ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟΣ ΜΑΘΗΤΙΚΟΣ ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΣ ΦΙΛΟΖΩΙΑΣ«ΣΥΜΒΙΩΝΟΝΤΑΣ ΜΕ ΤΑ ΖΩΑ»

Αφίσα Διαγωνισμού Φιλοζωίας 2023 2024

Πανελλήνιος Μαθητικός Διαγωνισμός Φιλοζωίας: “Συμβιώνοντας με τα ζώα”

Με αφορμή τον εορτασμό της Παγκόσμιας Ημέρας των Ζώων στις 4 Οκτωβρίου, η Διεύθυνση Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης Φλώρινας διοργανώνει τον 1ο Πανελλήνιο Μαθητικό Διαγωνισμό Φιλοζωίας με θέμα: “Συμβιώνοντας με τα ζώα”.

Στόχοι του διαγωνισμού:

• Να βελτιώσει τα πρότυπα της καλής συμβίωσης ανθρώπων και ζώων, προάγοντας τη φιλοζωία και την καλή συμπεριφορά προς τα ζώα.
  • Να αναδείξει τη διαχρονική σχέση του ανθρώπου με τα ζώα, τονίζοντας την αλληλεξάρτηση και την ευθύνη μας για την προστασία τους.
  • Να καταστήσει συνειδητή τη σημασία των ζώων στην ανθρώπινη ιστορία και εξέλιξη, τόσο σε πρακτικό, όσο και σε συναισθηματικό επίπεδο.
  • Να τονίσει ότι η σχέση ανθρώπου-ζώου είναι αμφίδρομα ωφέλιμη, επηρεάζοντας την υγεία και την ευεξία και των δύο.

Για περισσότερες πληροφορίες ανοίξτε το παρακάτω ΕΓΓΡΑΦΟ

ΠΡΟΚΗΡΥΞΗ για ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟ ΦΙΛΟΖΩΙΑΣ – Φλώρινα 2023-24

images 33