“Ο Τσικηλτάπασσας” ένα παραμύθι με περιεχόμενο από ποντιακή παράδοση

Μάι 202429

Χωρίς τίτλοΚλικ στην εικόνα για να διαβάσετε το παραμύθι.

Hλεκτρονικό βιβλίο με  ένα παραμύθι με περιεχόμενο  από ποντιακή παράδοση με τίτλο: “Ο Τσικηλτάπασσας” το οποίο απέσπασε το δεύτερο βραβείο  στο 8ο Διεθνή Μαθητικό Διαγωνισμό ΄΄Ελληνισμός της Ανατολής:Πόντος, Μικρασία,Θράκη” και έγινε με σύμπραξη του 18ου Δημοτικού Σχολείου Κορυδαλλού και του 6ου Δημοτικού Σχολείου Ν.Σμύρνης από τις Δευτέρες Τάξεις και με υπεύθυνες εκπαιδευτικούς τις κ.κ.  Λεκαράκου Παναγιώτα  και  Κρεμμύδα Σωτηρία.

15/7/1974: Ξεσπά στην Κύπρο το αιματηρό πραξικόπημα της αθηναϊκής χούντας κατά του προέδρου Μακαρίου.
Ο αρχιεπίσκοπος διαφεύγει, ενώ η χούντα διορίζει νέο «πρόεδρο» τον Νίκο Σαμψών.

15/7/: Η Παγκόσμια Ημέρα Νεανικών Δεξιοτήτων (World Youth Skills Day) καθιερώθηκε για να τονίσει τη σημασία της ανάπτυξης δεξιοτήτων στους νέους σε παγκόσμιο επίπεδο

Μάιος 2024