Φύλλο εργασίας 5

δραστηριότητα

Ihr müsst ein Fest mit deutschen Spezialitäten organisieren. Damit das Fest stattfindet, übernimmt in Gruppen gemäß den folgenden Anweisungen die Vorbereitung der Veranstaltung:

Gruppe A: Entwerft mit Hilfe von Canva das Poster der Veranstaltung, das veröffentlicht wird und den Werbungsrahmen des Fests darstellt. Darüber hinaus diskutiert über die Werbung des Fests, die Informierung der Bewohner der Stadt und der Schüler, die Veröffentlichung im Internet usw.

Gruppe B: Diskutiert über die Auswahl des Ortes der Veranstaltung, die Dekoration, das Aufstellen der Gegenstände im Raum, die Stelle der Bänke usw.

Gruppe C: Diskutiert über die Musik, die die Veranstaltung begleitet. Macht ein Playlist.

Gruppe D: Sucht nach leichten Rezepten im Internet und entscheidet euch dafür, welche geeignet für das Fest sins, wer übernimmt/ kocht was, welche Getränke müssen eingekauft werden. Kooperiert euch mit den anderen Gruppen bei der Vorbereitung der Gerichte/ Speisen.

Πρέπει να οργανώσετε μία γιορτή γερμανικών φαγητών. Προκειμένου να υλοποιηθεί η γιορτή, αναλάβετε σε ομάδες την προετοιμασία της εκδήλωσης σύμφωνα με τις ακόλουθες οδηγίες:

Ομάδα Α: Σχεδιάστε στο Canva την αφίσα της εκδήλωσης που θα δημοσιοποιηθεί και θα αποτελεί το διαφημιστικό πλαίσιο της επικείμενης γιορτής. Συζητήστε επίσης για τον τρόπο διαφήμισης της γιορτής, την ενημέρωση των κατοίκων της πόλης και του σχολείου, την ανάρτηση σε ιστοσελίδες στο διαδίκτυο κτλ.

Ομάδα Β: Συζητήστε για την επιλογή του χώρου διοργάνωσης, τη διακόσμηση, τη διάταξη των αντικειμένων στο χώρο, το στήσιμο των πάγκων κτλ.

Ομάδα Γ: Συζητήστε για την επιλογή της μουσικής που θα συνοδεύει την εκδήλωση. Κάντε μία λίστα τραγουδιών.

Ομάδα Δ: Αναζητήστε εύκολες συνταγές στο διαδίκτυο και αποφασίστε ποιες ενδείκνυνται για τη γιορτή, ποιος θα μαγειρέψει/ αναλάβει τι, ποιά ποτά πρέπει να αγοραστούν. Συνεργαστείτε με τις άλλες ομάδες στην προετοιμασία των φαγητών/ εδεσμάτων.

δραστηριότητα

Und jetzt drückt eure Meinung aus! Füllt im Einzelnen den Fragebogen aus, der sich hier befindet.

Ήρθε η ώρα να πείτε τη γνώμη σας! Συμπληρώστε ατομικά το ερωτηματολόγιο που θα βρείτε εδώ.

δραστηριότητα

Lassen wir uns die Ergebnisse des Fragebogens in der Klasse diskutieren sowie auch die allgemeinen Eindrücke vom ganzen Projekt.

Ας συζητήσουμε στην τάξη τα αποτελέσματα του ερωτηματολογίου καθώς και τις γενικότερες εντυπώσεις απο το πρότζεκτ.