ΕΤΗΣΙΑ ΕΚΘΕΣΗ ΑΠΟΤΙΜΗΣΗΣ ΤΟΥ ΕΡΓΟΥ ΤΗΣ ΣΧΟΛΙΚΗΣ ΜΟΝΑΔΑΣ ΓΙΑ ΤΟ ΕΤΟΣ 2023-2024

΄Ωρα να πούμε αντίο!

Σας ενημερώνουμε ότι αύριο Παρασκευή 14 Ιουνίου 2024, ημέρα λήξης του διδακτικού έτους, σας περιμένουμε να αποχαιρετίσουμε τους μικρούς μας μαθητές από τις 9:00πμ έως τις 11:00πμ.

Οι μαθητές θα παραλάβουν τους τίτλους προόδου και τις εργασίες της χρονιάς! 40adefdde00fbe7e65a0bcbe604bb1f6

΄Εκτακτη Ανακοίνωση

Σας ενημερώνουμε ότι με απόφαση δημάρχου αναστέλλεται η λειτουργία των σχολείων Πρωτοβάθμιας Εκπ/σης  της Ιεράπετρας αύριο Τετάρτη και την Πέμπτη 13-6-2024 λόγω καιρικών συνθηκών.
Η προϊσταμένη.

Μέτρα προστασίας από τον καύσωνα .

Στη με Αρ. Πρωτ. : Φ1/ 64708 /ΓΔ4/10 -06-2024 εγκύκλιο του ΥΠΑΙΘΑ  με ΘΕΜΑ:

«Μέτρα προστασίας των μαθητών/μαθητριών από τον καύσωνα »

Δίνονται οι παρακάτω  συστάσεις προς τους γονείς/κηδεμόνες και μαθητές/τριες για:

• Ντύσιμο ελαφρύ και άνετο με ανοιχτόχρωμα ρούχα
  • Χρήση καπέλου
  • Χρήση αντιηλιακής κρέμας
  • Μικρά και ελαφριά γεύματα
  • Λήψη άφθονων υγρών (νερού, χυμών φρούτων)
  • Παιδιά που πάσχουν από χρόνια νοσήματα θα πρέπει να συμβουλεύονται τον θεράποντα γιατρό τους για να λαμβάνουν επιπρόσθετες οδηγίες.

Αναμένονται νέες οδηγίες για τις οποίες θα λάβετε γνώση.

Η προϊσταμένη

Κυριακή Κουρούπη

΄Ωρα για μουσείο.

Με τη λήξη του διδακτικού έτους και σε συνδιασμό με το συλλογικό προγραμματισμό της σχολικής μονάδας στα πλαίσια της αυτοαξιολόγησης  , το σχολείο μας οργάνωσε και πραγματοποίησε διδακτική επίσκεψη στο Μουσείο Φυσικής Ιστορία στο Ηράκλειο. Τα παιδιά θαύμασαν τα εκθέματα . Εντυπωσιάστηκαν με τους δεινόσαυρους και καθώς πήραν  το ρόλο παλαιοντολόγων ανακάλυψαν τους δικούς τους” προϊστορικούς θησαυρούς”, ολοκληρώνοντας ένα διδακτικό ταξίδι αρκετών ημερών με θέμα τους δεινόσαυρους που τόσο αγαπούν. Μέσα σ΄αυτή τη διαδρομή συμπεριλάβαμε κι ένα βιωματικό διάλειμμα μιας σεισμικής δόνησης στην πλατφόρμα προσομοίωσης σεισμικών φαινομένων του μουσείου.

Υστερα από τόσες ασκήσεις σεισμού ήρθε η ώρα να νιώσουμε όλοι πώς είναι στ΄ αλήθεια ένας σεισμός. . Οι μαθητές μας με ωριμότητα συμμετείχαν στη δράση. Χαραχτηριστική η απόλυτη σιγή και η ψυχραιμία που έδειξαν.

ΩΡΑ ΓΙΑ ΜΟΥΣΕΙΟ