Αναστολή λειτουργίας σχολείου λόγω καύσωνα.

Παρακαλώ όπως ενημερωθείτε σχετικά με την απόφαση του Δημάρχου κ. Βρεττάκου για το σχολείο μας.

Εορταστικές εκδηλώσεις για τη λήξη της σχολικής χρονιάς 2023-2024

Άλλη μια χρονιά φτάνει στο τέλος της, έχοντας γεμίσει με εμπειρίες που θα κουβαλάμε πάντα μαζί μας. Για να αποχαιρετίσουμε το σχολείο, τους συμμαθητές μας και τους δασκάλους μας, πρέπει να το γιορτάσουμε.

Την Τετάρτη 5/6/2024 στις 19:00 το απόγευμα, στο χώρο του σχολείου μας θα πραγματοποιηθεί η γιορτή της Α’ τάξης. Τα παιδιά της Α’ τάξης εκείνη τη μέρα δε θα έρθουν το πρωί στο σχολείο.

a prosklisi page 0001

Την Τετάρτη 12/6/2024 στις 19:00 το απόγευμα, στο χώρο του σχολείου μας θα πραγματοποιηθεί η αποχαιρετιστήρια γιορτή του ΣΤ1. Τα παιδιά του ΣΤ1, εκείνη τη μέρα δε θα έρθουν στο σχολείο.

ΑΝΑΚΟΙΝΟΠΟΙΗΣΗ: Η γιορτή του ΣΤ1 θα πραγματοποιηθεί στο χώρο του σχολείου μας την Τρίτη 18/6/2024 στις 19:00

1717394483835

Την Πέμπτη 13/6/2024 στις 19:00 το απόγευμα, στο Πολιτιστικό Κέντρο “Α. Σαμαράκης” (πίσω από το Δημαρχείο του Κερατσινίου) θα πραγματοποιηθεί η αποχαιρετιστήρια γιορτή του ΣΤ2. Τα παιδιά του ΣΤ2 εκείνη τη μέρα δε θα έρθουν το πρωί στο σχολείο.

prosklisi21

Την Παρασκευή 14/6/2024 στις 19:00, στο χώρο του σχολείου θα πραγματοποιηθεί η μουσική συναυλία από τους μαθητές του σχολείου υπό την καθοδήγηση του κ. Διαμαντάρα Ορέστη.

Η γιορτή της μουσικής του κ. Διαμαντάρα θα γίνει την Παρασκευή 14/6/2024 στις 20:00 στο χώρο του σχολείου.

Όλοι είμαστε ίσοι-Όλοι έχουμε τα ίδια δικαιώματα

Ολοκληρώθηκαν σήμερα οι δράσεις του Κέντρου Υγείας της πόλης μας που έγιναν από τους επαγγελματίες υγείας-υπεύθυνους για τα εκπαιδευτικά προγράμματα.

Οι μαθητές της Α’,Β’,Γ’ και Δ’ τάξης έδειξαν μεγάλο ενδιαφέρον και ελπίζουμε οι δράσεις αυτές να αποτελέσουν μελλοντικά το εφαλτήριο για να φτιάξουν τα παιδιά, έναν καλύτερο κόσμο, όπου ο κανένας δε θα αντιμετωπίζεται ως διαφορετικός, ανεξάρτητα από το χρώμα του, τη γλώσσα του, τη θρησκεία του ή την αναπηρία του.

Όλα τα παιδιά είναι ίσα και όλα έχουν τα ίδια δικαιώματα.

Σας επισυνάπτουμε παρακάτω την παρουσίαση που χρησιμοποιήθηκε για αυτό τον σκοπό, και μπορείτε να την αξιοποιήσετε και στο σπίτι με τα παιδιά σας για να συζητήσετε μαζί τους σχετικά.

Δήλωση Β’ Ξένης Γλώσσας 2024-2025

Παρακαλούνται οι γονείς/κηδεμόνες των μαθητών/τριών της Δ’ τάξης να ενημερωθούν για τη διαδικασία δήλωσης δεύτερης ξένης γλώσσας για το σχολικό έτος 2024-2025

ΥΠΕΥΘΥΝΗ ΔΗΛΩΣΗ ΓΟΝΕΑ

Κωδικός: Φιλικός – Εθνική Βιβλιοθήκη

ΕΒΕ

Η ΣΤ2 τάξη επισκέφθηκε τους χώρους της Εθνικής Βιβλιοθήκης στο Ίδρυμα Σταύρος Νιάρχος, και συμμετείχε στο Εκπαιδευτικό Πρόγραμμα “Κωδικός: Φιλικός”, όπου μεταφέρθηκαν στο χρόνο, στην Επανάσταση του 1821 και στους μυστικούς κωδικούς που χρησιμοποιούσε η Φιλική Εταιρεία. Στους χώρους της βιβλιοθήκης, πραγματοποιήθηκε ένα κυνήγι θησαυρού, όπου οι μαθητές βρήκαν και αποκωδικοποίησαν τα μυστικά μηνύματα!

IMG 20240222 094837 IMG 20240222 093639

Κοπή πίτας 2023-2024

new year

Σήμερα κόψαμε τις πρωτοχρονιάτικες πίτες μας , προσφορά του Δ.Σ. του Συλλόγου Γονέων και Κηδεμόνων του σχολείου μας. Ευχαριστούμε πολύ για την προσφορά της πίτας του Συλλόγου Διδασκόντων αλλά και των τάξεων, καθώς και για την προσφορά των δώρων που συνόδευαν τον/την τυχερό που κέρδιζε το φλουρί!

pita