Φυλλάδιο Φυσικής Γ Γυμνασίου

Ισότιμη Εκπαίδευση

Η Επιστήμη της Πολυπλοκότητας στη Βιολογία

ΔΙΑΛΕΞΗ

«Η Επιστήμη της Πολυπλοκότητας στη Βιολογία.

Πώς στη φύση μέσα από απλούς κανόνες παράγεται το σύνθετο»

0μιλητής:

Κατσαλούλης Παναγιώτης,
Δρ. Βιοπληροφορικής

Συνεργαζόμενος ερευνητής  του Εθνικού Κέντρου Φυσικών Επιστημών  “Δημόκριτος”

Τρίτη 30 Οκτωβρίου 2012,  ώρα 19:00

Αίθουσα Εκδηλώσεων  Γυμνασίου-Λυκείου Σκιάθου

Παρουσίαση περιβαλλοντικού προγράμματος

Το Γυμνάσιο Σκιάθου σας προσκαλεί στην παρουσίαση του περιβαλλοντικού προγράμματος με τίτλο  «Η διαχείρηση απορριμμάτων και η ανακύκλωση στη Σκιάθο» που θα πργαγματοποιηθεί στο πολυχώρο του Γυμνασίου-Λυκείου Σκιάθου την Πέμπτη 21/6/2012 ώρα 12:00.

Κατηγορία Εκδηλώσεις. 0 σχόλια »

Μαθητικό συνέδριο στην Κωνσταντινούπολη

Με συγκλονιστικές εντυπώσεις και πλούσιες γνώσεις επέστρεψαν από την Κωνσταντινούπολη οι μαθητές και οι καθηγητές του Γυμνασίου Σκιάθου. Πήραν μέρος στο Μαθητικό Συνέδριο, που διοργάνωσε το Ζωγράφειο Λύκειο και τα Εκπαιδευτήρια Μαντουλίδη, υπό την αιγίδα του Οικουμενικού Πατριαρχείου, με θέμα «100+1 χρόνια Αλέξανδρος Παπαδιαμάντης» που έλαβε χώρα στην Κωνσταντινούπολη, από τις 15 έως τις 18 Μαρτίου 2012.

Η ομάδα του σχολείου, αποτελούμενη από 5 μαθητές και δύο συνοδούς καθηγητές, επεξεργάστηκε και ανέπτυξε το θέμα: «Ο Παπαδιαμάντης μέσα από την καλλιτεχνική ματιά σύγχρονων εικαστικών – Η Σκιάθος του Παπαδιαμάντη σήμερα». Τα παιδιά χόρεψαν τον σκιαθίτικο παραδοσιακό χορό της Καμάρας και παρουσίασαν σε διαδραστικό πίνακα τοπία του νησιού, που αναφέρονται σε διηγήματα του Παπαδιαμάντη. Οι μαθητές ξεναγήθηκαν στην Αγία Σοφία, τη Μεγάλη του Γένους Σχολή, την Παναγία των Βλαχερνών, το  Βυζαντινό Υδραγωγείο, ενώ δεξίωση στα σχολεία που συμμετείχαν παρέθεσε ο Έλληνας Πρόξενος.

Πραγματοποιήθηκαν αναγνώσεις διηγημάτων του Αλέξανδρου Παπαδιαμάντη σε εκκλησίες της Πόλης (Αγία Τριάδα, Παναγία Εισοδίων του Πέρα, Παναγία της Μουχλιώτισσας, Παναγία των Βλαχερνών) και σε πλοήγηση στο Βόσπορο. Αποσπάσματα  από το έργο του Παπαδιαμάντη  διάβασε ο Οικουμενικός Πατριάρχης  κ. Βαρθολομαίος,  οι ηθοποιοί Άγγελος Αντωνόπουλος και Νένα  Μεντή, οι συγγραφείς Ζυράννα Ζατέλη, Θωμάς Κοροβίνης, Κώστας Ακρίβος, πανεπιστημιακοί και μαθητές.

Διαπροσωπικές σχέσεις στη σχολική μονάδα (Β” φάση)

Διαπροσωπικές σχέσεις στη σχολικη μονάδα

Το Γυμνάσιο Σκιάθου οργάνωσε σεμινάριο με Θέμα «Διαπροσωπικές σχέσεις στη σχολική μονάδα και τεχνικές επικοινωνίας».

Ακολουθούν φωτογαφίες από τους συμμετέχοντες και την Ελένη Λυπουρλή που παρουσίασε το θέμα.

Ένας κόσμος, Πολλά μέλη, Μια εκπαίδευση

Διαπολιτισμικες Εκπαιδευτικές Δράσεις στη β΄βαθμια εκπαίδευση με ενισχυση των διακρατικών συνεργασιών

Παπαδιαμάντης – Ελύτης- Γκάτσος -Τσίρκας: 100 χρόνια μετά!!!

Στο πλαίσιο της δράσης «100 χρόνια μετά…» το ΥΠΔΒΜΘ διοργάνωσε εκδήλωση για την παρουσίαση και τη βράβευση των διακριθέντων έργων του διαγωνισμού από την Υπουργό, κ.Άννα Διαμαντοπούλου. Η εκδήλωση έγινε στην Αθήνα στην αίθουσα Γαλάτεια Σαράντη του ΥΠΔΒΜΘ την Παρασκευή 2 Δεκεμβρίου 2011. Η εκδήλωση μεταδόθηκε ζωντανά από το Πανελλήνιο Σχολικό Δίκτυο.. Το Λύκειο Σκιάθου βραβεύτηκε για τη συλλογική προσπάθεια δημιουργίας ιστολόγιου της υπεύθυνης βιβλιοθήκης κα Σταμέλου Μαλαμώ, της καθηγήτριας του Γυμνασίου Σκιάθου κα. Βασιλείου Μαρία-Ειρήνη και 19 μαθητών του Γυμνασίου – Λυκείου Σκιάθου. Στην εκδήλωση παραβρέθηκε αντιπροσωπεία μαθητών και οι υπεύθυνοι καθηγητές.

Κατηγορία Διακρίσεις. 0 σχόλια »

Συνάντηση Μαθητών-Γονέων-Καθηγητών 16/11/2011

Το Διοικητικό Συμβούλιο του Συλλόγου Γονέων και Κηδεμόνων προσκαλεί σε κοινή συνάντηση τον Σύλλογο των Καθηγητών του Γυμνασίου και το 15/μελές μαθητικό Συμβούλιο  για θέματα του σχολείου, την Τετάρτη 16 Νοεμβρίου 2011, ώρα 18:00.