Καλό Καλοκαίρι ! ! !

Ο Διευθυντής και οι εκπαιδευτικοί του σχολείου σας εύχονται: ”Καλό καλοκαίρι με όμορφη διάθεση και πολλές χαρούμενες στιγμές” Ραντεβού τον Σεπτέμβρη για μια νέα δημιουργική σχολική χρονιά !!!

Ενημέρωση για τη Γιορτή Λήξης και την Βαθμολογία Γ’ Τριμήνου

ΓΙΟΡΤΗ ΛΗΞΗΣ Την Τετάρτη 12 Ιουνίου  και ώρα 19:30 θα πραγματοποιηθεί η τελική γιορτή  με θέμα τους Ολυμπιακούς Αγώνες. Το πρωί στις 12/6 δεν θα πραγματοποιηθούν τα μαθήματα καθώς και το ολοήμερο πρόγραμμα. Επίσης, δεν θα υπάρξει μετακίνηση με λεωφορείο. ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ  Γ’ ΤΡΙΜΗΝΟΥ Την Παρασκευή 14 Ιουνίου θα δοθούν οι βαθμοί, οι τίτλοι προόδου και οι…Συνέχεια ανάγνωσης Ενημέρωση για τη Γιορτή Λήξης και την Βαθμολογία Γ’ Τριμήνου

Κλειστά σχολεία λόγω εκλογών

Αγαπητοί γονείς, σας ενημερώνουμε ότι σύμφωνα με έγγραφο που απέστειλε το Υπουργείο Παιδείας η σχολική μονάδα δε θα λειτουργήσει την Παρασκευή 7 Ιουνίου και τη Δευτέρα 10 Ιουνίου καθώς θα είναι εκλογικό κέντρο των επικείμενων ευροεκλογών.   Λήψη αρχείου

Kαλωσορίζουμε το καλοκαίρι!

Στο πλαίσιο του μαθήματος των Εικαστικών με τις μικρότερες τάξεις του δημοτικού φτιάξαμε με την βοήθεια της πλαστελίνης τον βυθό της θάλασσας. Χταπόδια, ψάρια, μέδουσες και κοχύλια πλαισίωσαν τα πολύ όμορφα τρισδιάστατα γλυπτά των παιδιών.

Εκπαιδευτικό Πρόγραμμα “Στοματική Υγιεινή”

Την Παρασκευή 31 Μαΐου 2024 με μεγάλη χαρά οι μικροί μαθητές της Α’ τάξης υποδέχτηκαν στην αίθουσα τους τη νοσηλεύτρια του σχολείου μας, κα Βάσια Γούλα, στο πλαίσιο του εκπαιδευτικού προγράμματος Αγωγής Υγείας “Στοματική Υγιεινή”. Σκοπός της συνάντησης ήταν οι μαθητές να ενημερωθούν για την πρόληψη, τη διατήρηση και την προαγωγή της στοματικής υγείας. Αφού…Συνέχεια ανάγνωσης Εκπαιδευτικό Πρόγραμμα “Στοματική Υγιεινή”

E-TWINNING ”Motions4Emotions”

Συναισθηματική νοημοσύνη και επικοινωνία με τη φύση: Οι μαθητές του 2ου τμήματος της Ε τάξης ολοκλήρωσαν τις δραστηριότητες τους στο ευρωπαϊκό πρόγραμμα που ίδρυσε το σχολείο μας με θέμα τη Συναισθηματική νοημοσύνη σε συνεργασία με δύο εκπαιδευτικούς από το Δημοτικό σχολείο της Άγκυρας Evliya Çelebi Secondary School / ANKARA. Ένας από τους βασικούς στόχους του…Συνέχεια ανάγνωσης E-TWINNING ”Motions4Emotions”

E-Twinning ”Motions4Emotions”

Στο πλαίσιο του ευρωπαϊκού προγράμματος e-twinning “Motions4Emotions” με θέμα τη συναισθηματική νοημοσύνη, οι μαθητές του 2ου τμήματος της Ε τάξης, τίμησαν δύο σημαντικές ημέρες, την παγκόσμια ημέρα Παιδιού και της Μητέρας σε συνεργασία με τους μαθητές των συμμετεχουσών χωρών. Συγκεκριμένα, οι μαθητές φύτεψαν λουλούδια στο σχολείο μας και ομόρφυναν το προαύλιο, δίνοντας στο καθένα το…Συνέχεια ανάγνωσης E-Twinning ”Motions4Emotions”

Εικαστικό Πάσχα

Με τα παιδιά όλων των τάξεων αφού μελετήσαμε αγαπημένα θέματα μέσα από την τέχνη, όπως ο κόκορας του Πικάσο και ο λαγός του Ντύρερ, φτιάξαμε τρισδιάστατες κάρτες μέσα από την τεχνική αναμόρφωσης αναδίπλωσης του χαρτιού. Επίσης φτιάξαμε το σπίτι του λαγού με τον κήπο του και το υπόγειο του! Συνεχίσαμε με ολάνθιστες συνθέσεις σε βάζα…Συνέχεια ανάγνωσης Εικαστικό Πάσχα

e-twinning ” Motions4Emotions”

Την Τρίτη 16/4/24 πραγματοποιήθηκε δράση από τους συμμετέχοντες μαθητές του 2ου τμήματος της Ε τάξης στο ευρωπαϊκό εκπαιδευτικό πρόγραμμα e-twinning “Motions 4Emotions” με συντονίστρια την εκπαιδευτικό της τάξης Χατζημαρινάκη Μαρία. Οι μαθητές έβαλαν τις πινελιές τους σε δύο τοίχους του σχολείου μας στο πλαίσιο κοινής δράσης των συμμετεχουσών χωρών.Συγκινητική ήταν η διάθεση, η έμπνευση και…Συνέχεια ανάγνωσης e-twinning ” Motions4Emotions”

Πρωτάκια & Νηπιάκια εν δράσει !

Την Τετάρτη 5 Απριλίου 2024 είχαμε τη χαρά να φιλοξενήσουμε για δεύτερη φορά στο σχολείο μας τους μαθητές του 1ου Νηπιαγωγείου  Νέων Παλατίων. Οι μαθητές της Α’ Δημοτικού και τα νήπια γυμνάστηκαν και έπαιξαν ομαδικά παιχνίδια που είχε ετοιμάσει η γυμνάστρια του σχολείου μας κ. Μαρία Νατσιοπούλου στον προαύλιο χώρο. Μικροί και μεγάλοι μαθητές  διασκέδασαν…Συνέχεια ανάγνωσης Πρωτάκια & Νηπιάκια εν δράσει !