ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ

Ιούν 201920

Διεθνής Ημέρα Δημοκρατίας

Δημοκρατία και Εκπαίδευση , Ίδρυμα της Βουλής των Ελλήνων για τον Κοινοβουλευτισμό και τη Δημοκρατία

Δημοκρατική παιδεία,  πρόγραμμα Εκπαίδευσης και Επιμόρφωσης Εκπαιδευτικών. Ιστοσελίδα που έχει συγκεντρώσει πλούσιο υλικό για τη δημοκρατία στο σχολείο, τα ανθρώπινα δικαιώματα, την καταπολέμηση του ρατσισμού και των στερεοτύπων κ.α. Περιλαμβάνονται επίσης δίκτυο  εννοιών, θεωρητικά κείμενα και εκπαιδευτικές προτάσεις κατά θέμα και ηλικία-Εθνικό και Καποδιστριακό Παν/μιο Αθηνών.

Δημοκρατία και Ανθρώπινα Δικαιώματα στο Σχολείο (εκπαιδευτική πλατφόρμα), Συμβούλιο της Ευρώπης

Μουσείο Δημοκρατίας, Εικονική περιήγηση (The Museum of Democracy – Virtual Tour), από την ιστοσελίδα του Μουσείου Δημοκρατίας

Πηγή: «Ψηφιακό Εκπαιδευτικό υλικό Πολιτιστικών Θεμάτων από το Α ως το Ω ΚΑΤΑΛΟΓΟΣ

1. 15/10/1837: Ιδρύεται η Σχολή Καλών Τεχνών των Αθηνών («Σχολείο των Τεχνών»).
    Επίσημη ιστοσελίδα με πληροφορίες, ανακοινώσεις και δραστηριότητες σχετικά με τη Σχολή Καλών Τεχνών: http://www.asfa.gr/
Ιούνιος 2019
« Μαΐ   Ιούλ »