ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΑ ΝΕΑ 2ου ΓΕΛ ΚΙΛΚΙΣ

15 Ιουνίου 2017 από

20170610_201653 20170610_203457 20170610_211039 unnamed

Το Σάββατο 10 Ιουνίου 2017 πραγματοποιήθηκε στο Συνεδριακό Κέντρο του Δήμου Κιλκίς η τελετή βράβευσης των μαθητών των Δημοτικών Γυμνασίων και Λυκείων, οι οποίοι διακρίθηκαν στους διαγωνισμούς, «Μαθηματικά & Παιχνίδι» και 77ο Πανελλήνιο διαγωνισμό της Ελληνικής Μαθηματικής Εταιρείας (Ε.Μ.Ε.)«Θαλής» και «Ευκλείδης» και στους διαγωνισμούς  του Παραρτήματος  της Ε.Μ.Ε. Κιλκίς «Μαθηματικά & Παιχνίδι 2η φάση»,  «Υπατία 1η φάση» και «Υπατία 2η φάση».

Στη κατάμεστη αίθουσα του Συνεδριακού Κέντρου του Δήμου Κιλκίς παρευρέθησαν και βράβευσαν τους μαθητές και τις μαθήτριες ο Δ/ντής της Β/θμιας κ. Αθανασόπουλος Κων/νος ο οποίος απεύθυνε χαιρετισμό, ο Διευθυντής του 2ου Γυμνασίου Κιλκίς κ .Αραμπατζής Ευάγγελος, η Υποδιευθύντρια του 3ου Γυμνασίου Κιλκίς κ. Γκιουλέκα Ιωάννα, μέλη του Δ.Σ. του παραρτήματος της Ε.Μ.Ε. Κιλκίς και πολλοί συνάδελφοι εκπαιδευτικοί της δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης Δ/ντές και Δάσκαλοι των Δημοτικών.

Το παράρτημα Κιλκίς της Ελληνικής Μαθηματικής Εταιρείας συγχαίρει τους πάρα πολλούς μαθητές των δημοτικών που έλαβαν μέρος στον διαγωνισμό και ιδιαίτερα τους 135 μαθητές που διακρίθηκαν  στο διαγωνισμό «Μαθηματικά & Παιχνίδι» και από αυτούς τους 11 μαθητές που πρωτεύσαν στον διαγωνισμό του Παραρτήματος  της Ε.Μ.Ε. Κιλκίς «Μαθηματικά & Παιχνίδι 2η φάση».  Tους 100 μαθητές που συμμετείχαν στον 77ο Πανελλήνιο  Μαθηματικό Διαγωνισμό της ΕΜΕ και ιδιαίτερα τους 19 μαθητές που διακρίθηκαν στον διαγωνισμό «Θαλής»  και από αυτούς τους 2 μαθητές που διακρίθηκαν στον διαγωνισμό «Ευκλείδης»  . Επίσης, πολλά συγχαρητήρια αξίζουν οι 50 μαθητές της Α΄ Γυμνασίου  που συμμετείχαν στον διαγωνισμό του Παραρτήματος  της Ε.Μ.Ε. Κιλκίς και ιδιαίτερα οι 10 που διακρίθηκαν στην «Υπατία 1η φάση» και από αυτούς τους  3 που διακρίθηκαν στην  «Υπατία 2η φάση».

Ο Πρόεδρος του Παραρτήματος της Ε.Μ.Ε. κ. Πάσσος Δημήτριος  στον χαιρετισμό του, ευχαρίστησε  όλους, όσους συνέβαλαν στην πετυχημένη διοργάνωση των διαγωνισμών. Έδωσε τα ποιο θερμά συγχαρητήρια του Παραρτήματος ΕΜΕ Κιλκίς και τα δικά του στους μαθητές και προέτρεψε τους γονείς τους  καθηγητές και τους δασκάλους να στηρίζουν τα θέλω και τις ιδιαίτερες ικανότητες των μαθητών και να τα προτρέπουν να συμμετέχουν στους διαγωνισμούς. Επίσης ενημέρωσε τους παρισταμένους για τις επόμενες δράσεις του Παραρτήματος και ανανέωσε το ραντεβού με τους μαθητές που αγαπούν τα μαθηματικά για  την καινούργια σχολική χρονιά 2016-17, ελπίζοντας σε μεγαλύτερη  συμμετοχή.

Κατηγορία Ε.Μ.Ε. | με ετικέτα | | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο ΒΡΑΒΕΥΣΗ ΜΑΘΗΤΩΝ ΔΗΜΟΤΙΚΩΝ ΓΥΜΝΑΣΙΩΝ ΚΑΙ ΛΥΚΕΙΩΝ ΠΟΥ ΔΙΑΚΡΙΘΗΚΑΝ ΣΤΟΥΣ ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΥΣ ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΩΝ ΤΗ ΣΧΟΛΙΚΗ ΧΡΟΝΙΑ 2016-2017

Ασκήσεις για την Θ.Κ. 2

15 Απριλίου 2017 από

Πέντε ασκήσεις για την επανάληψή σας στην Θ.Κ..    Ασκήσεις

Κατηγορία Γ΄ΛΥΚΕΙΟΥ | με ετικέτα | | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Ασκήσεις για την Θ.Κ. 2

ΑΣΚΗΣΕΙΣ ΣΤΟΥΣ ΛΟΓΑΡΙΘΜΟΥΣ

12 Απριλίου 2017 από

—-  ασκήσεις για εξάσκηση

Κατηγορία ΑΛΓΕΒΡΑ, Β΄ΛΥΚΕΙΟΥ | με ετικέτα | | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο ΑΣΚΗΣΕΙΣ ΣΤΟΥΣ ΛΟΓΑΡΙΘΜΟΥΣ

Ασκήσεις για την Θ.Κ. 1

11 Απριλίου 2017 από

Τρείς ασκήσεις για μια καλή επανάληψη στην θ.κ.   Ασκήσεις

Κατηγορία Γ΄ΛΥΚΕΙΟΥ | με ετικέτα | | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Ασκήσεις για την Θ.Κ. 1

Συνδιαστικα θέματα εξετασεων

9 Απριλίου 2017 από

8-uemata-paleon-eton-askhseis-syndiastikes

Κατηγορία Γ΄ΛΥΚΕΙΟΥ | | | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Συνδιαστικα θέματα εξετασεων

Θέματα πανελληνίων 3ο κεφαλαιο

9 Απριλίου 2017 από

7-uemata-paleon-eton-askhseis-3-kefaleoy

Κατηγορία Γ΄ΛΥΚΕΙΟΥ | με ετικέτα | | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Θέματα πανελληνίων 3ο κεφαλαιο

ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΣΩΣΤΟΥ ΛΑΘΟΥΣ ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΑ ΓΕΝΙΚΗΣ ΠΑΙΔΕΙΑΣ

25 Φεβρουαρίου 2017 από

Ερωτήσεις-Σωστού-Λάθους

Κατηγορία Γ΄ΛΥΚΕΙΟΥ | με ετικέτα | | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΣΩΣΤΟΥ ΛΑΘΟΥΣ ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΑ ΓΕΝΙΚΗΣ ΠΑΙΔΕΙΑΣ

23 Φεβρουαρίου 2017 από

Θεωρία στα Μαθηματικά Γενικής Παιδειας

Κατηγορία Γ΄ΛΥΚΕΙΟΥ | με ετικέτα | | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Η θεωρία της γενικής παιδείας στα μαθηματικά και στοιχεία στατιστικής της Γ΄λυκείου.

Αποτελέσματα του 77ου Διαγωνισμού “Ευκλείδη” 2017 της ΕΜΕ

22 Φεβρουαρίου 2017 από

Αποτελέσματα του Διαγωνισμού “Ευκλείδη” 2017

ΤΑΞΗ ΕΠΩΝΥΜΟ ΟΝΟΜΑ ΤΗΛ ΣΧΟΛΕΙΟ ΝΟΜΟΣ
Γ΄Γυμνασίου Πουλτουρτζίδης Ευθύμιος 6974744394 1ο Γυμνάσιο Κιλκίς Κιλκίς
Β΄Λυκείου Ασημακίδης Σταμάτιος 2391020829 2ο Λύκειο Κιλκίς Κιλκίς

Πληροφορίες για την επόμενη φάση του διαγωνισμού

Κατηγορία Ε.Μ.Ε. | με ετικέτα | | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Αποτελέσματα του 77ου Διαγωνισμού “Ευκλείδη” 2017 της ΕΜΕ

Η ημερίδα του παραρτήματος ΕΜΕ Κιλκίς

9 Φεβρουαρίου 2017 από

Με μεγάλη επιτυχία διεξήχθη το Σάββατο 4 Φεβρουαρίου 2017  στο Συνεδριακό Κέντρο του Δήμου Κιλκίς ημερίδα που διοργάνωσε το Παράρτημα ΕΜΕ Κιλκίς, με θέμα «Τα μαθηματικά ΠροσαναS1860015τολισμού της Γ΄ Λυκείου». Ομιλητές ήταν ο Μαθηματικός και συγγραφέS1860039ας μαθηματικών βιβλίων κ. Μπάμπης Στεργίου ο πρόεδρος του Παραρτήματος ΕΜΕ Κιλκίς κ. Πάσσος Δημήτριος και ο Σχολικός Σύμβουλος Ν. Κιλκίς κ. Θωμαΐδης Ιωάννης. Η ημερίδα ήταν αφιερωμένη στους μαθητές της Γ΄Λυκείου που δίνουν τα μαθηματικά προσανατολισμού στις Πανελλήνιες εξετάσεις, αλλά και στους συναδέλφους Μαθηματικούς οι οποίοι παρακολούθησαν με μεγάλο ενδιαφέρον τις ομιλίες. Παρουσιάστηκαvlcsnap-error754Aν στους μαθητές ο τρόπος με τον οποίο θα γίνειS1860035 η τελική επανάληψη και τα λάθη που κάνουν συχνά στην θεωρία και στις ασκήσεις, με αποτέλεσμα τις χαμηλές βαθμολογίες. Στο τέλος της ημερίδας δόθηκε σε όλους ένα   τεύχος τελικής επανάληψης.

Κατηγορία Ε.Μ.Ε. | με ετικέτα | | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Η ημερίδα του παραρτήματος ΕΜΕ Κιλκίς

« Παλιότερα άρθρα