1. 18/12/: Παγκόσμια Ημέρα Μετανάστη
    Η 18η Δεκεμβρίου ανακηρύχθηκε από τα Ηνωμένα Έθνη ως Παγκόσμια Ημέρα Μετανάστη σε μια προσπάθεια να ενισχυθεί η εκστρατεία του ΟΗΕ για την προστασία του παγκόσμιου μετανάστη. Την ημερομηνία αυτή το 1990 υιοθετήθηκε από τη γενική συνέλευση του ΟΗΕ η «Διεθνής Συνθήκη για την Προστασία των Δικαιωμάτων όλων των Μεταναστών Εργατών και των μελών των Οικογενειών τους». Υπολογίζεται ότι το 2% του παγκόσμιου πληθυσμού, γύρω στα 150 εκατομμύρια ψυχές, ζουν εκτός της πατρίδας τους.

«Κήπος της αειφορίας» στο σχολείο μας.

Ο «Κήπος της αειφορίας» φυτεύτηκε με χειμωνιάτικα λαχανικά.

IMG_2892

IMG_2891

GRAMMES

Ο κήπος μας απέκτησε και «ασχημούλη» φύλακα.

IMG_2889

IMG_2890

Οι  μαθητές καλλωπίζουν το Σχολείο μας και καλλιεργούν στον «Κήπο της αειφορίας»

Μετά την παρουσίαση του προγράμματος «Ο κήπος της αειφορίας» από τους εκπαιδευτικούς του Κ.Π.Ε  Άμφισσας, οι μαθητές στα πλαίσια της βιωματικής διδασκαλίας-μάθησης φυτεύουν στον σχολικό μας κήπο.

IMG_2882

IMG_2884 IMG_2886