Ιούλ 09 2024

Εγκύκλιος ΥΠΟΒΟΛΗ ΜΔ ΚΑΙ ΠΜΔ-ΠΑΡΑΜΟΝΗ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΩΝ 2024 με ΑΔΑ

Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Θέμα: Α. Ηλεκτρονική υποβολή Μηχανογραφικού Δελτίου ΓΕΛ/ΕΠΑΛ (Μ.Δ) 2024, Β. Ηλεκτρονική υποβολή Παράλληλου Μηχανογραφικού (Π.Μ.Δ) 2024, Γ. Βεβαίωση Συμμετοχής για τις πανελλαδικές εξετάσεις ΓΕΛ ή ΕΠΑΛ 2024, Δ. Παραμονή εκπαιδευτικών στα Λύκεια.

Ιούλ 09 2024

2024_06_26_ΕΞΕ_71425_ΓΔ4_ΕΓΚΥΚΛΙΟΣ ΕΓΓΡΑΦΩΝ_2024_25_9ΔΙΝ46ΝΚΠΔ-Β2Ρ

Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Ενημέρωση για την «Ηλεκτρονική Αίτηση εγγραφής, ανανέωσης εγγραφής ή μετεγγραφής μαθητών/τριών, για το σχολικό έτος 2024-2025»

Ιούλ 05 2024

Καλούνται οι αποσπασμένοι στο ΠΥΣΔΕ Κέρκυρας από άλλα ΠΥΣΔΕ, να υποβάλουν αίτηση τοποθέτησης σε λειτουργικό κενό για το διδακτικό έτος 2024-2025. Οδηγίες και έντυπο υπάρχουν στην ανάρτηση στις 31 Μαϊου παρακάτω. Η δήλωση πρέπει να γίνει το συντομότερο δυνατό και οπωσδήποτε μέχρι την Κυριακή 14/7/2024, ηλεκτρονικά στη  δ/ νση mail@dide.ker.sch.gr

Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Δήλωση προτιμήσεων αποσπασμένων από άλλα ΠΥΣΔΕ, για τοποθέτηση σε λειτουργικό κενό

Ιούλ 03 2024

3ο Λύκειο διοργ.εκπαιδ. εκδρομής στο Στρασβούργο

Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο «3ο Λύκειο Κέρκυρας Πρόσκληση εκδήλωσης ενδιαφέροντος για διοργάνωση οκταήμερης εκπαιδευτικής εκδρομής στο Στρασβούργο»

Ιούν 27 2024

Η σχετική ανακοίνωση:

ΣΥΜΠΛΗΡΩΜΑΤΙΚΗ ΠΡΟΚΗΡΥΞΗ ΕΙΣΑΓΩΓΗΣ ΑΣΕΙ ΣΣΑΣ ΣΑΝ ΑΣΣΥ 2024

Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Ενημέρωση σχετικά με συμπληρωματική προκήρυξη διαγωνισμού για την εισαγωγή στις Στρατιωτικές Σχολές, με το σύστημα των εξετάσεων σε πανελλαδικό επίπεδο, το ακαδημαϊκό έτος 2024-2025, όσον αφορά τον αριθμό εισακτέων.

Ιούν 19 2024

Οργανικές Τοποθετήσεις Εκπαιδευτικών 2024

2024-ΑΠΟΦΑΣΗ_ΟΡΓΑΝΙΚΕΣ ΤΟΠΟΘΕΤΗΣΗΣ ΓΠ_12η ΠΡΑΞΗ Ορθή Επανάληψη-Ψ7ΚΕ46ΝΚΠΔ-6Κ9

2024-ΑΠΟΦΑΣΗ_ΣΥΜΠΛΗΡΩΜΑΤΙΚΕΣ ΟΡΓΑΝΙΚΕΣ ΤΟΠΟΘΕΤΗΣΗΣ ΓΠ_13η ΠΡΑΞΗ-6ΝΠΖ46ΝΚΠΔ-ΗΗΞ

2024-ΑΠΟΦΑΣΗ_ΟΡΓΑΝΙΚΕΣ ΤΟΠΟΘΕΤΗΣΗΣ ΕΑΕ_12η ΠΡΑΞΗ-9Δ4Ω46ΝΚΠΔ-ΨΩ5

2024-ΑΠΟΦΑΣΗ_ΟΡΓΑΝΙΚΕΣ ΤΟΠΟΘΕΤΗΣΗΣ εκπαιδευτικών στο Π_ΕΠΑΛ_11η ΠΡΑΞΗ ΠΥΣΔΕ6ΣΣ146ΝΚΠΔ-Φ6Ν

2024-ΑΠΟΦΑΣΗ_ΟΡΓΑΝΙΚΕΣ ΤΟΠΟΘΕΤΗΣΗΣ με Ρύθμιση Υπεραριθμίας ΓΠ 2024_11η ΠΡΑΞΗ ΠΥΣΔΕ-Ψ7Ζ946ΝΚΠΔ-Ψ3Χ

Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Οργανικές Τοποθετήσεις Εκπαιδευτικών 2024

Ιούν 19 2024

Πανελλαδικές Εξετάσεις 2024 – ανακοίνωση βαθμολογίας.

Σας ενημερώνουμε ότι η ανακοίνωση της βαθμολογίας των υποψηφίων στις Πανελλαδικές Εξετάσεις 2024 προγραμματίζεται να γίνει την Παρασκευή 28-06-2024, μετά τις 13.00.

Οι υποψήφιοι/ες θα μπορούν να λάβουν γνώση της βαθμολογίας τους:

1. από τους αναρτημένους πίνακες στη Σχολική Μονάδα φοίτησής τους,

2. από την ηλεκτρονική διεύθυνση https://results.it.minedu.gov.gr/ και

3. με μήνυμα (sms) κινητό τους τηλέφωνο.

Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Πανελλαδικές Εξετάσεις 2024 – ανακοίνωση βαθμολογίας.

Ιούν 11 2024

Τοποθετήσεις εκπαιδευτικών σε οργανικές θέσεις

Τοποθετήσεις σε οργανικές θέσεις Γενικής Παιδείας

Στον κλάδο ΠΕ04.04 απομένουν οργανικά τα εξής οργανικά κενά: Γυμνάσιο Θιναλίου, Γυμνάσιο με ΛΤ Κασσιόπης, Λύκειο Λευκίμμης

Προθεσμία δήλωσης προτίμησης μέχρι την Παρασκευή 14/06/2024

Τοποθετήσεις σε οργανικές θέσεις Ειδικής Αγωγής

Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Τοποθετήσεις εκπαιδευτικών σε οργανικές θέσεις

Μάι 31 2024

Αιτήσεις αποσπάσεων-διαθέσεων εντός ΠΥΣΔΕ

ΑΙΤΗΣΕΙΣ ΑΠΟΣΠΑΣΗΣ – ΔΙΑΘΕΣΗΣ ΕΝΤΟΣ ΠΥΣΔΕ

ΕΝΤΥΠΟ ΑΙΤΗΣΗΣ-ΔΗΛΩΣΗΣ τοποθέτησης-διάθεσης 2024-25

Καλούνται από το ΠΥΣΔΕ Κέρκυρας οι εκπαιδευτικοί που ενδιαφέρονται για απόσπαση εντός ΠΥΣΔΕ, να υποβάλουν αίτηση από 01 μέχρι 30/6/2024, με e-mail (mail@dide.ker.sch.gr), ή στα γραφεία της ΔΔΕ Κέρκυρας. Μπορούν να υποβληθούν και αιτήσεις διάθεσης για συμπλήρωση ωραρίου. Στο ίδιο έντυπο θα δηλωθεί η επιθυμία και για απόσπαση και για διάθεση για συμπλήρωση ωραρίου, αρκεί να είναι σαφής η προτεραιότητα στις προτιμήσεις.

Παράδειγμα δήλωσης προτιμήσεων στην αίτηση:

1) 1ο Γυμνάσιο Κέρκυρας

2) Διάθεση στο 3ο ή στο 6ο Γυμνάσιο Κέρκυρας

3) Οποιοδήποτε άλλο Γυμνάσιο ή Λύκειο της πόλης της Κέρκυρας

4) Γυμνάσιο με ΛΤ Αργυράδων

5) Διάθεση στο Εσπερινό ΕΠΑΛ Κέρκυρας

6) Οποιοδήποτε Γυμνάσιο της νήσου Κέρκυρας

7) …

(Όπου δεν αναφέρεται διάθεση, εξυπακούεται ότι ζητείται ολική απόσπαση)

Τυχόν αίτημα για διάθεση, δεν θα ικανοποιηθεί αν τελικά ο ενδιαφερόμενος συμπληρώνει ωράριο στο σχολείο του.

Δικαίωμα απόσπασης έχουν και οι νεοδιόριστοι του 2023, χωρίς απώλεια του δικαιώματος μετάθεσης ή βελτίωσης.

Επειδή τα λειτουργικά κενά δεν είναι ακόμη γνωστά, καθώς εξαρτώνται κυρίως από μακροχρόνιες άδειες και από τις αποσπάσεις σε άλλα ΠΥΣΔΕ, οι οποίες διενεργούνται από το ΥΠΑΙΘΑ σε μελλοντικό χρόνο, μπορούν να δηλωθούν σχολεία χωρίς αριθμητικό περιορισμό (για περισσότερες από 20 προτιμήσεις, τροποποιείτε αναλόγως το έντυπο ή χρησιμοποιήστε 2η σελίδα), ή γενικά δήμοι, περιοχές, τύποι σχολείων κοκ.

Όσοι περιμένουν οργανική τοποθέτηση, προτείνεται να αναμένουν. Αν υποβάλουν δήλωση νωρίτερα, μπορούν να την ανακαλέσουν, εφόσον μετά την οργανική τους τοποθέτηση δεν επιθυμούν πλέον απόσπαση.

Για την τοποθέτηση, προηγούνται κατά σειρά: α) οι ανήκοντες σε ειδικές κατηγορίες β) οι υπεράριθμοι, γ) όσοι είναι στη διάθεση ΠΥΣΔΕ, δ) όσοι ζητούν απόσπαση εντός ΠΥΣΔΕ και οι αποσπασμένοι από άλλα ΠΥΣΔΕ συγκρινόμενοι όλοι μεταξύ τους. Εξυπακούεται ότι πριν διενεργηθούν από το ΥΠΑΙΘ οι αποσπάσεις από ΠΥΣΔΕ σε ΠΥΣΔΕ, δεν μπορεί να γίνουν τοποθετήσεις σε λειτουργικά κενά

Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Αιτήσεις αποσπάσεων-διαθέσεων εντός ΠΥΣΔΕ

Μάι 29 2024

Προθεσμία μέχρι Τετάρτη 5/6/2024 (βλ. το 1ο αρχείο με οδηγίες)