Πρόγραμμα σίτισης για 55.00 παιδιά σε όλη την Ελλάδα

Μια διάσταση που δεν δόθηκε ιδιαίτερα στο ρεπορτάζ και θεωρούμε πολύ σημαντική είναι ότι εκτός από πρόγραμμα σίτισης είναι συγχρόνως και “Πρόγραμμα Υγιεινής Διατροφής”. Όταν ένα παιδί τρέφεται δεν σημαίνει ότι τρέφεται σωστά. Με το δεκατιανό που τρώνε οι μαθητές λαμβάνουν τη συνιστώμενη ημερήσια δόση των θρεπτικών συστατικών που είναι απαραίτητα για την ανάπτυξή τους. Συγχρόνως οι μαθητές που μένουν στο ολοήμερο σιτίζονται κανονικά με ζεστό φαγητό που έρχεται καθημερινά από τη Δημοτικό Βρεφοκομείο Αθηνών. Και για τις οικογένειες που εξαιτίας της οικονομικής κρίσης δεν μπορούν να ικανοποιήσουν τις καθημερινές τους ανάγκες, κάθε μήνα έρχονται από την Αρχιεπισκοπή Αθηνών και το πρόγραμμα ¨ΑΠΟΣΤΟΛΗ” κιβώτια με τρόφιμα.

Ευχόμαστε όλοι η Ανάσταση του Κυρίου να φέρει την “Ανάσταση” σε όλους τους ανθρώπους. Κάθε οικογένεια να μπορεί να καλύπτει μόνη της όλες τις ανάγκες της και να μην χρειάζεται η εθελοντική προσφορά κανενός.