ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ ΑΠΟ ΤΗ ΔΕΥΑΛ

αρχείο λήψης 3ΝΕΡΟ

Σήμερα ,Τετάρτη 24 Απριλίου ,εκπρόσωποι της ΔΕΥΑΛ (Δημοτική Επιχείρηση Ύδρευσης και Αποχέτευσης Λάρισας )επισκέφτηκαν  το σχολείο μας για να μιλήσουν  στους μαθητές της Δ’ τάξης για τις υπηρεσίες που προσφέρει η επιχείρηση και για το πώς φτάνει το νερό στα σπίτια μας.

Η επίσκεψη ξεκίνησε με μια παρουσίαση, με την οποία  εξήγησαν στα παιδιά την σημασία του νερού για τη ζωή και τον τρόπο με τον οποίο η ΔΕΥΑΛ φροντίζει για την ασφαλή και αξιόπιστη παροχή του.

Τα παιδιά έμαθαν για την διαδρομή που ακολουθεί το νερό από τις πηγές μέχρι τις βρύσες μας, για τους διάφορους σταθμούς επεξεργασίας που διέρχεται, και για τους τρόπους με τους οποίους μπορούμε να εξοικονομήσουμε νερό.

Στη συνέχεια, οι μαθητές  είχαν την ευκαιρία να κάνουν ερωτήσεις στους εκπροσώπους της ΔΕΥΑΛ και να μάθουν περισσότερα ….στο τέλος μοιράστηκαν αυτικολλητάκια.

Η επίσκεψη ήταν πολύ ενδιαφέρουσα και ενημερωτική για τα παιδιά, τα οποία ενθουσιάστηκαν με τα όσα έμαθαν για το νερό και τη ΔΕΥΑΛ.

Ευχαριστούμε θερμά τη ΔΕΥΑΛ για την επίσκεψή της και για την πολύτιμη ενημέρωση που προσέφερε στους μαθητές μας!

P1180488 P1180490