26/6/: Παγκόσμια Ημέρα των Ηνωμένων Εθνών υπέρ των θυμάτων των βασανιστηρίων

26/6: Παγκόσμια Ημέρα κατά των Ναρκωτικών και της Παράνομης Διακίνησής τους

Καλώς ήρθατε!

Καλωσήρθατε στο Blog  του σχολείου μας. Δημιουργήσαμε αυτή την ιστοσελίδα στη προσπάθεια μας να επικοινωνήσουμε μαζί σας και να προβάλουμε ανακοινώσεις, νέα και δραστηριότητες της σχολικής μας μονάδας.

Ελπίζουμε να το βρείτε χρήσιμο.

ΕΠΙΣΤΟΛΗ ΤΗΣ ΣΥΜΒΟΥΛΟΥ ΚΑΣ ΣΟΥΒΛΙΔΟΥ ΠΡΟΣ ΤΟΥΣ ΓΟΝΕΙΣ

ΕΥΧΑΡΙΣΤΗΡΙΟ – ΠΡΟΣΦΡΟΡΕΣ & ΔΡΑΣΕΙΣ ΣΥΛΛΟΓΟΥ ΓΟΝΕΩΝ ΚΑΙ ΚΗΔΕΜΟΝΩΝ

Η Διευθύντρια του Σχολείου, οι Εκπαιδευτικοί και οι μαθητές του 3ου Δ.Σ. Ιτέας ευχαριστούν τον Σύλλογο Γονέων και Κηδεμόνων για την αγορά και προσφορά στο σχολείο μας θερμοθαλάμου ώστε να ζεσταίνεται το φαγητό των μαθητών του ολοήμερου σχολείου με ασφάλεια και υγιεινά.
Επίσης τον ευχαριστεί για την αγορά δύο στεγνωτηρίων χεριών στις τουαλέτες των μαθητών και ενός τηλεβόα και ιδιαίτερα τον πρόεδρο του Συλλόγου που φρόντισε προσωπικά για την τοποθέτησή τους.
Επιπλέον ο Σύλλογος προχωρά στην ανάπλαση του προαύλιου χώρου του σχολείου μας , ώστε να γίνει το σχολικό περιβάλλον πιο προσιτό, φιλικό και ευχάριστο για τους μαθητές. Και οι δράσεις συνεχίζονται…!
Ελπίζουμε να συνεχιστεί αυτή η αγαστή συνεργασία προς όφελος των μαθητών και του σχολείου. Η στήριξη και η ενίσχυση με κάθε μορφή της δημόσιας εκπαίδευσης αποτελεί μέγιστη προσφορά.
ΕΥΧΑΡΙΣΤΟΥΜΕ ΘΕΡΜΑ!IMG 0659

λήψη

4 ΑΠΡΙΛΙΟΥ-ΠΑΓΚΟΣΜΙΑ ΗΜΕΡΑ ΑΔΕΣΠΟΤΩΝ ΖΩΩΝ

Οι μαθητές του σχολείου μας στην προσπάθεια ευαισθητοποίησής τους, γιόρτασαν την Παγκόσμια Ημέρα Αδέσποτων Ζώων ζωγραφίζοντας και γράφοντας για το αγαπημένο τους ζώο, (Α΄ Τάξη), έφτιαξαν αφίσες και έγραψαν ποιήματα αφιερωμένα στην ημέρα (Δ΄ Τάξη), συμμετείχαν σε διαγωνισμό φιλοζωίας που οργάνωσε το Πανεπιστήμιο Φλώρινας (Ε΄ Τάξη),οργάνωσαν χριστουγεννιάτικο bazaar και τα χρήματα που μάζεψαν τα δώρισαν στην τοπική φιλοζωική οργάνωση ( Στ΄ Τάξη)και όλα αυτά τα παρουσίασαν με μεγάλη επιτυχία στην εκδήλωση που οργάνωσε η Πρωτοβάθμια Εκπαίδευση Φωκίδας στο Κυριακοπούλειο για να τιμήσουν την ημέρα αυτή! Ακολουθεί η παρουσίαση σε Power point!
μερα φιλοζωιας

ΕΣΩΤΕΡΙΚΟΣ ΚΑΝΟΝΙΣΜΟΣ ΣΧΟΛΕΙΟΥ ΣΧΟΛΙΚΟ ΕΤΟΣ 2023-24

ΑΠΟΚΡΙΕΣ 2024!

Οι μαθητές του σχολείου μας μαζί με την ενεργό συμμετοχή του συλλόγου Γονέων και Κηδεμόνων πήραν μέρος σε όλες τις καρναβαλικές εκδηλώσεις που διοργάνωσε ο Δήμος Δελφών με μεγάλη επιτυχία! IMG 0591

IMG 0593Καλή σαρακοστή και του χρόνου!

Αφιέρωμα στο σχολείο μας για την Παγκόσμια Ημέρα κατά της σχολικής Βίας

Με αφετηρία της εγκυκλίου για την Ημέρα κατά της σχολικής βίας , η κοινωνική λειτουργός , η ψυχολόγος και άλλοι εκπαιδευτικοί μίλησαν στους μαθητές για τις επιπτώσεις που έχει η σωματική και ψυχολογική βια στην ψυχολογική εξέλιξη των παιδιών και στη διαμόρφωση της προσωπικότητας τόσο των θυμάτων όσο και των θυτών .Παρουσιάστηκε σχετική ταινία, ακολούθησε συζήτηση , έγιναν κατασκευές και ακούστηκαν σχετικά τραγούδια.76809

19272

Τσικνοπέμπτη 2024! Χρόνια πολλά!

Τσικνοπέμπτη 2024!Με πρωτοβουλία του Συλλόγου Γονέων και Κηδεμόνων γιορτάσαμε σήμερα στο σχολείο μας το έθιμο της Τσικνοπέμπτης. Ο Σύλλογος Γονέων και Κηδεμόνων έψησε και πρόσφερε στους μαθητές σουβλάκια και χυμούς! Όλοι μαζί δάσκαλοι, μαθητές και γονείς χορέψαμε και διασκεδάσαμε! Ευχαριστούμε πολύ! Χρόνια πολλά! Και του χρόνου!IMG 0586

6 Μαρτίου- Παγκόσμια Ημέρα κατά της Βίας στο Σχολεία

ΒΙΑΑΑ6 Μαρτίου , μια ημέρα αφιερωμένη κατά της Βίας στα Σχολεία. Εμείς οι δάσκαλοι, εμείς οι γονείς πρέπει να θυμίζουμε καθημερινά στα παιδιά πως τα χέρια τα έχουμε για να αγκαλιάζουμε κι όχι για να χτυπάμε…Το στόμα το έχουμε για να λέμε σε αγαπώ κι όχι για να πληγώνουμε τους ανθρώπους γύρω μας. Πρώτοι εμείς οι μεγάλοι πρέπει να δίνουμε το καλό παράδειγμα στα παιδιά.