Λήξη μαθημάτων σχολικού έτους 2023-2024

99

Αγαπητοί Γονείς/Κηδεμόνες,

σας ενημερώνουμε πως αύριο Παρασκευή 14 Ιουνίου 2024, ημέρα λήξης των μαθημάτων του σχολικού έτους, οι μικροί/ές  μαθητές/τριες μας θα προσέλθουν στο σχολείο από  8:30 π.μ. – 9:30 π.μ., για να παραλάβουν τα ενθύμιά τους.

Η Προϊσταμένη & ο Σύλλογος Διδασκουσών του 112ου Νηπιαγωγείου Αθηνών

Αναστολή λειτουργίας των σχολικών μονάδων Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης λόγω ακραίων θερμοκρασιών

500

Αγαπητοί Γονείς/Κηδεμόνες ,

σας ενημερώνουμε πως με απόφαση Δημάρχου Αθηναίων , αναστέλλεται η εκπαιδευτική λειτουργία όλων των σχολικών μονάδων Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης εντός του Δήμου Αθηναίων, για την Τετάρτη 12 Ιουνίου και την Πέμπτη 13 Ιουνίου 2024, ενόψει του επικείμενου καύσωνα.

Από το Νηπιαγωγείο στο Δημοτικό Σχολείο!!!

Επίσκεψη του νηπιαγωγείου μας στο συστεγαζόμενο 94ο Δημοτικό Σχολείο στα πλαίσια της οργάνωσης και υλοποίησης προγράμματος με σκοπό την επίτευξη της ομαλής μετάβασης των νηπίων στο δημοτικό σχολείο.

514 516 515 IMG c10c1b5272965c0078c611ee5cd6dd92 V

Κατά τη διάρκεια της προσχολικής ηλικίας τα παιδιά αναπτύσσουν μια αίσθηση οικειότητας και άνεσης στο περιβάλλον τους. Χτίζουν σχέσεις με τις νηπιαγωγούς και τους συνομηλίκους τους, καθιερώνουν ρουτίνες κι αποκτούν κάποια μορφή ανεξαρτησίας. Η μετάβαση στο Δημοτικό Σχολείο εισάγει νέες αλλαγές και προκλήσεις ,τις οποίες κάποια παιδιά μπορεί να αγκαλιάσουν με ενθουσιασμό, ενώ κάποια άλλα μπορεί να τις βιώσουν με άγχος και αβεβαιότητα. Ως εκ τούτου, είναι απαραίτητο να παρέχουμε υποστήριξη και καθοδήγηση στα παιδιά για να εξοικειωθούν με τον περιβάλλον του Δημοτικού Σχολείου , ώστε να τα βοηθήσουμε να πορευτούν ομαλά σε αυτό το σημαντικό ορόσημο της ζωή τους .

512 511 513

Ευχαριστούμε θερμά τον Διευθυντή ,την Υποδιευθύντρια  ,τους/τις Εκπαιδευτικούς  και τα παιδιά της Α’ Τάξης του 94ου Δημοτικού Σχολείου για τη φιλοξενία ,τις δραστηριότητες, την ενημέρωση και ξενάγηση των μικρών μαθητών/τριών του σχολείου μας.

517 510

Λειτουργία σχολικών μονάδων ενόψει εκλογών για την ανάδειξη μελών του Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου

EU voting e1688037267790

Αγαπητοί Γονείς/Κηδεμόνες,

σας ενημερώνουμε ότι, λόγω της διενέργειας των εκλογών για την ανάδειξη των μελών του Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου της 9ης Ιουνίου 2024, τα σχολεία της Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης δεν θα λειτουργήσουν την Παρασκευή 7 Ιουνίου και τη Δευτέρα 10 Ιουνίου 2024.

Καλοκαιρινή γιορτή 2024 : “Το τραγούδι των χρωμάτων”

Το Σάββατο 1 Ιουνίου 2024 , οι μικροί/ές μαθητές/τριες  του νηπιαγωγείου μας, παρουσίασαν με μεγάλη επιτυχία, την  παράσταση “Το τραγούδι των χρωμάτων”, η οποία πραγματοποιήθηκε στην αυλή του σχολείου μας  παρουσία πλήθος κόσμου!

700

Ο μικρός μας πρίγκιπας έχει μια μεγάλη επιθυμία να γίνει διάσημος ζωγράφος, αλλά μια «κακοχρωματίτιδα» τον εμποδίζει !Ποιος πραγματικά μπορεί σε αυτό να τον βοηθήσει; Μα ο μαέστρος των χρωμάτων φυσικά, μαζί με όλα τα παιδιά του 112ου Νηπιαγωγείου Αθηνών ,που  φόρεσαν τις όμορφες στολές τους, κράτησαν τα παραδοσιακά τους όργανα  και τον ταξίδεψαν στον υπέροχο κόσμο των χρωμάτων! Τότε εκείνος κατάφερε να γνωρίσει τις μουσικές τους, να χορέψει το χορό τους κι είναι όλοι τώρα πολύ ευτυχισμένοι!

701 702

Μια ιστορία γεμάτη χρώματα και μουσικές, ένα ταξίδι στις γειτονιές ενός παραμυθένιου κόσμου που  αγκάλιασε όλα τα παιδιά και την ομορφιά του «διαφορετικού» , μια γιορτή που ενθουσίασε και συγκίνησε μικρούς και μεγάλους!

Αθλοπαιδιές στον Άλιμο!

Τα παιδιά του Νηπιαγωγείου μας, συμμετείχαν σήμερα σ’ ένα οργανωμένο πρόγραμμα κινητικών δεξιοτήτων, φυσικών ικανοτήτων, γνώσεων, αξιών και συμπεριφορών που πραγματοποιήθηκε στο αθλητικό ψυχαγωγικό κέντρο Alma Club του Αλίμου.

ΑΛΜΑ ΚΛΑΜΠ

Οι εμψυχωτές του προγράμματος , μέσα από ατέλειωτα διαδραστικά ομαδικά παιχνίδια –αθλήματα ταχύτητας και  συνεργασίας, κράτησαν αμείωτο το ενδιαφέρον και προκάλεσαν τον ενθουσιασμό των μικρών μαθητών/τριών!

ΠΑΣΧΑΛΙΝΟ ΒΙΩΜΑΤΙΚΟ ΕΡΓΑΣΤΗΡΙ «Δημιουργία λαμπάδας από Φυσική Κηρήθρα»

Mία υπέροχη γιορτινή δημιουργία με τη συμμετοχή όλων των αισθήσεων !

80  89   88

Τα παιδιά του νηπιαγωγείου μας σήμερα συμμετείχαν σε ένα πασχαλινό βιωματικό εργαστήρι που πραγματοποιήθηκε στο χώρο του σχολείου μας ,είδαν, άγγιξαν, μύρισαν κερί μέλισσας, παρατήρησαν κι ανακάλυψαν στοιχεία και πληροφορίες για την κηρήθρα του μελισσοκόμου. Κατόπιν τύλιξαν φύλλο κηρήθρας, προσέθεσαν διακοσμητικά στοιχεία και χάρηκαν τη μοναδική δημιουργία τους!

Επιμορφωτική ημερίδα για τις/τους εκπαιδευτικούς

888

Αγαπητοί Γονείς/Κηδεμόνες ,
σας ενημερώνουμε ότι την Τετάρτη 10/04/2024 θα πραγματοποιηθεί επιμορφωτική ημερίδα,  την οποία  διοργανώνει ο Σύμβουλος Εκπαίδευσης. Στην ημερίδα αυτή συμμετέχουν υποχρεωτικά όλες/οι οι εκπαιδευτικοί της σχολικής περιφέρειας και τα νηπιαγωγεία δε θα λειτουργήσουν  (άρθρο 17, Π.Δ. 79/2017).