ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΗ ΔΙΑΚΟΠΗΣ ΜΑΘΗΜΑΤΩΝ ΛΟΓΩ ΚΑΥΣΩΝΑ
Επίσκεψη του νηπιαγωγείου στο σχολείο μας
Την Δευτέρα στις 3 Ιουνίου πραγματοποιήθηκε επίσκεψη γνωριμίας των νηπίων με τους χώρους και τα πρόσωπα του Δημοτικού Σχολείου. Σκοπός της επίσκεψης μας είναι , τα παιδιά να αισθανθούν σιγουριά ότι μπορούν να τα καταφέρουν, τονώνοντας την αυτοεκτίμηση τους.
Τα νήπια μαζί με τις εκπαιδευτικούς τους με χαρά και ενθουσιασμό ξεναγήθηκαν στους χώρους του
Το θεατρικό παιχνίδι … μεταμορφώνει την ψυχή
Τα οφέλη του θεατρικού παιχνιδιού είναι ποικίλα. Αρχικά, καλλιεργεί τη δημιουργικότητα, τη φαντασία, την κριτική σκέψη των παιδιών, την αυτοπεποίθηση και την αντίληψη του εαυτού Επίσης μέσω αυτού καλλιεργούνται αξίες όπως ο σεβασμός, η αποδοχή, η συνεργασία και η υπομονή. Τέλος βοηθά εξαιρετικά στη διαχείριση του άγχους, αφού τα παιδιά αποφορτίζονται, εκτονώνονται και να αποβάλλουν
Χορεύουμε;
Μπορεί να εκπλαγείτε αλλά μελέτες δείχνουν πως ο χορός ήταν η πρώτη μορφή τέχνης που εμφανίστηκε, μέσω της οποίας ο πρωτόγονος άνθρωπος εξέφραζε τα συναισθήματά του. Σήμερα, αποτελεί μια από τις πιο δημοφιλείς και εντυπωσιακές μορφές τέχνης.
Ο χορός είναι μία ενασχόληση η οποία κοινωνικοποιεί τον άνθρωπο, καθώς βασίζεται στην ομαδικότητα, στη συνεργασία και στην
Λέσχη Ανάγνωσης!!!
Τον Φεβρουάριο του 2024 δημιουργήθηκε στο σχολείο μας η πρώτη Λέσχη Ανάγνωσης, μια βιβλιοπαρέα-ομάδα παιδιών, με χαρούμενη και δημιουργική διάθεση συζητούν για ένα βιβλίο με τη συμμετοχή της δασκάλας τους. Η λέσχη Ανάγνωσης, με
Διδακτική επίσκεψη στον αρχαιολογικό χώρο της Νεμέας
Την Τετάρτη πραγματοποιήθηκε διδακτική επίσκεψη στον αρχαιολογικό χώρο της Νεμέας. Αρχικά οι μαθητές και οι μαθήτριες επισκέφθηκαν το αρχαίο στάδιο όπου κάθε 4 χρόνια πραγματοποιούνταν τα Νέμεα και έγινα και αυτοί για λίγο αθλητές αφού συναγωνίστηκαν στο τρέξιμο. Στη συνέχεια επισκέφθηκαν το Μουσείο της Περιοχής μελετώντας τις μακέτες του χώρου και περπάτησαν στον αρχαιολογικό χώρο
Προγραμματισμός λειτουργίας Ολοήμερου Προγράμματος και Αναβαθμισμένου Ολοήμερου Προγράμματος 2024-2025
Για τον Προγραμματισμό λειτουργίας του Ολοήμερου Προγράμματος των Ενιαίου Τύπου Ολοήμερων Δημοτικών Σχολείων για το σχολικό έτος 2024-2025, δύναται να συγκροτηθεί/ούν και να λειτουργήσει/ουν τμήμα/ τμήματα Ολοήμερου Προγράμματος με τις εξής προϋποθέσεις:
α) Εγγραφή τουλάχιστον του 1/3 του μαθητικού πληθυσμού στο ολοήμερο προαιρετικό πρόγραμμα για τα μονοθέσια σχολεία και εγγραφή τουλάχιστον οκτώ (8)