προγ. σπ. Θρησκευτικά

e- Θρησκευτικά.

Virtual School

stavrodromi

δός μοι τοῦτον τὸν ξένον

προφίλ
  • ανα στοχασμος

RSS Feed Πρόσφατα Κείμενα

violin »

violin

Βασιλιάς ή διάκονος »

a2 001

a2 002

a3 008

a2 003

a2 004

Κοινωνικές ανισότητες…. »

ΤΑ ΙΕΡΑ ΒΙΒΛΙΑ ΜΕΓΑΛΩΝ ΘΡΗΣΚΕΙΩΝ »

ΛΑΛΙΩΤΗ ΑΝΑΣΤΑΣΙΑ

Β2

ΘΡΗΣΚΕΥΤΙΚΑ

ΙΣΛΑΜ:ΚΟΡΑΝΙΟ:

Το Κοράνιο ή Κοράνι είναι το ιερό βιβλίο του Ισλάμ. Το όνομά του σημαίνει κυριολεκτικά «Απαγγελία» και ονομάζεται συχνά «αλ Κουράν  αλ Καρίμ», δηλαδή το «Ευγενές Ανάγνωσμα». Οι Μουσουλμάνοι πιστεύουν ότι το Κοράνιο  είναι ο λόγος του Θεού, η καταγραφή της αποκάλυψής του στο ανθρώπινο γένος, έτσι όπως μεταδόθηκε στον προφήτη Μωάμεθ σε μια περίοδο 23 ετών από τον άγγελο Τζιμπριήλ (Γαβριήλ)

ΒΟΥΔΙΣΜΟΣ:ΤΡΙΠΙΤΑΚΑ:

Tripitaka ( Pali : Tipitaka ) είναι μια σανσκριτική λέξη που σημαίνει τρία καλάθια. Είναι ο παραδοσιακός όρος που χρησιμοποιείται από βουδιστικές παραδόσεις για να περιγράψει διάφορους κανόνες τους γραφές. Η έκφραση Τρία Καλάθια αναφέρεται αρχικά σε τρία δοχεία που περιέχουν τα κύλιση στις οποίες οι Βουδιστικές γραφές είχαν αρχικά διατηρηθεί.Η Tripitaka παραδοσιακά περιέχει τρία «καλάθια» των διδασκαλιών: α Sutra Piṭaka (σανσκριτικά Pali: Sutta Pitaka ), ένα Vinaya Piṭaka (σανσκριτική και Pali) και ένα Abhidharma Piṭaka (σανσκριτικά Pali: Abhidhamma Piṭaka ).

ΙΝΔΟΥΙΣΜΟΣ:ΒΕΔΕΣ

« Βέδες », οι ιεροί ύμνοι και τελετουργικοί στίχοι ,που έχουν συντεθεί στην αρχαική Σανσκριτική και είναι γνωστοί μεταξύ των λαών που μιλούσαν ινδοευρωπαική γλώσσα και πέρασαν στις Ινδίες από περιοχές της Περσίας.Επίσης απότελούν μοναδική πηγή για τις ινδικές τελετουργίες.

ΚΟΥΜΦΟΥΚΙΑΝΙΣΜΟΣ: Ανάλεκτα του Κομφούκιου

Αποτέλεσμα εικόνας για κομφουκιος

Τα Ανάλεκτα είναι μία συλλογή ρήσεων και διαλόγων του Κινέζου στοχαστή και φιλοσόφου Κομφούκιου με τους μαθητές του. Συνιστά ένα από τα πλέον αντιπροσωπευτικά γραπτά κείμενα για τη ζωή, τις ιδέες και τη διδασκαλία του, το οποίο  άσκησε σημαντική επίδραση στην κινεζική σκέψη. Η καταγραφή του πραγματοποιήθηκε από τους μαθητές τού Κομφούκιου, μετά το θάνατο του, και ολοκληρώθηκε πιθανώς κατά την Περίοδο των Μαχομένων Βασιλείων της Κίνας.

Πώς καθιερώθηκε η εορτή της Αγίας Σκέπης της Θεοτόκου »

28 Οκτωβρίου 2014

Στη νότια πλευρά του ναού των Βλαχερνών υπήρχε το παρεκκλήσιο της αγίας Σορού, όπου φυλάσσονταν η εσθήτα, ο πέπλος και μέρος της ζώνης της Θεοτόκου, γινόταν κάποτε ολονυκτία. Εκεί πήγε και ο μακάριας Ανδρέας κάνοντας τα συνηθισμένα, καθώς και ο Επιφάνιος μαζί με ένα δούλο του. Ο Επιφάνιος είχε τη συνήθεια να παραμένει όσην ώρα μπορούσε, άλλοτε μέχρι τα μεσάνυκτα κι άλλοτε μέχρι το πρωί.

agiaskepi

Ήταν η ώρα περίπου τετάρτη νυκτερινή (με το βυζαν­τινό ωρολόγιο), οπότε βλέπει ο μακάριος Ανδρέας τη Θεοτόκο Μαρία να προχωρεί απ’ τις βασιλικές πύλες προς το θυσιαστήριο. Φαινόταν πολύ υψηλή και είχε λαμπρή τιμη­τική συνοδεία λευκοφόρων αγίων. Ανάμεσά τους ξεχώριζαν ο τίμιος Πρόδρομος και ο θεολόγος Ιωάννης, που πα­ράστεκαν δεξιά κι αριστερά τη Θεοτόκο. Από τους λευ­κοφόρους, άλλοι προπορεύονταν και άλλοι ακολουθούσαν ψάλλοντας ύμνους και άσματα πνευματικά.

Όταν πλησίασε στον άμβωνα, είπε ο όσιος στον Επιφάνιο:

-Βλέπεις, παιδί μου, την Κυρία και Δέσποινα του κό­σμου;

-Ναι, τίμιε πάτερ, αποκρίθηκε ο νέος.

Η Θεοτόκος εν τω μεταξύ είχε γονατίσει και προσευ­χόταν για πολλή ώρα. Παρακαλούσε τον Υιό της για τη σωτηρία του κόσμου και έρραινε με δάκρυα το άγιο πρό­σωπό της. Μετά τη δέηση μπήκε στο θυσιαστήριο, όπου προσευχήθηκε για τους πιστούς που αγρυπνούσαν.

Όταν ολοκλήρωσε τη δέησή της, έβγαλε από την άχραντη κεφαλή το αστραφτερό της μαφόριο (είναι το ένδυμα της Θεοτόκου που μοιάζει με εσάρπα, αλλά καλύπτει και την κεφαλή, και εικονίζεται στην αγιογραφία πάντοτε με βαθύ κόκκινο χρώμα) με μια κίνηση χαριτωμένη και σεμνή, και καθώς ήταν μεγάλο και επιβλητικό, το άπλωσε σαν Σκέπη με τα πανάγια χέρια της επάνω στο εκκλησίασμα. Έτσι απλωμένο το έβλεπαν κι οι δυό τους για πολλή ώρα να εκπέμπει δόξα θεϊκή σαν ήλεκτρο. Όσο φαινόταν εκεί η Κυρία Θεοτόκος, φαινό­ταν και η ιερή εσθήτα να σκορπίζει  τη χάρη της. Όταν εκείνη άρχισε να ανεβαίνει στον ουρανό, άρχισε και η θεία Σκέπη να συστέλλεται λίγο-λίγο και να χάνεται. Το ιερό αυτό μαφόριο που φυλασσόταν εκεί, συμβόλιζε τη χάρη που παρέχει η Θεοτόκος στους πιστούς.

Αυτή την οπτασία την είδε και ο Επιφάνιος με τη δύναμη και τη μεσιτεία του όσιου.

Η θαυμαστή αυτή εμφάνιση της Θεοτόκου στον Άγιο Ανδρέα έγινε αφορμή να καθιερωθεί η εορτή της Αγίας Σκέπης.

(Όσιος Ανδρέας ο διά Χριστόν σαλός, εκδ. Ι. Μ. Παρακλήτου, σ.195-197)

Προτεσταντικές Ομολογίες »

ΠΡΟΤΕΣΤΑΝΤΙΚΕΣ ΟΜΟΛΟΓΙΕΣ

Η ζωή και η στάση του Πρόδρομου »