ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ

Ιούν 201920

Διεθνής Ημέρα Δημοκρατίας

Δημοκρατία και Εκπαίδευση , Ίδρυμα της Βουλής των Ελλήνων για τον Κοινοβουλευτισμό και τη Δημοκρατία

Δημοκρατική παιδεία,  πρόγραμμα Εκπαίδευσης και Επιμόρφωσης Εκπαιδευτικών. Ιστοσελίδα που έχει συγκεντρώσει πλούσιο υλικό για τη δημοκρατία στο σχολείο, τα ανθρώπινα δικαιώματα, την καταπολέμηση του ρατσισμού και των στερεοτύπων κ.α. Περιλαμβάνονται επίσης δίκτυο  εννοιών, θεωρητικά κείμενα και εκπαιδευτικές προτάσεις κατά θέμα και ηλικία-Εθνικό και Καποδιστριακό Παν/μιο Αθηνών.

Δημοκρατία και Ανθρώπινα Δικαιώματα στο Σχολείο (εκπαιδευτική πλατφόρμα), Συμβούλιο της Ευρώπης

Μουσείο Δημοκρατίας, Εικονική περιήγηση (The Museum of Democracy – Virtual Tour), από την ιστοσελίδα του Μουσείου Δημοκρατίας

Πηγή: «Ψηφιακό Εκπαιδευτικό υλικό Πολιτιστικών Θεμάτων από το Α ως το Ω ΚΑΤΑΛΟΓΟΣ

1. 20/07/1969: Οι αμερικανοί αστροναύτες Νηλ Aρμστρονγκ και Έντγουιν Aλντριν του διαστημοπλοίου Απόλλων 11 περπατούν στην σελήνη.

2. 20/07/1936: Πρώτη τελετή αφής της ολυμπιακής φλόγας στην Αρχαία Ολυμπία.
    Η προθιέρια Κούλα Πράτσικα ανάβει τη δάδα του πρώτου λαμπαδηδρόμου Κώστα Κονδύλη. Η φλόγα θα φτάσει στο Βερολίνο 11 μέρες αργότερα, από 3.840 λαμπαδηδρόμους.
Ιούνιος 2019
« Μαΐ   Ιούλ »