Ιαν 18

Η  ΝΕΑ ΥΛΗ ΧΗΜΕΙΑΣ  Γ ΛΥΚΕΙΟΥ

ΝΕΑ ΥΛΗ ΠΑΝΕΛΛΑΔΙΚΩΝ 2021

Σεπ 29

Καθορισμός εξεταστέας ύλης για τα μαθήματα που εξετάζονται γραπτώς στις προαγωγικές εξετάσεις για το έτος σχολικό έτος 2020 – 2021.

ΧΗΜΕΙΑ- Α΄ ΤΑΞΗ ΗΜΕΡΗΣΙΟΥ ΚΑΙ ΕΣΠΕΡΙΝΟΥ ΓΕΝΙΚΟΥ ΛΥΚΕΙΟΥ

ΕΞΕΤΑΣΤΕΑ ΥΛΗ ΒΙΒΛΙΟ:
«Χημεία, Α΄ Λυκείου», των Σ. Λιοδάκη, Δ. Γάκη, Δ Θεοδωρόπουλου. Π. Θεοδωρόπουλου, Α. Κάλλη, Έκδοση
ΙΤΥΕ Διόφαντος

ΚΕΦΑΛΑΙΟ 1o: Βασικές έννοιες
1.1 Με τι ασχολείται η Χημεία. Ποια η σημασία της Χημείας στη ζωή μας.
1.3 Δομικά σωματίδια της ύλης – Δομή ατόμου- Ατομικός αριθμός – Μαζικός αριθμός -Ισότοπα
1.5 Ταξινόμηση της ύλης – Διαλύματα- Περιεκτικότητες διαλυμάτων – Διαλυτότητα
Συμπεριλαμβάνεται μόνο η υποενότητα «Διαλύματα -Περιεκτικότητες Διαλυμάτων» (Γενικά για τα διαλύματα – Περιεκτικότητες Διαλυμάτων – Εκφράσεις περιεκτικότητας-  Διαλυτότητα).

ΚΕΦΑΛΑΙΟ 2o: Περιοδικός Πίνακας – Δεσμοί
2.1 Ηλεκτρονική δομή των ατόμων.
2.2 Κατάταξη των στοιχείων (Περιοδικός Πίνακας). Χρησιμότητα του Περιοδικού Πίνακα
2.3 Γενικά για το χημικό δεσμό. – Παράγοντες που καθορίζουν τη χημική συμπεριφορά του ατόμου. Είδη χημικών δεσμών (ιοντικός – ομοιοπολικός).
2.4 Η γλώσσα της Χημείας – Αριθμός οξείδωσης – Γραφή χημικών τύπων και εισαγωγή στην ονοματολογία των ενώσεων.

ΚΕΦΑΛΑΙΟ 3o: Οξέα-Βάσεις-Άλατα-Οξείδια
3.3 Οξείδια
3.5 Χημικές Αντιδράσεις Συμπεριλαμβάνεται το σύνολο της ενότητας, με την ακόλουθη εξαίρεση:
Από την υποενότητα «Χαρακτηριστικά των χημικών αντιδράσεων» συμπεριλαμβάνεται μόνο η παράγραφος: «α. Πότε πραγματοποιείται μία χημική αντίδραση; »
3.6 Οξέα, βάσεις, οξείδια, άλατα, εξουδετέρωση και… καθημερινή ζωή.

ΚΕΦΑΛΑΙΟ 4o: Στοιχειομετρία
4.1 Βασικές έννοιες για τους χημικούς υπολογισμούς: σχετική ατομική μάζα, σχετική μοριακή μάζα, mol, αριθμός Avogadro, γραμμομοριακός όγκος
4.2 Καταστατική εξίσωση των αερίων
4.3 Συγκέντρωση διαλύματος – αραίωση, ανάμειξη διαλυμάτων

Ιούλ 08

ΘΕΜΑΤΑ ΧΗΜΕΙΑΣ – ΠΑΝΕΛΛΑΔΙΚΕΣ 2019

ΤΑ ΘΕΜΑΤΑ

ΟΙ ΛΥΣΕΙΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΕΧ

Ιούν 05

Η διδακτέα-εξεταστέα ύλη ΧΗΜΕΙΑΣ για τους μαθητές της Γ Λυκείου για το έτος 2019-2020

Υλη Χημείας .

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΣΠΟΥΔΩΝ
ΧΗΜΕΙΑ, Γ΄ ΤΑΞΗ ΓΕΝΙΚΟΥ ΛΥΚΕΙΟΥ

Μαρ 16

33ος Πανελλήνιος Μαθητικός Διαγωνισμός Χημείας – Ολυμπιάδα Χημείας 2019

ΘΕΜΑΤΑ Α ΛΥΚΕΙΟΥ

ΘΕΜΑΤΑ Β ΛΥΚΕΙΟΥ

ΘΕΜΑΤΑ Γ ΛΥΚΕΙΟΥ

Θέματα και Λύσεις παρελθόντων ετών : από 2005-2018. Συλλογή Παναγιώτης Κουτσομπόγερας

Μαρ 11

Η νέα Γ΄ Γενικού Λυκείου και το νέο σύστημα εισαγωγής στην τριτοβάθμια εκπαίδευση

Το νέο πρόγραμμα της Γ΄ Λυκείου διαμορφώνεται ως εξής:

Γ΄ ΤΑΞΗ ΗΜΕΡΗΣΙΟΥ ΓΕΝΙΚΟΥ ΛΥΚΕΙΟΥ (σύνολο ωρών 32)
ΜΑΘΗΜΑΤΑ ΓΕΝΙΚΗΣ ΠΑΙΔΕΙΑΣ ΩΡΕΣ
Θρησκευτικά 1
Νεοελληνική Γλώσσα και Γραμματεία 6
Φυσική Αγωγή 2
ΣΥΝΟΛΟ ΩΡΩΝ 9

ΕΙΔΙΚΑ ΜΑΘΗΜΑΤΑ ΩΡΕΣ
Οι μαθητές επιλέγουν ένα από τα μαθήματα: Ξένη Γλώσσα (Αγγλικά, Γαλλικά ή Γερμανικά), Ελεύθερο Σχέδιο, Γραμμικό Σχέδιο, Λατινικά. 2

ΟΜΑΔΕΣ ΠΡΟΣΑΝΑΤΟΛΙΣΜΟΥ

(6 ώρες κάθε μάθημα συν 1 ώρα ανά μάθημα για συνεργασία με τον εκπαιδευτικό)

ΑΝΘΡΩΠΙΣΤΙΚΩΝ ΣΠΟΥΔΩΝ ΘΕΤΙΚΩΝ ΣΠΟΥΔΩΝ ΣΠΟΥΔΩΝ ΥΓΕΙΑΣ ΣΠΟΥΔΩΝ ΟΙΚΟΝΟΜΙΑΣ & ΠΛΗΡ/ΚΗΣ
1 Αρχαία Ελληνικά 1 Φυσική 1 Φυσική 1 Μαθηματικά
2 Ιστορία 2 Χημεία 2 Χημεία 2 Α.Ε.Π.Π.
3 Κοινωνιολογία 3 Μαθηματικά 3 Βιολογία 3 Οικονομία

περισσότερα: ΕΔΩ

..

Ιούν 15

ΠΑΝΕΛΛΑΔΙΚΕΣ 2018-ΘΕΜΑΤΑ ΧΗΜΕΙΑΣ

Τα θέματα εδώ

Οι λύσεις απο την ΕΕΧ

Μαρ 16

32ος ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟΣ ΜΑΘΗΤΙΚΟΣ ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΣ ΧΗΜΕΙΑΣ

O Πανελλήνιος Μαθητικός Διαγωνισμός Χημείας (ΠΜΔΧ) διεξάγεται από την Ένωση Ελλήνων Χημικών (ΕΕΧ) κάθε χρόνο τον μήνα Μάρτιο.

ΘΕΜΑΤΑ Α΄ ΛΥΚΕΙΟΥ

ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ Α ΛΥΚΕΙΟΥ

ΘΕΜΑΤΑ Β¨ ΛΥΚΕΙΟΥ

ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ Β ΛΥΚΕΙΟΥ

ΘΕΜΑΤΑ Γ΄ ΛΥΚΕΙΟΥ

ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ Γ΄ΛΥΚΕΙΟΥ

Νοέ 13

Αξιολόγηση των μαθητών Γενικού Λυκείου

Οκτ 04

παγκόσμια ημέρα των εκπαιδευτικών

566e6d55c3dba4fce61e7b6f8e7e8a6d

H 5η Οκτωβρίου παγκόσμια ημέρα των εκπαιδευτικών
Η Παγκόσμια Ημέρα Εκπαιδευτικών καθιερώθηκε το 1994 από την UNESCO για να μας υπενθυμίσει τον καθοριστικό ρόλο που παίζει ο δάσκαλος μέσα στην κοινωνία, είτε εργάζεται σε μία πλούσια πόλη της Δύσης, είτε σε μια αυτοσχέδια σχολική αίθουσα.

Ιούλ 02

Πανελλαδικές εξετάσεις 2017 – ΧΗΜΕΙΑ (Ο.Π.)

ΘΕΜΑΤΑ

Λύσεις από την ΕΕΧ

171860-untitled

Για Λέσβο και Χίο:   Θέματα,    Λύσεις.

Επαναληπτικές Εξετάσεις 2017: Τα  Θέματα

ΠΕΜΠΤΗ 7 ΣΕΠΤΕΜΒΡΙΟΥ 2017

Εξετάσεις ομογενών 2017 τα θέματα: Εξετάσεις ομογενών

Μαρ 29

31ος ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟΣ ΜΑΘΗΤΙΚΟΣ ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΣ ΧΗΜΕΙΑΣ

Σκοπός του είναι να προσελκύσει τους μαθητές του Λυκείου στην μαγικότερη των θετικών επιστημών, τη Χημεία.PMDX 2017

ΘΕΜΑΤΑ  Α  ΛΥΚΕΙΟΥ    –  ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ:

ΘΕΜΑΤΑ  Β  ΛΥΚΕΙΟΥ   –  ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ:

ΘΕΜΑΤΑ  Γ  ΛΥΚΕΙΟΥ  –  ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ:

ΦΑΚΕΛΟΣ  2017

ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ

Ιούν 09

πανελλαδικές 2016 – χημεία

ΠΑΤΗΣΤΕ:  ΕΔΩ

Ιαν 27

Υποχρεωτικές εργαστηριακές δραστηριότητες μαθημάτων Φυσικών Επιστημών στα Γυμνάσια, Γενικά Λύκεια και ΕΠΑ.Λ. για το σχολικό έτος 2015-2016.

Οκτ 11

Νόμπελ Χημείας 2015

Ο Σουηδός Τόμας Λίντατ, ο Αμερικανός Πολ Μόντριτς και ο Τουρκο-Αμερικανός Αζίζ Σαντζάρ βραβεύονται με το Νόμπελ Χημείας 2015 για τις εργασίες τους σχετικά με τον ρόλο των κυττάρων στην αποκατάσταση βλαβών του DNA και την εφαρμογή των αποτελεσμάτων των ερευνών αυτών στην ανάπτυξη θεραπειών για τον καρκίνο.

ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ: ΕΔΩ

Older posts «