ΕΧΟΥΜΕ ΓΕΡΜΑΝΙΚΑ!

Μάθημα Γερμανικών

Πρώτο Μαθητικό Συνέδριο Ιστορίας – Δεκέμβριος 2013

Από 18 -12-2013 έως 21-12-2013 διεξήχθη στο χώρο του Κέντρου Ιστορίας Θεσσαλονίκης το Μαθητικό Συνέδριο Ιστορίας που διοργανώθηκε από την Περιφερειακή Διεύθυνση Εκπαίδευσης Κεντρικής Μακεδονίας στο πλαίσιο του εορτασμού των 100 χρόνων από την απελευθέρωση της πόλης. Στο πλαίσιο του συνεδρίου αυτού παρουσιάστηκε ο δίγλωσσος ταξιδιωτικός οδηγός του Δήμου Ευόσμου- Κορδελιού, ο οποίος δημιουργήθηκε μετά από πολύμηνη συνεργασία 11 καθηγητριών γερμανικών που εργάζονται σε 9 σχολεία του Δήμου Κορδελιού Ευόσμου μαζί με τους μαθητές του και με την καθοδήγηση της Σχολικής Συμβούλου Παπαδημητρίου Σουλτάνας, υλοποιώντας μια ιδέα που ξεκίνησε από τη Σχολική Σύμβουλο Κερκινοπούλου Γιάννας και συνεχίστηκε σε ένα κλίμα αρμονικής συνεργασίας αφήνοντας σε όλους μια ευχάριστη εμπειρία.