ΕΝΗΜΕΡΩΤΙΚΗ ΣΥΝΑΝΤΗΣΗ – ΕΚΛΟΓΕΣ

Αγαπητοί γονείς και κηδεμόνες,

θα θέλαμε να σας ενημερώσουμε ότι την Τετάρτη 09/10/2024 θα
πραγματοποιηθεί ενημερωτική συνάντηση με τους εκπαιδευτικούς των
τμημάτων στο χώρο του Νηπιαγωγείου.

Η συνάντηση θα ξεκινήσει στις
17:30 με τα τμήματα του ολοήμερου και

θα συνεχιστεί στις 18:00 με τα  πρωινά τμήματα.

Θα ακολουθήσει εκλογοαπολογιστική Γενική Συνέλευση του
Συλλόγου Γονέων και Κηδεμόνων.

Σας περιμένουμε!!!

Eτικέτα ποιότητας και για τo 2o έργο etwinning

Το σχολείο μας έλαβε εθνική ετικέτα ποιότητας και για δεύτερο έργο στο οποίο συμμετείχε, με θέμα

“The journey of emotions” (Το ταξίδι των συναισθημάτων).

Η χαρά μας μεγάλη!

ΕΚΘΕΣΗ ΕΣΩΤΕΡΙΚΗΣ ΑΞΙΟΛΟΓΗΣΗΣ ΤΟΥ 1ου ΝΗΠΙΑΓΩΓΕΙΟΥ ΠΑΝΟΡΑΜΑΤΟΣ 2023-2024

Αγιασμός σχολικού έτους 2024-2025

Αγιασμός: Τι πρέπει να γνωρίζουμε; | Dogma

Αξιότιμοι γονείς και κηδεμόνες, αγαπητά μας παιδιά,

σας καλωσορίζουμε στη νέα σχολική χρονιά και σας ευχόμαστε  ολόψυχα υγεία, δύναμη, δημιουργικότητα και πολλά χαμόγελα.

Ο Αγιασμός του σχολείου μας θα τελεστεί

την Τετάρτη 11 Σεπτεμβρίου 2024

και ώρα 10:30.

Μετά το τέλος του Αγιασμού

θα ακολουθήσει μια σύντομη ενημέρωση από τις νηπιαγωγούς.

Ευχόμαστε σε όλους/ες

Καλή σχολική χρονιά.

Υλοποίηση e-Twinning Εργων

Τη φετινή χρονιά στο νηπιαγωγείο μας υλοποιήθηκαν τρία(3) ευρωπαϊκά  προγράμματα  e-Twinning από δυο εκπαιδευτικούς του νηπιαγωγείου μας.

Lets code for Erasmus DaysThe journey of emotions και  το  Outdoor School .Collage etwinnings 23 24

Μετάβαση στο padlet.com

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΙ ΑΓΩΝΕΣ ΣΤΟ 1ο ΝΗΠΙΑΓΩΓΕΙΟ ΠΑΝΟΡΑΜΑΤΟΣ

Με αφορμή τους Ολυμπιακούς αγώνες που θα διεξαχθούν φέτος στο Παρίσι, οργανώσαμε στο σχολείο τους δικούς μας Ολυμπιακούς αγώνες. Στις διαφορετικές δράσεις συμμετείχαν με μεγάλο ενθουσιασμό τα τμήματα του σχολείου και η αποτύπωση των δράσεων εντάχθηκε και στο etwinning πρόγραμμα “Outdoor classroom day”

Σχέδια Δράσης

Σήμερα, 31/05/2024, είχαμε τη χαρά να φιλοξενήσουμε στο Νηπιαγωγείο μας την Αντιδήμαρχο Απασχόλησης, Κοιν. Προστασίας – Αλληλεγγύης, Παιδείας και Δια Βίου Μάθησης του Δήμου Πυλαίας Χορτιάτη, κα Γιαννούδη. Οι μικροί μαθητές με μεγάλο ενθουσιασμό παρουσίασαν στην Αντιδήμαρχο τα αποτελέσματα των Σχεδίων Δράσης για τη Βιβλιοθήκη και την Αυλή που ανέλαβε η σχολική μας μονάδα για το έτος 2023-2024.

52        3.θολpng

ΔΡΑΣΗ ΦΙΛΑΝΑΓΝΩΣΙΑΣ ΣΕ ΣΥΝΕΡΓΑΣΙΑ ΜΕ ΓΟΝΕΑ ΤΟΥ ΣΧΟΛΕΙΟΥ

Μια ακόμα δράση φιλαναγνωσίας φιλοξενήσαμε στη βιβλιοθήκη του 1ου Νηπιαγωγείου Πανοράματος. Αυτή τη φορά οι μαθητές των ολοήμερων τμημάτων υποδέχτηκαν με μεγάλο ενθουσιασμό τη μητέρα της συμμαθήτριας τους Εμμέλειας(1ο τμήμα), η οποία μας διάβασε το παραμύθι ” Γενναίος σαν ποντίκι”.

Κατάλογος Βιβλίων της Βιβλιοθήκης του 1ου Νηπιαγωγείου Πανοράματος

Το πρώτο νηπιαγωγείο πανοράματος, για το έτος 2023-2024, έχει αναλάβει ένα Σχέδιο Δράσης που αφορά στην ίδρυση, τη λειτουργία και την αξιοποίηση της Σχολικής Βιβλιοθήκης.

Στόχος του σχεδίου δράσης είναι η δημιουργία ενός χώρου, εντός του σχολείου, που να αναδεικνύει τα οφέλη της φιλαναγνωσίας και να ανατροφοδοτεί το ενδιαφέρον της σχολικής κοινότητας,
υποστηρίζοντας ταυτόχρονα τη διδακτική πράξη και την εφαρμογή εναλλακτικών
εκπαιδευτικών διαδικασιών.

Στον παρακάτω σύνδεσμο μπορείτε να περιηγηθείτε στους τίτλους της βιβλιοθήκης μας οι οποίοι καταχωρίστηκαν 1306 τίτλοι βιβλίων στον ηλεκτρονικό κατάλογο “Βιβλιοδανός”, με τη βοήθεια των γονέων και κηδεμόνων του σχολείου.