1st Mobility – Erasmus+ “Don’t be a bully, be a buddy”

official logo

Στις 14 – 16 Οκτωβρίου 2021, αντιπροσωπεία εκπαιδευτικών του σχολείου μας, μαζί με συναδέλφους σχολείων της Κροατίας, Τσεχίας, Ιρλανδίας και Φινλανδίας, επισκέφτηκαν το συντονιστικό σχολείο της δράσης Erasmus που συμμετέχουμε, στο Langueux της Γαλλίας. Ήταν η πρώτη δια ζώσης συνάντησή μας, και η υποδοχή ήταν πολύ θερμή. Αρχικά μας καλωσόρισαν και μας ξενάγησαν στους χώρους του σχολείου, και στην πόλη τους. Επισκεφτήκαμε τις τάξεις τους, και πραγματοποιήσαμε δειγματικές διδασκαλίες. Γνωρίσαμε το εκπαιδευτικό σύστημά τους και άλλες εκπαιδευτικές μονάδες της περιοχής και ανταλλάξαμε απόψεις και ιδέες με τους συναδέλφους πάνω σε γενικά εκπαιδευτικά θέματα αλλά και πιο ειδικά για το θεμα του Bullying και πως το αντιμετωπίζουν. Παράλληλα, μιας και πανευρωπαϊκά εκείνες τις μέρες γιορτάζονται οι Μέρες Erasmus+, δώσαμε συνέντευξη σε τοπικό κανάλι και προβάλλαμε τις δράσεις και τις διδακτικές πρακτικές μας.

Επισκεφτήκαμε ένα τοπικό εργοστάσιο δημιουργίας τούβλων και διακοσμητικών αντικειμένων, όπου δημιουργήσαμε με πηλό τα δικά μας αναμνηστικά. Η συνάντηση έκλεισε με μια ξενάγηση στο Αββαείο του Mont St. Michel, το οποίο είναι τοποθετημένο στον κόλπο της Βρεττάνης-Νορμανδίας και εκεί βιώσαμε μια μοναδική εμπειρία, καθότι το φαινόμενο παλίρροιας εκεί είναι τόσο έντονο που τα ύδατε αποτραβιούνται τελείως και επανέρχονται κάθε 6 ώρες.