5 σχόλια στο άρθρο

“Βασιλική Αρβανιταντώνη (ενημερωτικό, υποστηρικτικό υλικό για τις τέχνες και τον πολιτισμό). Όσα blogs ή ιστοσελίδες επιθυμούν να αναδημοσιεύουν αναρτήσεις μας, να τοποθετούν ενεργή παραπομπή προς τη συγκεκριμένη σελίδα του ιστολογίου μας.”

1. 29 Σεπτεμβρίου, 2012 στις 9:34 πμ      Απάντηση ΧΟΡΟΘΕΑΤΡΟ "ΔΟΡΑ ΣΤΡΑΤΟΥ" Έγραψε:

st1\:*{behavior:url(#ieooui) }

υπό την αιγίδα του Δήμου Αθηναίων

Κηποθέατρο 860 θέσεων με καθημερινές παραστάσεις στο Λόφο Φιλοπάππου
    Συγκρότημα από 75 χορευτές, οργανοπαίκτες και τραγουδιστές
    Σχολή χορού με μαθήματα για αρχάριους, προχωρημένους ή παιδιά, σεμινάρια και διαλέξεις για πεπειραμένους χορευτές και δασκάλους συγκροτημάτων. Μαθήματα και σεμινάρια στα αγγλικά
    Συλλογή από 2.000 μουσειακές φορεσιές, κοσμήματα, κεντήματα και άλλα αντικείμενα λαϊκής τέχνης που φοριούνται στις παραστάσεις
    Ειδικά μαθήματα παραδοσιακού κεντήματος, ρεμπέτικων χορών, χορών Λάτιν, μουσικοκινητικής αγωγής, χοροθεραπείας
    Πρόγραμμα εκπαιδευτικών επισκέψεων για τα δημοτικά σχολεία
    Ερευνητικά προγράμματα Εθνογραφίας, Ιστορίας και Κοινωνιολογίας του Χορού, με διεθνείς συνεργασίες
    Ομάδα μελέτης της αρχαίας ελληνικής όρχησης
    Βιβλιοθήκη και αρχείο ηχογραφήσεων, ταινιών, φωτογραφιών και δίσκων
    Εκδόσεις: πάνω από 53 δίσκοι, 15 κασέτες, 7 βιντεοκασέτες, 30 βιβλία σε διάφορες γλώσσες, 8 CD-ROM, 5 DVD
    Κατασκευή ή ενοικίαση αντιγράφων των αυθεντικών φορεσιών της συλλογής
    Διοργάνωση του Παγκόσμιου Συνεδρίου για την Ερευνα του Χορού και των φεστιβάλ Αναπάλη και Εμμέλεια
    Πόρταλ “Πανδέκτης του Χορού”: http://www.dance-pandect.gr
    Συνεργασία με το Διεθνές Συμβούλιο Χορού CID της UNESCO, την ανώτατη οργάνωση για όλα τα είδη χορού http://www.cid-portal.org

Σχολείου 8, Πλάκα, 10558 Αθήνα
    Τηλ. 210 324 4395, 210 324 6188, 210 921 2866, φαξ 210 324 6921
    mail@grdance.org www.grdance.org

2. 16 Νοεμβρίου, 2012 στις 1:40 μμ      Απάντηση Τμημα Εκπαιδευτικων Προγραμματων Ολυμπιακου Μουσείο Έγραψε:

Αξιότιμη κα Αρβανιταντωνη,
    ακολουθεί συνοπτικό εισαγωγικό κείμενο που αναφέρεται στα εκπαιδευτικά προγράμματα του Ολυμπιακού Μουσείου.

Όλες οι εκθέσεις του ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΥ ΜΟΥΣΕΙΟΥ πλαισιώνονται από μουσειοπαιδαγωγικά προγράμματα για μαθητές, προκειμένου η μαθησιακή εμπειρία να επεκτείνεται πέρα από την απλή παροχή πληροφοριών, στην ανακάλυψη και τον πειραματισμό. Για μια ακόμη χρονιά, το μουσείο οργανώνει τις δράσεις του και παρουσιάζει τα εκπαιδευετικά προγράμματα που έχουν διαμορφωθεί με γνώμονα τα ανπτυξιακά και μαθησιακά χαρακτηριστικά κάθε βαθμίδας και τις παιδαγωγικές θεωρίες που ορίζουν το πλαίσιο ενίσχυσης και ανάδειξης ικανοτήτων, μηχανισμών και δεξιοτήτων των παιδιών σε γνωστικό και κοινωνικό επίπεδο.
    Για περισσότερες πληροφορίες
    Επικοινωνία 2310968531-2
    ” mce_src=”” style=”float: left;” mce_style=”float: left;”>” mce_src=”” style=”vertical-align: text-bottom;” mce_style=”vertical-align: text-bottom;”>

3. 16 Νοεμβρίου, 2012 στις 1:41 μμ      Απάντηση Τμημα Εκπαιδευτικων Προγραμματων Ολυμπιακου Μουσείο Έγραψε:
  4. 11 Ιουνίου, 2014 στις 9:07 πμ      Απάντηση ΒΑΣΙΛΗΣ ΤΣΑΚΟΥΜΑΚΗΣ Έγραψε:

Αγαπητή Κα. Αρβανιταντώνη,

Η δουλειά σας είναι πραγματικά εκπληκτική.

Θα ήθελα, αν είναι δυνατόν να επικοινωνήσετε μαζί μου μέσω e-mail για να συζητήσουμε τις προτάσεις που είχατε θέσει στην τελευταία μας συνάντηση.

Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων.

Με Εκτίμηση,

Βασίλης Τσακουμάκης

5. 15 Ιουνίου, 2014 στις 11:06 πμ      Απάντηση Ευαγγελάκου Σταματική Έγραψε:

Καλό σας Καλοκαίρι!!!

Μάρτιος 2024