Απρ 15

Βιωματικό μάθημα δημοσιογραφίας στον “Ηπειρωτικό Αγώνα”

Κάτω από (Διδακτικές Επισκέψεις) από στις 02-04-2015

20150401_090423-1      Την Τετάρτη 1η Απριλίου 2015 η ομάδα της εφημερίδας μας επισκέφθηκε τον «Ηπειρωτικό Αγώνα», την αρχαιότερη ημερήσια εφημερίδα της Ηπείρου. Μας υποδέχτηκαν εγκάρδια η Διευθύντρια, κ. Τιτίκα Τζάλλα, και οι εργαζόμενοι, ενώ ήρθε να μας χαιρετήσει και η εκδότρια της εφημερίδας, κ. Λουκία Τζάλλα. Αφού μας ενημέρωσαν για τη λειτουργία του «Ηπειρωτικού Αγώνα» και τη συμβολή του στην ιστορία του Τύπου της Ηπείρου, μας ξενάγησαν στους χώρους και στα αρχεία. Ωστόσο, το σημαντικότερο κομμάτι της διδακτικής μας επίσκεψης ήταν το βιωματικό.

20150401_092217-1   Οι δημοσιογράφοι κ. Βαρβάρα Αγγέλη και κ. Γιώργος Τσαντίκος σχε- δίασαν και πραγματοποίησαν με τους μαθητές ένα δίωρο εργαστήριο δημοσιογραφίας. Οι μικροί «δημοσιογράφοι», χωρισμένοι σε τρεις ομάδες, έμαθαν από επαγγελματίες του χώρου για τις αρχές της ειδησεογραφίας, τη δημοσιογραφική έρευνα, τη σημασία της διασταύρωσης των ειδήσεων και της αξιολόγησης των πηγών, την αξιοποίηση του αρχείου στην παραγωγή ειδήσεων και τη δομή της είδησης. Επίσης αναζήτησαν ειδήσεις στο αρχείο, σχολίασαν δημοσιογραφικά κείμενα, συμμετείχαν σε εικονική συνέντευξη τύπου και έγραψαν τα δικά τους μονόστηλα.

Ο «διαδραστικός» χαρακτήρας της συνάντησής μας με τους δημοσιογράφους ενθουσίασε τους μαθητές και μετέτρεψε τη διδακτική επίσκεψη σε πραγματικό μάθημα δημοσιογραφίας. Ευχαριστούμε θερμά όλο το προσωπικό της εφημερίδας «Ηπειρωτικός Αγών» γι’ αυτή την πολύ αξιόλογη εμπειρία.

20150401_090325-120150401_090409-1