ΟΙ ΜΑΘΗΤΕΣ ΤΗΣ Δ΄ΤΑΞΗΣ ΣΤΟ ΜΟΥΣΕΙΟ ΕΘΝΙΚΗΣ ΑΝΤΙΣΤΑΣΗΣ

αρχείο λήψης 75 αρχείο λήψης 78 Αντιγραφή

Οι μαθητές της Δ΄τάξης επισκέφτηκαν το Μουσείο Εθνικής Αντίστασης Λάρισας

Το Μουσείο Εθνικής Αντίστασης στεγάζεται στο κτίριο των παλαιών φυλακών Λάρισας (παλαιά πυριτιδαποθήκη), που βρίσκεται επί της οδού Ιουστινιανού και συγκεκριμένα στον αύλειο χώρο του σχολικού συγκροτήματος του 5ου Γυμνασίου – Λυκείου. Είναι κτίσμα του 18ου αιώνα και χαρακτηρισμένο ιστορικό – διατηρητέο μνημείο, σύμφωνα με απόφαση του Υπουργείου Πολιτισμού.

Στους χώρους του Μουσείου υπάρχει η μόνιμη έκθεση, καθώς και ειδική αίθουσα για τη φιλοξενία προσωρινών εκθέσεων και εκδηλώσεων.

Η μόνιμη έκθεση του Μουσείου Εθνικής Αντίστασης Λάρισας έχει τον τίτλο: «1941 – 1944: Η Θεσσαλία αντιστέκεται». Πραγματεύεται τον τρόπο με τον οποίο οι Θεσσαλοί οργανώθηκαν προκειμένου να απελευθερώσουν την πατρίδα από τις δυνάμεις του Άξονα.

Τα αντικείμενα της έκθεσης αφορούν την περίοδο του ελληνοϊταλικού πολέμου, της Κατοχής και της Εθνικής Αντίστασης (1940 – 1944). Περιλαμβάνονται: χάρτες, έντυπος αντιστασιακός τύπος, φωτογραφικό υλικό, γραφομηχανές που χρησιμοποιήθηκαν από τον ΕΛΑΣ και την ΕΠΟΝ καθώς και στολές του Γ. Σαράφη.

Το Μουσείο Εθνικής Αντίστασης, φάρος ιδεών και αγώνα ενάντια στο φασισμό, φιλοδοξεί να συμβάλει στη διαπαιδαγώγηση της νέας γενιάς, στα ιδανικά της Ελευθερίας, της Δημοκρατίας, της κοινωνικής δικαιοσύνης και της Εθνικής κυριαρχίας.

ΚΑΝΕ ΚΛΙΚ  ΣΤΗΝ ΕΙΚΟΝΑ…ΚΑΝΕ ΚΛΙΚ ΣΤΗΝ ΕΙΚΟΝΑ

εικόνα Viber 2024 02 23 12 00 33 218

εικόνα Viber 2024 02 23 12 00 33 673

Γιατί οι μαθητές του δημοτικού πρέπει να μαθαίνουν για την Εθνική Αντίσταση:

1. Γνώση της ιστορίας:

• Η Εθνική Αντίσταση αποτελεί σημαντικό κομμάτι της ελληνικής ιστορίας.
  • Η μάθηση για την Αντίσταση βοηθά τους μαθητές να κατανοήσουν το παρελθόν και το πώς διαμορφώθηκε η Ελλάδα ως σύγχρονο κράτος.
  • Είναι σημαντικό να γνωρίζουμε τις θυσίες που έγιναν για την ελευθερία και τη δημοκρατία.

2. Καλλιέργεια αξιών:

• Η Εθνική Αντίσταση προσφέρει πρότυπα θάρρους, αυτοθυσίας, αλληλεγγύης και αγάπης για την πατρίδα.
  • Η μελέτη της Αντίστασης μπορεί να καλλιεργήσει στους μαθητές αξίες όπως η ελευθερία, η δημοκρατία, η ισότητα και η δικαιοσύνη.
  • Μπορεί να τους εμπνεύσει να γίνουν ενεργοί πολίτες και να αγωνιστούν για ένα καλύτερο μέλλον.

3. Ανάπτυξη κριτικής σκέψης:

• Η μελέτη της Εθνικής Αντίστασης καλεί τους μαθητές να σκεφτούν κριτικά για τον πόλεμο, την κατοχή, την αντίσταση και τις συνέπειές τους.
  • Μπορεί να τους βοηθήσει να διακρίνουν το σωστό από το λάθος και να υπερασπίζονται τις αξίες τους.
  • Μπορεί να τους προτρέψει να αμφισβητούν άκριτα την προπαγάνδα και τον αυταρχισμό.

4. Καταπολέμηση του ρατσισμού και της μισαλλοδοξίας:

• Η Εθνική Αντίσταση αποτελεί παράδειγμα ενάντια στον ρατσισμό και τη μισαλλοδοξία.
  • Η μάθηση για την Αντίσταση μπορεί να βοηθήσει τους μαθητές να κατανοήσουν τους κινδύνους του φασισμού και του ναζισμού.
  • Μπορεί να τους προωθήσει να υπερασπίζονται τα δικαιώματα όλων των ανθρώπων, ανεξαρτήτως φυλής, θρησκείας ή ιδεολογίας.

αρχείο λήψης 77

5. Ενίσχυση της εθνικής συνείδησης:

• Η Εθνική Αντίσταση αποτελεί πηγή υπερηφάνειας για τον ελληνικό λαό.
  • Η μάθηση για την Αντίσταση μπορεί να ενισχύσει την εθνική συνείδηση των μαθητών και να τους κάνει να νιώθουν περήφανοι για την ιστορία τους.
  • Μπορεί να τους βοηθήσει να κατανοήσουν τη σημασία της εθνικής ενότητας και ομοψυχίας.

αρχείο λήψης 76