Δέκα χρόνια υπηρεσία χρειάζεται για να θέσει κάποιος υποψηφιότητα για Διευθυντής Σχολείου

Σχετική εικόνα

Ο νόμος 4327/15 των “Μπαλτά-Κουράκη” θα ισχύσει για τα μετρήσιμα μόρια στο νέο σύστημα επιλογής Διευθυντών Σχολείων, σύμφωνα με τις τελευταίες πληροφορίες του esos.

Οι μοναδικές διαφοροποιήσεις είναι οι εξής:

Α.Για να θέσει ένας εκπαιδευτικός υποψηφιότητα απαιτείται υπηρεσία δέκα ετών.

Β. Προστίθεται η Συνέντευξη, με τη μείωση στο ήμιση των μορίων που προέβλεπε ο νόμος της Αννας Διαμαμντοπούλου (σ.σ. προέβλεπε 15 μόρια).

Γ. Προστίθεται η προσμέτρηση μορίων από “αυτόνομο διδακτικό έργο σε ΑΕΙ”, ενώ υπάρχει σοβαρός προβληματισμός για την προσμέτρηση της θητείας των Σχολικών Συμβούλων ως διδακτική.

Δ. Η θητεία των νέων Διευθυντών είναι τριετής.

E. Ακόμη το επιτελείο του γραφείου του υπουργού Παιδείας μελετά τη διαδικασία σύνταξης πρακτικού του Συλλόγου Διδασκόντων για τους υποψήφιους Διευθυντές Σχολείων.

esos