Η Δ’ και η Ε’ τάξη συμμετείχαν στο πρόγραμμα “Mind Your Body”

Η Δ’ και η Ε’ τάξη συμμετείχαν στο πρόγραμμα “Mind Your Body” που διοργανώνει ο Φαρμακευτικός Σύλλογος Λάρισας

Με μεγάλη χαρά και ενθουσιασμό, οι μαθητές της Δ’ και της Ε’ τάξης του σχολείου μας, συμμετείχαν στο πρόγραμμα “Mind Your Body”, που διοργάνωσε ο Φαρμακευτικός Σύλλογος Λάρισας, στην Κεντρική Πλατεία Λάρισας.

Στόχος του προγράμματος ήταν η ευαισθητοποίηση των παιδιών σε θέματα υγείας και η προαγωγή της υγιεινής διατροφής και άσκησης.

Κατά τη διάρκεια του προγράμματος, οι μαθητές:

• Συμμετείχαν σε διαδραστικές γυμναστικές ασκήσεις: Υπό την καθοδήγηση έμπειρων εκπαιδευτών, οι μαθητές έλαβαν μέρος σε διασκεδαστικές και ωφέλιμες ασκήσεις, οι οποίες τους βοήθησαν να κατανοήσουν τη σημασία της σωματικής άσκησης για την καλή υγεία.
  • Ενημερώθηκαν από τον Ερυθρό Σταυρό για την αντιμετώπιση ατυχημάτων: Εθελοντές του Ερυθρού Σταυρού παρουσίασαν στους μαθητές βασικές γνώσεις για την παροχή πρώτων βοηθειών σε περίπτωση ατυχήματος.
  • Έλαβαν μέρος σε ενημερωτικά παιχνίδια και δραστηριότητες: Μέσα από διαδραστικά παιχνίδια και δραστηριότητες, οι μαθητές ενημερώθηκαν για θέματα υγιεινής διατροφής, ψυχικής υγείας και πρόληψης ασθενειών.

Η συμμετοχή των μαθητών στο πρόγραμμα “Mind Your Body” ήταν ενθουσιώδης!!!

εικόνα Viber 2024 05 17 21 00 03 096 εικόνα Viber 2024 05 17 21 00 03 379εικόνα Viber 2024 05 17 21 00 02 763