Η Γιορτή της ΑΔΑΜΑΝΤΙΑΔΑΣ στο Γκάζι

Το  Σάββατο 22 Νοεμβρίου 2014 στην Τεχνόπολη του Δήμου Αθηναίων στο Γκάζι γιορτάζουμε μαζί με τους εθελοντές οδοντιάτρους της ΑΔΑΜΑΝΤΙΑΔΑΣ τα αποτελέσματα του προγράμματος των Γιατρών του Κόσμου που έχει βοηθήσει χιλιάδες παιδιά της Αθήνας να έχουν γερά δόντια.

Στη Γιορτή της ΑΔΑΜΑΝΤΙΑΔΑΣ:

•   Τα παιδιά μαθαίνουν για τη στοματική υγεία μέσα από το παιχνίδι
  •   Βραβεύουμε τους εθελοντές οδοντιάτρους της ΑΔΑΜΑΝΤΙΑΔΑΣ
  •   Γιορτάζουμε τα αποτελέσματα του προγράμματος:

Δωρεάν εξέταση σε 7.500 μαθητές σε 60 Δημοτικά Σχολεία της Αθήνας, 7.500 Φθοριώσεις, 7.000 Οδοντιατρικές Θεραπείες, 1.500 Ορθοδοντικές Παρεμβάσεις.

Πρόγραμμα Εκδήλωσης

11:00 – 14:00 Βιωματικές Δραστηριότητες για παιδιά με θέμα τη στοματική υγεία. Το πρόγραμμα σχεδίασε και υλοποιεί το Παιχνιδαγωγείο.

14:00 – 18:00 Εργαστήρι Animation με θέμα τη στοματική υγεία. Υπεύθυνος Animator Εργαστηρίου Κώστας Κατράκης. Στο πρόγραμμα συμμετέχουν κατόπιν ειδικής πρόσκλησης παιδιά ΣΤ’ Δημοτικού που έχει επισκεφτεί η ΑΔΑΜΑΝΤΙΑΔΑ.

11:00 – 19:00 Εκθέματα, εικόνες, φωτογραφίες, από το έργο της ΑΔΑΜΑΝΤΙΑΔΑΣ.

ΧΩΡΟΣ: Αίθουσα Δ10 Τεχνόπολις Γκάζι.

_________

18:00 – 20:00 Παρουσίαση των Αποτελεσμάτων του Προγράμματος. Βράβευση Εθελοντών Οδοντιάτρων.

20:00 – 11:30 Συναυλία για παιδιά με έντεχνο τραγούδι Ελλήνων δημιουργών. Η συναυλία περιλαμβάνει αγαπημένα τραγούδια πολλών γενιών παιδιών από το “Κάτω από ένα Κουνουπίδι” του Μάνου Λοϊζου από τον “Τεμπέλη Δράκο” του Γιώργου Χατζηπιερή και από τη “Λιλιπούπολη” της Λένας Πλάτωνος, του Νίκου Κυπουργού, του Δημήτρη Μαραγκόπουλου. Διευθύνει ο ενορχηστρωτής Γιάννης Παπαζαχαριάκης με την υποστήριξη πενταμελούς ορχήστρας. Τραγουδούν οι Κώστας Θωμαϊδης, Άννα Λινάρδου.

ΧΩΡΟΣ: Αμφιθέατρο 9,84 Τεχνόπολις Γκάζι.

Κατά τη διάρκεια των εκδηλώσεων θα δοθούν στα παιδιά αναμνηστικά δώρα της ΑΔΑΜΑΝΤΙΑΔΑΣ.

Η είσοδος σε όλες τις εκδηλώσεις είναι ΔΩΡΕΑΝ για τα παιδιά και τους συνοδούς τους

ΑΔΑΜΑΝΤΙΑΔΑ ΑΦΙΣΑ

ΔΕΛΤΙΟ ΤΥΠΟΥ ΑΔΑΜΑΝΤΙΑΔΑ 12 ΝΟΕ 14