έτος 2015 – 2016

Οι οδηγίες: ΕΔΩ

Οκτ 11

Νόμπελ Χημείας 2015

Ο Σουηδός Τόμας Λίντατ, ο Αμερικανός Πολ Μόντριτς και ο Τουρκο-Αμερικανός Αζίζ Σαντζάρ βραβεύονται με το Νόμπελ Χημείας 2015 για τις εργασίες τους σχετικά με τον ρόλο των κυττάρων στην αποκατάσταση βλαβών του DNA και την εφαρμογή των αποτελεσμάτων των ερευνών αυτών στην ανάπτυξη θεραπειών για τον καρκίνο.

ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ: ΕΔΩ

Οκτ 09

Nομπελ χημειας 2015

.