ΕΠΙΣΚΕΨΗ ΤΗΣ Γ΄ ΤΑΞΗΣ ΣΕ ΕΡΓΑΣΤΗΡΙΟ ΑΓΓΕΙΟΠΛΑΣΤΙΚΗΣ

Οι μαθητές της Γ΄τάξης επισκέφτηκαν το εργαστήριο αγγειοπλαστικής “ΟΝΕΙΡΟ” στον Αμπελώνα Λάρισας!

AGGEIA

Η αγγειοπλαστική είναι η τέχνη και η διαδικασία κατασκευής αγγείων, συνήθως από πηλό, πηλό γυαλιού ή άλλα υλικά. Είναι μια δημιουργική δραστηριότητα που συνδυάζει την τέχνη και την τεχνολογία.

Κατά την επίσκεψή τους στο εργαστήριο αγγειοπλαστικής, οι μαθητές της Γ΄ τάξης του σχολείου μας, είχαν την ευκαιρία να μάθουν πώς κατασκευάζονται τα αγγεία και να δοκιμάσουν τις δικές τους δεξιότητες στην κατασκευή. Έμαθαν τεχνικές όπως το πλάσιμο του πηλού, τον σχεδιασμό και τη διακόσμηση των αγγείων.

Αυτή η εμπειρία μπορεί να ενισχύσει τη δημιουργικότητα, τις αισθητικές δεξιότητες και την αίσθηση της τέχνης στους μαθητές. Επίσης, μπορεί να παράσχει μια καλή εισαγωγή στην τεχνολογία και τις διαδικασίες κατασκευής.

Ήταν μια πολύ ενδιαφέρουσα εμπειρία  που  συνεχίστηκε με παιχνίδι στην αυλή του κτήματος !

AGGEIA1

AGGEIA3