Επιστροφή σε Εκπαιδευτικά εργαλεία

Online εργαλεία

• Edmodo: Πλατφόρμα που παρέχει έναν εύκολο τρόπο σύνδεσης και συνεργασίας μεταξύ μαθητών και εκπαιδευτικών, διαμοιρασμό περιεχομένου, παράδοση και αξιολόγηση εργασιών, πρόσβαση σε ανακοινώσεις. Όλα αυτά σε ένα ασφαλές και ελεγχόμενο περιβάλλον κατάλληλο για το σχολείο.
  • Pixlr: Το Pixlr είναι δωρεάν online πρόγραμμα επεξεργασίας εικόνων με πολλές δυνατότητες και εργαλεία. Το μόνο που χρειάζεται είναι ένας browser για να τρέξει όπου μπορείς απλά να ανεβάσεις μια φωτογραφία και ν’ αρχίσεις να την δουλεύεις με το πλήρες σετ επαγελματικών εργαλείων του.
  • Padlet: Ψηφιακός καμβάς για τη δημιουργία όμορφων έργων που είναι εύκολο να μοιραστούν και να ενθαρύνουν τη συνεργατική δημιουργία τους.
  • TES Teach with blendspace: Δωρεάν online εργαλείο για τους εκπαιδευτικούς στο οποίο μπορούν να δημιουργήσουν και να παραδώσουν ψηφιακά μαθήματα.
  • Audacity: Δωρεάν πρόγραμμα που διαχειρίζεται ψηφιακούς ήχους. Το πρόγραμμα έχει την δυνατότητα ηχογράφησης ήχων αλλά και εισαγωγής  διαφόρων μορφών ηχητικών αρχείων.
  • Kahoot: Προσφέρει την δυνατότητα να δημιουργούμε εύκολα και γρήγορα κουίζ, με σκοπό την αξιολόγηση των μαθητών σε πραγματικό χρόνο τάξης. Τα κουίζ προβάλλονται στην τάξη και ο κάθε μαθητής απαντάει σε αυτά μέσα από τη δική του συσκευή (υπολογιστή, τάμπλετ, smartphone).
  • Pixton: Οnline εργαλείο δημιουργίας comics που επιτρέπει στους χρήστες να δημιουργήσουν εξαιρετικά εύκολα και γρήγορα τις δικές τους ιστορίες, με τους δικούς τους πρωταγωνιστές.(Βίντεο εκμάθησης)
  • Socrative: Διαδικτυακό εργαλείο αξιολόγησης των μαθητών που επιτρέπει στους εκπαιδευτικούς να δημιουργούν κουίζ και άλλες εκπαιδευτικές ασκήσεις για την τάξη τους καθώς και να παρακολουθούν τις απαντήσεις τους σε πραγματικό χρόνο.
  • PosterMyWall: Επιτρέπει την δωρεάν online δημιουργία posters με πολύ απλό τρόπο.
  • Screencast-o-Matic: Online πρόγραμμα καταγραφής οδηγιών σε βίντεο. Προσφέρει πολλές δυνατότητες και στην δωρεάν έκδοση επιτρέπει τη δημιουργία video διάρκειας μέχρι και 15 λεπτών.
  • Remind: Το Remind είναι ένα ελεύθερο, ασφαλές, και εύχρηστο εργαλείο επικοινωνίας που βοηθά τους εκπαιδευτικούς να έχουν μια άμεση σύνδεση με τους μαθητές και τους γονείς τους.
  • Quizlet: Online εφαρμογή με την οποία μπορούμε να φτιάξουμε καρτέλες εκμάθησης για ένα θέμα και quiz για εξάσκηση. (Βίντεο παρουσίασης)
  • Easel.ly: Aπλό εργαλείο που δίνει τη δυνατότητα σε οποιονδήποτε να δημιουργεί και να μοιράζεται ισχυρά οπτικά (infographics, αφίσες) χωρίς να έχει εμπειρία σχεδιασμού.
  • VideoPad: Δωρεάν λογισμικό επεξεργασίας video με το οποίο μπορείτε να διαχειριστείτε εύκολα και γρήγορα εικόνα και ήχο, να προσθέσετε όμορφα εφέ και να αποθηκεύσετε το Video σε πολλές μορφές. Πατήστε εδώ για να κατεβάσετε το πρόγραμμα και εδώ για να κατεβάσετε εγχειρίδιο εκμάθησης.
  • PowToon: Online εφαρμογή για τη δημιουργία κινούμενων παρουσιάσεων (animated presentations). (Βίντεο παρουσίασης)
  • Moovly: Online πρόγραμμα δημιουργίας βίντεο με κινούμενα γραφικά. (Βίντεο παρουσίασης)
  • Animaker: Eργαλείο δημιουργίας βίντεο με το οποίο ο δημιουργός μπορεί να εισάγει κινούμενα σχέδια, μουσική, ηχητικές πληροφορίες και να εξάγει το αποτέλεσμα ως αρχείο βίντεο ή να το ενσωματώσει σε κάποια ιστοσελίδα. (Βίντεο παρουσίασης)

Μόνιμος σύνδεσμος σε αυτό το άρθρο: https://blogs.sch.gr/vasvour/games-and-apps/chimeia