Κυνήγι Πασχαλινού αυγού

Σε πολλές χώρες της Ευρώπης το Πάσχα,οι Καθολικοί γιορτάζουν το Πάσχα με έθιμα διαφορετικά από τα δικά μας.Ένα από αυτά είναι το κυνήγι του Πασχαλινού αυγού,για το οποίο οι γονείς κρύβουν στους κήπους των σπιτιών χρωματιστά αυγά και τα παιδιά βγαίνουν με τα καλαθάκια τους για να μαζέψουν όσα περισσότερα μπορούν.Οι νικητές συνήθως ανταμείβονται με σοκολάτες και πασχαλινά κουλουράκια.Φέτος οι εκπαιδευτικοί των Γαλλικών και Αγγλικών σκέφτηκαν να δώσουν στους μαθητές μια γεύση από αυτό το έθιμο και διοργάνωσαν κυνήγι Πασχαλινού αυγού με την Ε’ και ΣΤ’ τάξη στο προαύλιο του σχολείου.

! OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA