ΕΧΟΥΜΕ ΓΕΡΜΑΝΙΚΑ!

Μάθημα Γερμανικών

27 Ιανουαρίου 2024
από Μολοχίδου Ζωή
Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Ευρωπαϊκή ετικέτα ποιότητας για το έργο eΤwinning «Wir, unser Alltag, unsere Träume”

Πολύ μεγάλη η χαρά μας, γιατί τη  Δευτέρα 15 Ιανουαρίου 2024 το 2ο ΓΕΛ Ελευθερίου Κορδελιού βραβεύτηκε με την Ευρωπαϊκή ετικέτα ποιότητας για το έργο eΤwinning «Wir, unser Alltag, unsere Träume” («Εμείς, η καθημερινότητα μας, τα όνειρά μας»). Υλοποιήθηκε τη σχολική χρονιά τη σχολική χρονιά 2023-2024, από το τμήμα Α1 και την εκπαιδευτικό κ. Μολοχίδου Ζωής στα πλαίσια του μαθήματος της Γερμανικής Γλώσσας.

Η Κεντρική Υπηρεσία Στήριξης (ΚΥΥ) με έδρα τις Βρυξέλλες απονέμει την Ευρωπαϊκή Ετικέτα Ποιότητας σε έργα που πληρούν τα κριτήρια του Πλαισίου Ετικέτας Ποιότητας (Quality Label Framework) και έχουν λάβει υψηλή βαθμολογία. Αυτή η Ετικέτα υπογραμμίζει την αριστεία της εργασίας που πραγματοποιήθηκε από τους μαθητές και τη συνεργασία των συνεργατών στο έργο, παρέχοντας αναγνώριση σε διεθνές επίπεδο.

Πολλά συγχαρητήρια στους συμμετέχοντες μαθητές!

esep project esep project eql pdf 138209 user 56122 df48316475

26 Νοεμβρίου 2022
από Μολοχίδου Ζωή
Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Οι ασύγχρονες τάξεις μας στην eclass για το σχολικό έτος 2022-2023

Οι ασύγχρονες τάξεις μας στην eclass για το σχολικό έτος 2022-2023

A ΓΥΜΝΑΣΙΟΥ

Β ΓΥΜΝΑΣΙΟΥ

Α ΛΥΚΕΙΟΥ

Β ΛΥΚΕΙΟΥ

Erasmus+ “Rangers of Change” (ROC)

ΔΕΝ ΕΙΣΑΙ ΜΟΝΟΣ/Η! ΜΙΛΑ (ΠΡΟΤΖΕΚΤ)

Wir, unser Alltag, unsere Träume-A1 (Etwinning)

Οι ηλεκτρονικές τάξεις θα απενεργοποιηθούν στο τέλος της σχολικής χρονιάς

15 Νοεμβρίου 2020
Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Υλικό για το μάθημα των Γερμανικών

Υλικό για το μάθημα των Γερμανικών

Α’ Γυμνασίου

Υλικό για την Α’  Γυμνασίου

Λεξιλόγιο της Α’ Γυμνασίου

(Απαιτείται εγγραφή στην εφαρμογή Quizlet, επιλέγουμε τη δωρεάν έκδοση, πότε δε χρησιμοποιούμε πραγματικό όνομα)

Βιβλίο Α’ Γυμνασίου

Β‘ Γυμνασίου

Υλικό για τη Β’ Γυμνασίου

Λεξιλόγιο Β’ Γυμνασίου

Βιβλίο Β’ Γυμνασίου

Γ’ Γυμνασίου

Υλικό για τη Γ΄ Γυμνασίου

Λεξιλόγιο Γ’ Γυμνασίου

Βιβλίο Γ΄ Γυμνασίου

Εικονολεξικά

Σύνδεσμοι προς εικονολεξικά

5 Απριλίου 2020
από Μολοχίδου Ζωή
Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Οι ασύγχρονες τάξεις μας!

Οι ασύγχρονες τάξεις μας!

Οι ασύγχρονες τάξεις μας για όσο το σχολείο μας θα παραμείνει κλειστό:

ΓΕΡΜΑΝΙΚΑ Α ΓΥΜΝΑΣΙΟΥ

ΓΕΡΜΑΝΙΚΑ Β ΓΥΜΝΑΣΙΟΥ

ΓΕΡΜΑΝΙΚΑ Γ ΓΥΜΝΑΣΙΟΥ

Συνδεθείτε με τους κωδικούς ΠΣΔ για να στείλετε μήνυμα ή εργασία!

Οι τάξεις απενεργοποιούνται στο τέλος της σχολικής χρονιάς 2020-2021

16 Δεκεμβρίου 2019
από Μολοχίδου Ζωή
Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Berlin (μέρος β΄)

Berlin (μέρος β΄)

Δες στο παρακάτω βίντεο εικόνες από το Βερολίνο:

Möchtest du nach Berlin fahren?
Παρακολούθησε την παρακάτω παρουσίαση που δίνει απάντηση στην ερώτηση:

6 Δεκεμβρίου 2019
Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Berlin

Berlin

Berlin – Sehenwürdigkeiten

Για εξάσκηση λεξιλογίου πατήστε εδώ
Αξίζει να επισκεφτούμε:
Berlin
Ένα από τα πρώτα ορόσημα που έρχεται στο μυαλό όταν σκεφτόμαστε το Βερολίνο είναι η Πύλη του Βρανδεμβούργου. Κατά τη διάρκεια της γερμανικής ιστορίας, η Πύλη του Βρανδεμβούργου έπαιξε πολλούς διαφορετικούς ρόλους. Αντανακλά την ταραχώδη ιστορία της χώρας και των ειρηνικών έργων του, όπως κανένα άλλο ορόσημο στη Γερμανία. Κατά την διάρκεια του Ψυχρού Πολέμου, η Πύλη του Βρανδεμβούργου ήταν μεταξύ του Ανατολικού και του Δυτικού Βερολίνου και ήταν το θλιβερό σύμβολο της διαίρεσης της πόλης και της Γερμανίας.

Το κοινοβούλιο

H Στήλη της Νίκης η οποία βρίσκεται στη μέση του πάρκου Tiergarten στο Βερολίνο, είναι ένα μνημείο ύψους 230 πόδια, το οποίο κατασκευάστηκε λόγω της νίκης της Πρωσίας επί της Γαλλίας το 1871. Η στήλη αυτή συμπληρώνεται από το χρυσό άγαλμα της θεάς Νίκης. Θα πρέπει να ανεβείτε 285 απότομες σκάλες για να φτάσετε στην υπαίθρια εξέδρα, η οποία βρίσκεται ακριβώς κάτω από το γιγαντιαίο άγαλμα – αλλά θα μπορέσετε να απολαύσετε μια καταπληκτική θέα τόσο γύρω από το πάρκο όσο και στην πόλη του Βερολίνου.
Το μεγαλοπρεπές παλάτι του Charlottenburg βρίσκεται ακριβώς έξω από το κέντρο της πόλης. Χτίστηκε γύρω στα 1700, με εντολή του εκλέκτορα της Πρωσίας, Friedrich III, για την αγαπημένη σύζυγό του, Sophie Charlotte, η οποία ήταν πολύ σεβαστή από τους ανθρώπους της πόλης. Έχει χτιστεί στη μέση ενός γραφικού κήπου και είναι ακριβώς δίπλα από τον ποταμό Spree. Αν δεν σας αρέσει μια βόλτα στο πάρκο, μπορείτε να επισκεφτείτε μουσεία του Charlottenburg που βρίσκονται ακριβώς απέναντι.

Στο ανατολικό άκρο της Unter den Linden βρίσκεται το Museum Island, ένα προστατευόμενο από την UNESCO Μνημείο Παγκόσμιας Πολιτιστικής Κληρονομιάς που βρίσκεται στη μέση του Spree. Είναι το σπίτι των πέντε σημαντικότερων μουσείων του Βερολίνου: δύο από τα οποία δεν πρέπει να χάσετε είναι το Neues Museum, το σπίτι της αιγυπτιακής προτομής της Νεφερτίτης  και το εντυπωσιακό Μουσείο της Περγάμου, ένα από τα σημαντικότερα αρχαιολογικά μουσεία στον κόσμο. Όσον αφορά το τελευταίο, θα περπατήσετε μέσα από μια σειρά από εκπληκτικά έργα όπως από μια μερική αναπαράσταση του Βωμού της Περγάμου (170 – 159 π.Χ.), τη διώροφη ρωμαϊκή Πύλη της Μιλήτου (29 μέτρα πλάτος και περίπου 17 μέτρα ύψος) και την Πύλη της Ιστάρ της  Βαβυλώνας, που χρονολογούνται από την εποχή του βασιλιά Ναβουχοδονόσορα (605-563 π.Χ.).

Περισσότερες πληροφορίες για το Βερολίνο:

2 Δεκεμβρίου 2019
Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Εύοσμος Θεσσαλονίκης

Εύοσμος Θεσσαλονίκης

Besuchen Sie in der Nähe unserer Schule!
Places to visit near our school!
Προτείνουμε να επισκεφτείτε κοντά στο σχολείο μας!